9 hoe kon dit gebeuren? ja nnii'nnii™ Mannen, lager opgeleiden en ouderen hebben grotere Wat is fosfine? kans slachtoffer te worden van een bedrijfsongeval Portemonnee Rinnooy Kan Verzelfstandiging havens onzeker Dezoclct zeeland ffoE I2J35SSCS5S3 Ziekenhuizen werken samen Weet u al wat u dit weekend gaat doen? Kijk voor tips en suggesties op www.pzc.nl/uit PZC Zaterdag 16 mei 2009 3 Caljouw Rademaker Middelburg Burgh-Haamstede Goes Terneuzen 0118-626 649 www.caljouw-rademaker.nl Het is een standaardzin die wordt uitgesproken bij be drijfsongevallen: de ar beidsinspectie onderzoekt de zaak. Achter die zin gaat veel leed schuil: in 2007 sloot de arbeidsin spectie ruim tweeduizend onder zoeken af naar bedrijfsongevallen waarbij ernstig gewonden of do den vielen. In dat jaar stierven vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek 66 mensen als gevolg van een ongeval op het werk. De bouw is al jaren de sector waar bij de meeste slachtoffers (zwaarge wonden en doden) vallen, gevolgd door de landbouw en de industrie. De chemische industrie is relatief nog veilig, blijkt uit onderzoek van TNO. Vijf procent van alle be drijfsongevallen in de industrie vindt plaats in de chemische sec tor. Bij de voedings- en metaalsec tor vinden - ook in verhouding tot het aantal mensen dat er werkt - de meeste ongevallen plaats. Statistisch gezien hebben mannen, uitzendkrachten, lager opgeleiden en ouderen meer kans om slachtof fer te worden van een bedrijfsonge val dan vrouwen, mensen met een vast dienstverband en jongeren. In de industrie zijn juist jongere me dewerkers vaker slachtoffer van een ongeval, evenals allochtonen. Van de ruim tweeduizend ongeval len die de arbeidsinspectie in 2001 afhandelde, is bijna duizend keer proces verbaal opgesteld. Dat ge beurt als de arbowet is overtreden of als er een strafbaar feit is ge pleegd. Het bedrijf wordt dan straf rechtelijk vervolgd. De arbeidsinspectie kon gisteren nog niet ingaan op het ongeluk bij Thermphos. Het onderzoek is nog maar net begonnen. „We onder zoeken hoe het is gebeurd en wat de medewerkers precies aan het doen waren", zegt een woordvoer ster van de arbeidsinspectie. De twee omgekomen Thermphos- medewerkers zouden in adem nood geraakt zijn doordat er fosfi ne in de oven aanwezig was. Fosfine is een gas dat vrij kan ko men bij de productie van fosfaten, zoals dat in de ovens van Therm phos gebeurt. Het is één van de stoffen die voorkomt in de milieu vergunning van het bedrijf; Thermphos stoot ook fosfine uit. Het gas is zeer giftig. Het wordt soms gebruikt bij de bestrijding van ongedierte. Dat gebeurt ook bij zeecontainers: werknemers van havenbedrijven kunnen onwel worden als ze zo'n container ope nen. Fosfine komt ook vrij bij de productie van de drug XTC. COMMENTAAR De jongste cijfers over de economie geven een zeer somber beeld. Het kabinet verwacht over dit jaar een krimp van bijna vijf procent, een ongekende dip. Pakt Nederland de crisis wel goed aan? Den Haag kiest voor een heel voorzichtig antwoord op de economische malaise. Een paar honderd miljoen euro stimulering van de bouw, dat is het wel. Vergeleken met de massieve steun voor de banken is dat niets. Kennelijk acht het kabinet de handhaving van de financiële structuren nodig, maar gelooft het niet dat de economie zich door Nederland laat aanjagen. De cijfers lijken Den Haag gelijk te geven. Want nergens ziet het er zo slecht uit als in de export. Dat is een bewijs dat Nederland zeer afhankelijk is van de wereldconjunctuur en dus geen eiland is waarop je wel even wat kunt regelen. De burger is nog voorzichtiger dan de regering. Er wordt flink gespaard. Mensen dekken zich in. Dat vinden sommige economen ongewenst, want het geld moet rollen, liefst snel. Zij vergeten