snijden ze de zeekraal op z'n Erremuus De inboedelverzekering van Polis Direct, uitstekende kwaliteit voor een betaalbare prijs! Vandalen breken containers open Driewegen vraagt Borsele andere huisvesting voor peuterspeelzaal BPZC Zaterdag 16 mei 2009 23 'Toen de Oosterscheldewerken kwamen werd het getij anders. Je hebt 'Ze snijden niet alleen zeekraal, maar ze rapen ook kokkels en steken minder eb en vloed, dus er komt nauwelijks nog water op de schorren' pieren. Of ze vangen garnalen. Als het maar van een schor afkomt Het vervoer van de zeekraal van de schorren in Frankrijk gaat per fiets. foto Hans Elenbaas tieven, in Bretagne en Normandië wordt het nog commercieel ge daan. Daar hebben ze iets gevon den om vergrassing van de schor ren tegen te gaan. Speciaal gereser veerde percelen worden elk jaar af- geplagd. Aan het eind van het sei zoen, als het zaad in de zeekraal zit, halen ze dertig hectare gras weg. De zaden van de zeekraal die ernaast staat, worden op natuurlijke wijze ver spreid. Zo wisselt dat van jaar tot jaar. Het schor wordt jong gehouden zodat pioniersplan- ten als zeekraal en lamsoor een kans krijgen en het schor niet vol ledig vergrast." Pêcheurs auxpieds worden de zee kraalsnijders genoemd in Frank rijk, vissers te voet. „Ze snijden niet alleen zeekraal, dat in Frank rijk salicorne heet, maar ze rapen ook kokkels en steken pieren. Of ze vangen garnalen." „Als het maar van een schor af komt", zegt Hans. „Sommige schorren in Frankrijk zijn bijna drieduizend hectare groot." Ook Hans en Dirk hebben in Frankrijk zeekraal gesneden, als pêcheurs aux pieds, met vergunning. „Dat was mooi", zegt Dirk. ,,'s Avonds snij den, dan slapen, 's morgens weer snijden en dan de zon zien opko men. Schitterend. En dan weer te rug naar huis. Dat deden we twee keer in de week. Maar we kregen steeds meer vraag en langzamer hand zijn we voltijds handelaar ge worden." Hans en Dirk betrekken nu de zeekraal van ongeveer der tien Franse families, die allemaal een vergunning hebben. De Elenbazen snijden zee kraal op de 'erremuse' ma nier: Een groot mes in je rechterhand, een leren hand schoen in je linker, zeekraal ertus sen en slaan. „De beste methode", vindt Dirk. „Dan krijg je de min ste snijwondjes." In Frankrijk zwie pen ze de zeekraal eraf, net als op Zuid-Beveland. „Maar dan bescha dig je de steeltjes meer, en gaan ze eerder rotten." Elenbaas levert ook andere zee- groenten, maar zeekraal vormt tweederde van de omzet. Lamso ren leveren nog een derde op en een heel klein beetje van de omzet komt van groenten als zeeboon tjes, dulse en zeesla, allemaal soor ten zeewier. Het is veel werk, de zeekraalhandel. Het is uitzoeken, wassen en nog een keer uitzoeken. Hans en Dirk storen zich aan han delaren die de zeekraal compleet met onkruid en stokken aanbieden, dat geeft de groente een slechte naam. Ze hebben ook geworsteld met leveran ciers uit Afrika en Azië, maar hebben nu betrouwbare part ners gevonden. „De beste zeekraal is de Europe se", zegt Hans. „Maar dan wel de Franse. De Zeeuwse is ook lekker, maar alleen de buitendijkse." En die is er dus bijna niet meer. „Of dat ooit nog terugkomt? Er wordt veel natuur ingepikt. De groei van zeekraal wordt ook niet gefacili- teerd door de overheid, zoals in Frankrijk. Ik denk dat de overheid hier het ook moeilijk vindt. Ont- polderen? Ik heb zelf ook land. Van mij mogen ze het onder water zetten, maar dan niet met prikkel draad eromheen, zodat er alleen maar vogels in kunnen." "s Avonds snijden, dan slapen, 's morgens weer snijden en dan de zon zien opkomen. Schitterend' 0900-0234 o,05 p m.) www.polisdirect.nl poliSdi reet WEMELDINGE - Aan de Oude Pol derweg in Wemeldinge zijn don derdag een aantal containers open gebroken. In één van de contai ners is