Zeeland 't Is witte flup tussen die tweê M De Raad voor de Cultuur Zeeland zoekt Plan voor nucleair kenniscentrum bij Kennis werf Vlissingen Oaz>t, Weót, ik puzzel het keót Mensenrechten TWEE LEDEN PZC Zaterdag 16 mei 2009 29 door Engel Reinhoudt Sinds januari sleept al de kwestie van 'de ge kluste eiers mie bier'. Ei dat een naem en wannéér drienk je dat? In enkele voorgaan de stukjes is al duidelijk geworden dat het alom werd of misschien nog wel wordt gedronken als een versterkend middel. Bij zware arbeid of na een bevalling, omdat het goed voor het zog zou zijn, werd deze drank gemaakt en geschonken. Iemand uit Zeeuws-Vlaanderen bracht de oplos sing nog weer verder dichterbij. Ze wees op het boek 'Kezanse kost' van M. A. Aalbregtse dat uit gegeven is in 1967 bij Pieters in Oostburg. In de bibliotheek is het te leen. In het boek heet het flip of flup. Het recept en de bereidingswijze worden nauwkeurig weerge geven. Het wordt echter als lekkernij opgevoerd en niet zo zeer als een versterkend middel. Het werd dan ook gedronken op sinterklaasavond, op oudejaarsavond en bij de betaling van de pacht. Interessant aan het geheel is de naam 'flup of flip'. Het boek van Aalbregtse verwijst naar het gezegde "t is witte flup tussen die tweê', waar mee bedoeld wordt dat het tussen twee mensen koek en ei is of dat ze erg vertrouwelijk met el kaar omgaan. Overigens vind je dat ook in de dikke Van Dale en is het niet specifiek Zeeuws. In Engeland kent men ook flip als een drank en het werkwoord to flip betekent omdraaien. Dus veel wat door elkaar gehutseld wordt heet flip. Het genoemde boek vermeldt nog veel meer van dergelijke ouderwetse dranken: kandeêl, flodders, scheiwie, saeliemelk, stroopjannever en sukeloademelk. Proost. En wie daarna lekker wil eten kan in het boek heerlijke gerechten vin den: vette dèrms, zoute vis, vosse zopp'n, juun- prol, en kezakk'n enzovoort. Als dessert beveel ik aan: bierpap, fermeseljepap of dikke koeke. Blompap kan ook om af te sluiten met dit lied: 'Oh m'n buuk doe zêêr, 'k eten van ze leven hêên blompap meer, wan van blompap gao je zwellen, da kan 'k je wel vertellen'. Eenmaal bezig in het boek komen nog vele be kende en (steeds) minder bekende gerechten tot leven. Een groot deel wordt gevuld met recepten voor gebak en koeken. Natuurlijk de dêêgvin- ters, de droll'n (bolussen), paptaorten en ja- naoh'l, maar ook eiligmaok'rs, klakkers, knoet'ls, oestkoek'n, spikkelaaosie. Speciaal met het oog op Sint Maarten werden vuurvèrt'rs gebakken, wafels met een wafelijzer dat bestond uit een cirkel met daarin vijf hartjes. Waar is de tijd? Kinderen trokken dan rond en zongen, volgens Kezanse Kost, het volgende lied: Van daoh'is 't Sinte Mèrt'n, de kalv'rs draohen stèrt'n, de koei'n draohen 'ooms, de kerk'n draohen toorns, de toorns draohen klokk'n, de meiss'ns draohen rokk'n, de joeng'rs draohen broek'n in kruup'n in 'al 'oek'n. Bij gerechten bereid met schelpdieren vindt men: aontjes en oentjes (kokkels), kruuk'ls, wulk'n en zêêk'rs (strandgapers). Het boek sluit af met een hoofdstuk Diversen. Daar vind je nog enkele bijzondere gerechten, waaronder muss'n en sprêêuwen. De mussen werden gevan gen, gepluimd en gebakken in boter. Ook de spreeuwen werden gezien als een delicatesse. Voor alle duidelijkheid: ik noem het, maar be veel het niet aan. Dierenbeschermers hoeven dus niet te reageren. Reacties: cn.zeeuws@zeelandnet.nl of Werrilaan 21,4453 CA 's-Heerenhoek. www.lekkerpuzzelen.nl DEN HAAG - De PvdA in de Tweede Kamer wil van het kabinet weten of er tijdens de handelsmissie van de Kamer van Koophandel Zuid-West-Nederland aan China aandacht is gevraagd voor de ar beidsrechten- en milieusituatie. Aan de missie in april hebben ook Zeeuwse bedrijven deelgenomen. Versterking van atoomcluster rond Borssele. door Ben jansen delft - De gemeenten Borsele en Vlissingen willen samen een atoomkenniscentrum oprichten. Plaats: de Kenniswerf bij de Hoge school Zeeland en het ROC in Vlis singen. De kerncentrale Borssele, het opslagcentrumvoor radioac tief afval Covra, het