dat de economie pas echt in de afgrond valt als na banken en bedrijven ook volop consumenten failliet gaan. 1 MIDDELBURG - Alexander Rinnooy Kan bezoekt Zeeland van 15 tot en met 18 juni, in het kader van het project Standplaats Zeeland van de Zeeuwse Bibliotheek. Rinnooy Kan is voorzitter van de Sociaal Economische Raad (SER) en werd in 2008 uitgeroepen tot in vloedrijkste Nederlander. Hij bezoekt onder meer Yerseke en de gemeente Vlissingen. Op 16 juni geeft Rinnooy Kan, in samen werking met de PZC, een lezing in de Zeeuwse Bibliotheek met de ti tel 'De verborgen kracht van Zee land'. Aanvang20.oo uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de klantenser vice van de bibliotheek. Eerder waren Wubbo Ockels, Paul Schnabel en Louise Fresco te gast bij Standplaats Zeeland. Ombouw van Zeeland Seaports tot NV kan miljoenen gaan kosten. door Conny vam Gremberghe TERNEUZEN - De ombouw van Zee land Seaports (ZSP) van een ge meenschappelijke regeling naar een naamloze vennootschap (nv) van de overheid is nog lang geen gelopen race. Het bestuur van ZSP ontdekte dat het herfinancieren van de lenin gen van de gemeenschappelijke re geling - nodig bij verzelfstandiging - ontzettend veel geld kan gaan kosten. Voorzichtige schattingen gaan uit van een extra bedrag tus sen de tien en twintig miljoen eu ro. Door deze nieuwe financiële problemen is het volgens ZSP-da- gelijks bestuurder Adhémar van Waes, tevens economiewethouder van Terneuzen, niet mogelijk om de gewenste verzelfstandiging van het Zeeuwse havenschap voor 1 ja nuari 2010 rond te krijgen. Er moe ten nog een paar flinke hobbels ge nomen worden, hield Van Waes de commissie algemeen bestuur en middelen van Terneuzen deze week voor. Grootste probleem is de herkapita- lisering van de leningen van het schap. „Zonder overheidsgaranties zijn de banken op dit moment niet genegen om goedkope her financieringen te verzorgen. Bij el ke nieuw te financieren lening zal er een opslag gevraagd worden", wist Van Waes. Raadslid Peter Clijsen (Groen links) wilde naar aanleiding van de opmerking van Van Waes we ten wat de verzelfstandiging uitein delijk oplevert. De wethouder bleef het antwoord op die vraag schuldig. Wel meldde hij dat het havenschapsbestuur zich eind juni nog eens buigt over de herfinancie ring. „Wellicht besluiten we de hele operatie enige tijd - zeg twee jaar - op te schorten om in een beter eco nomisch klimaat nog eens te kij ken naar de mogelijkheden." Overigens is ook de positie van Rotterdam in het nieuwe Zeeuwse havenschapsmodel nog een discus siepunt. Rotterdam wil wel praten over een minderheidsaandeel bin nen de nv, maar eist beslissings recht (joint-control) over belangrij ke zaken binnen de Zeeuwse ha- Je vindt de auto die je zoekt Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.autovermeulen.nl VLISSINGEN - De Oosterscheldezie- kenhuizen en Ziekenhuis Walche ren gaan samenwerken met elf Bra bantse ziekenhuizen om meer per soneel voor operatiekamers te wer ven. Het aantal opleidingsplaatsen voor medewerkers op operatieka mers wordt uitgebreid. Op elke vier medewerkers moet een opleidingsplaats voor operatie assistenten en anesthesiemedewer- kers worden gecreëerd. De zieken huizen hopen door de samenwer king de tekorten op de arbeids markt tegen te gaan. De ziekenhuizen gaan elkaar hel pen om tijdelijke tekorten aan per soneel op te lossen. Bovendien spreken ze af om geen personeel van elkaar weg te kapen. Nieuwdorp Cobelfret In dit gebouw bevindt zich de zes meter diepe fosforoven waarin de drie mannen aan het werk waren. Verbrugge Scaldla Terminals- Total Arkema Zeeuwss Reinigingsdienst Heerema Thermphos Westërschelde Willem Adriaansens Rolant Quist foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3