brand gesticht, in een ande re werd een gasfles opengezet. Ver der zijn er spullen uit containers vernield en is er geluidsapparatuur weggenomen. De totale schade be draagt duizenden euro's. UW reacties: 317 Ik ga zeker kunststof apart houden, zoals ik dat al met glas en oud papier doe. i 56% 44% Nederlanders zijn geen kampioenen afval scheiden in de wereld, Oostenrijkers schijnen voorop te lopen, maar dat vanaf 1 januari gemeenten containers gaan plaatsen speciaal voor de inzame ling van kunststof kan weer een bijdrage leveren. Een (kleine) meerderheid van de bezoekers van de Bevelandse site van de PZC die op de stelling van afgelopen week reageerde, wil daarbij een handje helpen. Het zal wennen worden, zoals het wennen was om glas en oud papier apart te houden. De liefde voor het schor bracht hen in Frankrijk, waar ze samen met de lokale bevolking zeekraal sneden. Tegenwoordig staan de broers Elenbaas niet meer zo vaak in de natte klei. Ze hebben het te druk. door Nadia Berkelder Het kwam allemaal om dat Dirk een keer mee ging met de vader van zijn verkering. „Die ging altijd snijden bij de Ratten- kaai bij Rilland-Bath, maar hij had geen auto. Dus ik reed. Ik liep daar langs die dijk en ik vond het nogal lang duren. Toen heb ik gevraagd of hij nog een mes had. En zo is het begonnen." De schoonvader van Dirk Elen baas sneed zeekraal als hobby. „Hij sneed een zakje en deelde het uit aan bekenden. Ik ging ermee naar restaurantjes." Sinds 1996 hebben de broers Dirk en Hans Elenbaas uit Nieuw en Sint-Joosland een echte handel in zeegroenten. „Het is langzaam uitgegroeid, het begon - met die restaurants, later kwamen er groentezaken bij en toen de groothandel. En nu doen we za ken in heel Europa." Wie denkt dat de echte wilde zee kraal nog uit Zeeland komt, heeft het mis. In de zomer komt de groente uit Frankrijk, of is er 'ge kweekte' van binnendijkse.perce len uit Zeeland. In de winter wordt de zeekraal ingevlogen, van uit Israël of Mexico. In Zeeland staat nog maar heel weinig zeekraal op de schor ren. „Na aanleg van de Ooster- scheldekering werd het getij an ders", zegt Hans. „Je hebt minder eb en vloed, dus er komt nauwe lijks nog water op de schorren. Je mag en kunt er nauwelijks nog commercieel snijden. Zelfs met een vergunning mag je maar 2,5 ki lo zeekraal snijden." „We hebben gezocht naar alterna- nogal wat uit. Ze zouden voor een peutergroep wel een bijdrage krij gen via de belasting." Afgezien van dit financiële verhaal vindt Van Beek dat 'er wel weer eens mag worden geïnvesteerd in Driewegen'. Schooldirecteur Lies- beth van Waas laat zich daar niet over uit. Zij geeft wel aan groot voorstander te zijn van huisves ting van de speelzaal bij de school. De ruimte kan dan ook worden ge bruikt voor voor- en naschoolse opvang. „Voor een kleine school is het erg belangrijk die voorzienin gen aan te kunnen bieden." Een woordvoerder van de gemeen te Borsele laat in een reactie weten dat 'de haalbaarheid van de plaat sing van een unit bij 't Opstapje momenteel wordt onderzocht'. door Harmen van der Werf DRIEWEGEN - Voor de toekomst van Driewegen, één van de klein ste kernen van Borsele, is het van 'levensbelang' dat er nieuwe huis vesting komt voor de peuterspeel zaal, vindt de dorpsraad Driewe gen, en wel naast basisschool 't Op stapje. De gemeente Borsele is ge vraagd een 'unit' te plaatsen bij de basisschool. „We maken ons erg ongerust over de speelzaal", verklaart bestuurslid Adrie van Beek van de dorpsraad, „omdat die in een gymzaaltje zit. En dat zaaltje voldoet niet aan de Wet Kinderopvang. Onze peuter speelzaal kan daarom geen peuter- groep worden, zoals de meeste an dere speelzalen in Borsele vanaf 1 september. Voor ouders maakt dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47