9 Brabant 'om' over Essent Monarchie kost 119 miljoen Komende tijd gaan we de recessie écht voelen Aantal voortijdige schoolverlaters daalt Klant mijdt slager en groenteman Zeeuwse kinderopvang laat zich goed zien Volg de blog van onze verlaggever in Den Haag: www.pzc.nl/blog 4 Zaterdag 16 mei 2009 PZC Staten gaan toch akkoord met verkoop energiebedrijf aan RWE. DEN BOSCH - Een meerderheid van Provinciale Staten van Noord-Bra bant is gisteren toch akkoord ge gaan met verkoop van de aandelen Essent aan het Duitse RWE. Dat gebeurde tijdens een spoeddebat in Den Bosch. Eind april stemde een nipte meerderheid nog tegen de verkoop. De verkoop van het Nederlandse energiebedrijf aan RWE lijkt daar mee dichterbij gekomen. Eerder gingen provincies/aandeelhouders als Drenthe, Limburg en Overijssel akkoord met verkoop van hun aan delen. Brabant bezit 30,8 procent van de aandelen-Essent. RWE zou door een afblazen van de verkoop door Noord-Brabant niet aan de ge wenste 80 procent van de aande len komen. Gisteren bleek tot ver bazing van velen dat RWE moge lijk met minder dan die 80 pro cent van de aandelen genoegen kon nemen. Daarmee zou een eventueel 'nee' van de provincie Noord-Brabant worden omzeild. Diverse provincies en tientallen ge meenten, ook aandeelhouders van Essent, zouden door de weigering van Noord-Brabant daardoor mil joenen aan inkomsten mislopen. In totaal is met de verkoop van Es sent 9,3 miljard euro gemoeid. Te genstanders van de verkoop twij felden aan de duurzaamheid van RWE. Gedeputeerde Staten lieten donderdag weten dat RWE nieu we toezeggingen had gedaan op het gebied van duurzaamheid en dat daarmee een wezenlijk andere situatie is ontstaan. Essent en RWE hebben afspraken gemaakt over investeringen van RWE in duurzaamheid in ons land. Zo wordt tot 2013 1,5 miljard gestoken in windenergie en wordt er geïn vesteerd in technologieën als warmtepompen. Verder bevat het zogeheten duurzaamheidscontract afspraken over serviceverlening in gebieden waar Essent actief is. DEN HAAG - Het aantal voortijdige schoolverlaters is in het schooljaar 2007-2008 met 4300 gedaald. Het afgelopen seizoen haakten 48.800 scholieren af, het jaar daarvoor nog 53.100. De daling ten opzichte van het schooljaar 2005-2006 is nu zelfs 10 procent. Het kabinet streeft naar een aantal van 35.000 voortijdige schoolverlaters in 2012. Het minis terie van Onderwijs denkt op koers te liggen met de gesignaleer de daling. Deze is te danken aan onder meer verbetering van zorg- structuur, loopbaanoriëntatie en soepeler overgang van vmbo naar mbo. PETER Nederland heeft nauwelijks invloed op de oorzaken van de onverwacht hoge economische krimp. Een van de gevolgen, een stijgende werkloosheid, zullen we de komende maanden gaan ervaren. Hopelijk gaan we met z'n allen snel weer geld uitgeven. door Gert van Harskamp Als een zinkend schip, zo is de economie in het eerste kwartaal van dit jaar ten on der gegaan. Waar Ne derland de laatste drie maanden van 2008 krakend tot stilstand kwam, was er begin dit jaar geen houden meer aan. De economie dook als een baksteen naar de bo dem. Nederland maakt met min 4,5 procent de grootste krimp door sinds de Tweede Wereldoor log, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee zijn de cijfers nog slechter dan de grootste pessimisten voorspelden. De rekenmeesters van het Cen traal Plan Bureau (CPB) gingen in maart nog uit van een economi sche krimp van 3,5 procent over het hele jaar. Maar met de duik vlucht in de eerste drie maanden, lijkt zelfs die forse neergang nog veel te rooskleurig. Net als in omringende landen is het jaar 2009 op