Zeeuws Radio therapeutisch Instituut plus in de toekomst wellicht één of twee nieuwe kerncentrales en mogelijk ook een reactor voor onderzoek en productie van geneesmiddelen, ter vervanging van de huidige in Petten, maken zo'n nucleair onder wijs- en studiecentrum logisch en wenselijk. Dat past bij het streven van in elk geval de gemeente Borsele 'de bat terij van Nederland' te zijn, zoals burgemeester Jaap Gelok het giste ren uitdrukte tijdens het sympo sium 'Een tweede kerncentrale, het nieuwe Deltawerk?' in Delft. Hij kreeg bijval voor zijn idee van directeur Peter Boerma van ener giebedrijf Delta, dat graag een tweede kerncentrale wil bouwen. „Wij zullen graag een bijdrage leve ls De gemeenten Borsele en Vlissin- gen willen een atoomkenniscen trum oprichten, dat op de Kennis- werf in Vlissingen gesitueerd moet worden. ren aan dat kenniscentrum", verze; kerde hij. Het symposium was georgani seerd door de afdeling kerntech niek van de ingenieursvereniging Kivi Niria en de stichting Nether lands Nuclear Society. In de zaal zat dan ook geen gezelschap dat nog overtuigd moest worden van nut en noodzaak van uitbreiding van de kernenergie in Nederland. Boerma legde uit dat zijn bedrijf kernenergie ziet als een tussenstap op weg naar het moment waarop zonne-energie breed toepasbaar is. „Waarom tussenstap", vroeg een van de deelnemers. „Als kernener gie zo veilig is, de kwestie van het afval zo goed onder controle en uranium volop beschikbaar is, kan ze best met zonne-energie wedijve ren." Boerma: „Maar de zon schijnt gratis." De directeur van Delta rekent erop dat nog dit jaar de aanvraag voor de bouw van een tweede kerncen trale wordt ingediend. Ingezet wordt op een drukwaterreactor, hetzelfde systeem als de huidige Borsselse centrale. Er zijn twee typen in beeld: de EPR van de Franse combinatie Areva/EDF en de APiooo van het Amerikaanse Westinghouse. Valt de keus op de laatste leverancier, dan zullen waarschijnlijk meteen twee kerncentrales moeten wor den besteld. De bouwmethode van Westinghouse is duur en loont pas als meer dan één centra le wordt gebouwd. Provincie Zeeland De Raad voor de Cultuur Zeeland is het adviesorgaan van het College van Gedeputeer- de Staten van Zeeland op het terrein van cultuur. De Raad heeft de volgende taken: gevraagd en ongevraagd adviseren over (delen van] het provinciaal cultuurbeleid, adviseren over subsidies voor activiteiten waarbij de artistieke kwaliteitscriteria pre valeren; visiteren van grotere culturele instellingen om zodoende hierover te kunnen advise ren/rapporteren; advisering over de Zeeuwse prijs voor Kunsten en Wetenschappen en Aanmoe digingsprijs jong Zeeuws Talent. De leden van de Raad worden benoemd door het College van Gedeputeerde Staten. Gezocht wordt naar kandidaten met een generalistische instelling, met aantoonbare affiniteit voor cultuur en bij voorkeur met deskundigheid op één van de volgende aan dachtsvelden: amateurkunst, beeldende kunst, volkscultuur, cultureel erfgoed (zoals cultuurhistorie en musea] en immaterieel erfgoed. Bij de samenstelling van de zeven leden tellende Raad wordt gestreefd naar een even redige verdeling naar geslacht, leeftijd en woonplaats in Zeeland. De zittingsperiode is driejaar en kan éénmaal verlengd worden. De leden van de Raad ontvangen vacatiegeld en reiskosten voor alle vergaderingen volgens de provinciale regeling. Telefonische inlichtingen kunt u inwinnen bij het ambtelijk secretariaat van de Raad, op werkdagen bereikbaar via telefoonnummer 0118 631835 of 631418. Gemotiveerde, schriftelijke reacties met curriculum vitae vóór 6 juni 2009 met in de lin kerbovenhoek de vermelding 'nieuwe leden', zenden aan: Raad voor de Cultuur Zeeland, t.a.v ambtelijk secretariaat Postbus 153, 4330 AD Middelburg N.B. Dé Raad stelt het op prijs als u wilt attenderen op mogelijk geschikte kandidaten, mits u zich tevoren verzekerd hebt van de bereidheid van betrokkene eventueel ook daadwerkelijk zitting te nemen. Directie Samenleving, Bestuur en Organisatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31