snijden ze de zeekraal op z'n Erremuus gedoogsfeer gehaald Waterschade bij Paauwe door nachtelijke bui De inboedelverzekering van Polis Direct, uitstekende kwaliteit voor een betaalbare prijs! Borstrock in Nieuw-Vossemeer s PZC Zaterdag 16 mei 2009 23 'Toen de Oosterscheldewerken kwamen werd het getij anders. Je hebt 'Ze snijden niet alleen zeekraal, maar ze rapen ook kokkels en steken minder eb en vloed, dus er komt nauwelijks nog water op de schorren' pieren. Of ze vangen garnalen. Als het maar van een schor afkomt' De liefde voor het schor bracht hen in Frankrijk, waar ze samen met de. lokale bevolking zeekraal sneden. Tegenwoordig staan de broers Elenbaas niet meer zo vaak in de natte klei. Ze hebben het te druk. door Nadia Berkelder Het kwam allemaal om dat Dirk een keer mee ging met de vader van zijn verkering. „Die ging altijd snijden bij de Ratten- kaai bij Rilland-Bath, maar hij had geen auto. Dus ik reed. Ik liep daar langs die dijk en ik vond het nogal lang duren. Toen heb ik gevraagd of hij nog een mes had. En zo is het begonnen." De schoonvader van Dirk Elen baas sneed zeekraal als hobby. „Hij sneed een zakje en deelde het uit aan bekenden. Ik ging ermee naar restaurantjes." Sinds 1996 hebben de broers Dirk en Hans Elenbaas uit Nieuw en Sint-Joosland een echte handel in zeegroenten. „Het is langzaam uitgegroeid, het begon met die restaurants, later kwamen er groentezaken bij en toen de groothandel. En nu doen we za ken in heel Europa." Wie denkt dat de echte wilde zee kraal nog uit Zeeland komt, heeft het mis. In de zomer komt de groente uit Frankrijk, of is er 'ge kweekte' van binnendijkse perce len uit Zeeland. In de winter wordt de zeekraal ingevlogen, van uit Israël of Mexico. In Zeeland staat nog maar heel weinig zeekraal op de schor ren. „Na aanleg van de Ooster- scheldekering werd het getij an ders", zegt Hans. „Je hebt minder eb en vloed, dus er komt nauwe lijks nog water op de schorren. ]e mag en kunt er nauwelijks nog commercieel snijden. Zelfs met een vergunning mag je maar 2,5 ki lo zeekraal snijden." „We hebben gezocht naar alterna tieven, in Bretagne en Normandië wordt het nog commercieel ge daan. Daar hebben ze iets gevon den om vergrassing van de schor ren tegen te gaan. Speciaal gereser veerde percelen worden elk jaar af- geplagd. Aan het eind van het sei zoen, als het zaad in de zeekraal zit, halen ze dertig hectare gras weg. De zaden van de zeekraal die ernaast staat, worden op natuurlij ke wijze verspreid. Zo wisselt dat van jaar tot jaar. Het schor wordt jong gehouden zodat pioniersplan- ten als zeekraal en lamsoor een kans krijgen en het schor niet vol ledig vergrast." Pêcheurs aux pieds wor den de zeekraalsnijders genoemd in Frankrijk, vissers te voet. „Ze snij den niet alleen zee kraal, dat in Frankrijk salicorne heet, maar ze rapen ook kokkels en steken pieren. Of ze vangen gar nalen." „Als het maar van een schor af komt", zegt Hans. „Sommige schorren in Frankrijk zijn bijna drieduizend hectare groot." Ook Hans en Dirk hebben in Frankrijk zeekraal gesneden, als pêcheurs aux pieds, met vergunning. „Dat was mooi", zegt Dirk. ,,'s Avonds snij den, dan slapen, 's morgens weer snijden en dan de zon zien opko men. Schitterend. En dan weer te rug naar huis. Dat deden we twee keer in de week. Maar we kregen steeds meer vraag en langzamer hand zijn we voltijds handelaar ge worden." Hans en Dirk betrekken nu de zeekraal van ongeveer der tien Franse families, die allemaal een vergunning hebben. e Elenbazen snijden zee kraal op de 'erremuse' ma nier: Een groot mes in je rechterhand, een leren hand- "s Avonds snijden, dan slapen, 's morgens weer snijden en dan de zon zien opkomen. Schitterend' schoen in je linker, zeekraal ertus sen en slaan. „De beste methode", vindt Dirk. „Dan krijg je de min ste snijwondjes." In Frankrijk zwie pen ze de zeekraal eraf, net als op Zuid-Beveland. „Maar dan bescha? dig je de steeltjes meer, en gaan ze eerder rotten." Elenbaas levert ook andere zee groenten, maar zeekraal vormt tweederde van de omzet. Lamso ren leveren nog een derde op en een heel klein beetje van de omzet komt van groenten als zeeboon tjes, dulse en zeesla, allemaal soor ten zeewier. Het is veel werk, de zeekraalhandel. Het is uitzoeken, wassen en nog een keer uitzoeken. Hans en Dirk storen zich aan han delaren die de zeekraal compleet met onkruid en stokken aanbie den, dat geeft de groente een slech te naam. Ze hebben ook gewor steld met leveranciers uit Afrika en Azië, maar hebben nu betrouw bare partners gevonden. „De beste zeekraal is de Europe se", zegt Hans. „Maar dan wel de Franse. De Zeeuwse is ook lekker, maar alleen de buitendijk se." En die is er dus bijna niet meer. „Of dat ooit nog terugkomt? Er wordt veel natuur ingepikt. De groei van zeekraal wordt ook niet gefaciliteerd door de overheid, zo als in Frankrijk. Ik denk dat de overheid hier het ook moeilijk vindt. Ontpolderen? Ik heb zelf ook land. Van mij mogen ze het onder water zetten, maar dan niet met prikkeldraad eromheen, zodat er alleen maar vogels in kunnen." 0900-0234 (€0.05 p.m.) www.polisdirect.nl PO'iSdirect ZONNEMAIRE - Waar eerst stijlmeu belen stonden, staan nu emmer tjes waarin het water druppelt. In terieur Paauwe in Zonnemaire heeft veel schade opgelopen van een bui in de nacht van donder dag op vrijdag. Het dak van de meubelzaak wordt momenteel ver nieuwd. De plaats waar nog wordt gewerkt, was afgedekt. Maar toch kon het regenwater binnenkomen. Over een oppervlakte van 70 bij 10 meter werden tientallen vloerkle den, zitbanken en lampen nat. Ka- belgoten en dakprofielen staan vol water en tegels van het systeempla fond vielen eruit. Manager Steven Marteijn schat de schade op tien duizenden euro's. NIEUW-VOSSEMEER - In Nieuw-Vos- semeer vindt vandaag de twintig ste editie van het festival Borstrock plaats. Op een veld aan de Groene- weg, langs het Schelde-Rijnkanaal, treden vanaf 13.00 uur onder ande re de bands Idiot Proof, Troy Tori no, Bintangs en MpirE op. www.borstrock.nl Er stond gisteren nauwelijks wind. Kitesurfen was niet mogelijk. In plaats daarvan was er een demonstratie kitesurftechniek. foto Willem Mieras Het vervoer van de zeekraal van de schorren in Frankrijk gaat per fiets. foto Hans Elenbaas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59