alle fronten ver keerd begonnen. Vooral de indus trie (-14,0 procent), handel en ho reca (-11,3 procent) en transport (-7,2 procent) hebben het zwaar te verduren. Met in het achterhoofd de wetenschap dat de genadeklap in de bouw nog moet komen, lij Door de recessie verliezen de groenteman, slager en slijter heel snel terrein aan de supermarkt, blijkt uit cijfers van het CBS. Waar de supers het in het eerste kwartaal al niet gewel dig deden met een omzetgroei van 1,5 procent, daar stortte de omzet van speciaalzaken in met bijna 8 procent. Zo leverden de groente mannen en slagers in februari 9 procent omzet in ten opzichte van februari 2008. Maar de brancheverenigingen van zowel de groentemannen als de sla gers betwisten deze cijfers. Direc teur Mark Heemskerk van ADN, de belangenvereniging van groente boeren: „2008 was een goed jaar voor de groentewinkel en ook over het begin van dit jaar horen we geen slechte berichten van de ondernemers. Wel koopt de hore ca minder bij hen in." Een deel van het totale omzetver lies is wellicht te verklaren door het aantal groentemannen dat er vorig jaar mee stopte. Heemskerk schat dat zo'n 6 procent van de winkels dicht ging, meestal omdat er geen opvolger werd gevonden. Ook de leden van de Koninklijke Nederlandse Slagersorganisatie la ten over het algemeen dit jaar juist ken alle steunpilaren voor de Ne derlandse economie op knappen te staan. Het is alle hens aan dek, maar op de dieperliggende oorzaken van de krimp is weinig invloed uit te oefenen. In de eerste plaats wordt de uitvoer (-11,8 procent) onge kend hard geraakt. Dat komt volle dig voor rekening van de instorten de wereldhandel. Trekt de wereld handel aan, dan komt de export ook weer op gang. Vervolgens wordt er nauwelijks geïnvesteerd. Geen bedrijf steekt nog extra geld in mens of machine, zodat de in vesteringen met maar liefst 10 pro- gezonde groei zien, aldus een woordvoerder. „Veel slagers zijn ook in de catering- en partymarkt gestapt. Waarschijnlijk rekent het CBS die omzetten niet mee." De consument hield in de eerste drie maanden van dit jaar de hand op de knip bij de non-foodbeste- dingen, aldus CBS. Die zaken draai den bijna zeven procent minder omzet. Verkopers van meubels (min 8 pro cent), elektronica (min 7 procent) en doe-het-zelfzaken (min 7 pro cent) hadden het zwaar, maar we gaven ook minder uit aan kleding (min 5 procent). "BEM DE- ERG E£kJ2AAM Beveiliging Oranjes is met veertig miljoen grote kostenpost. DEN HAAG - Het huis der Koningin heeft in 2008 in totaal bijna 119 miljoen euro gekost. De grootste kostenposten betref fen beveiliging (ruim veertig mil joen) en het in stand houden en de renovaties van de paleizen (ruim 43 miljoen euro). Zo wordt het paleis op de Dam in Amster dam momenteel gerenoveerd. Aan staatsbezoeken en evenementen is ongeveer 1,5 miljoen euro uitgege ven. Dat blijkt uit het Rijksjaarver slag over 2008, dat gisteren is gepu bliceerd. Het kabinet der Koningin kostte ongeveer 2,3 miljoen euro, de Rijksvoorlichtingsdienst is in de boeken opgenomen voor 987.000 euro. Bijna achthonderdduizend euro ging vorig jaar op aan vluchten. Onderhoud van het zeilschip De Groene Draeck kostte vorig jaar 68.000 euro. De koningin, haar zoon prins Willem-Alexander en prinses Maxima kregen samen een bedrag van 6,1 miljoen euro. Het inkomensdeel daarvan be droeg 781.000 euro voor Hare Ma jesteit. Prins Willem-Alexander en prin ses Maxima ontvingen elk 231.000 euro. De rest van de 6,1 miljoen eu ro gaven zij onder meer uit aan personeel, zo blijkt uit het jaarver slag. 2005

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4