snijden ze de zeekraal op z'n Erremuus Waar is de tegel met het portret van De Ruyter? De inboedelverzekering van Polis Direct, uitstekende kwaliteit voor een betaalbare prijs! Heuptas met medicijnen verloren w PZC Zaterdag 16 mei 2009 23 'Toen de Oosterscheldewerken kwamen werd het getij anders, Je hebt minder eb en vloed, dus er komt nauwelijks nog water op de schorren' 'Ze snijden niet alleen zeekraal, maar ze rapen ook kokkels en steken pieren. Of ze vangen garnalen. Als het maar van een schor afkomt' De liefde voor het schor bracht ze in Frankrijk, waar ze samen met de lokale bevolking zeekraal sneden. Tegenwoordig staan de broers Elenbaas niet meer zo vaak in de natte klei. Ze hebben het te druk. door Nadia Berkelder Het kwam allemaal om dat Dirk een keer mee ging met de vader van zijn verkering. „Die ging altijd snijden bij de Ratten- kaai bij Rilland, maar hij had geen auto. Dus ik reed. Ik liep daar langs die dijk en ik vond het nogal lang duren. Toen heb ik gevraagd of hij nog een mes had. En zo is het be gonnen." De schoonvader van Dirk sneed zeekraal als hobby. „Hij sneed een zakje en deelde het uit aan bekenden. Ik ben er de boule vard mee opgegaan, naar de restau rantjes." Sinds 1996 hebben de broers Dirk en Hans Elenbaas uit Nieuw- en Sint Joosland een echte handel in zeegroenten. „Het is langzaam uit gegroeid, het begon met die restau rants, later kwamen er groenteza ken bij en toen de groothandel. Nu doen we zaken in heel Europa." Wie denkt dat de echte wilde zee kraal nog uit Zeeland komt, heeft het mis. In de zomer komt de groente uit Frankrijk, of is er 'ge kweekte', van binnendijkse perce len uit Zeeland. In de winter wordt de zeekraal ingevlogen, van uit Israël bijvoorbeeld, of Mexico. In Israël wordt de zeekraal op land geweekt in kassen, met aangezout woestijnwater. In Mexico wordt water van de Pacific gebruikt. In Zeeland staat er nog maar heel wei nig zeekraal op de schorren. „Toen de Oosterscheldewerken kwamen, werd het getij anders", zegt Hans. „Je hebt minder eb en vloed, dus er komt nauwelijks nog water op de schorren. )e mag en kan er nau welijks nog commercieel snijden. Zelfs met een vergunning mag je maar 2,5 kilo zeekraal snijden." „We hebben gezocht naar alterna tieven, in Bretagne en Normandië wordt het nog commercieel ge daan. Daar hebben ze iets gevon den om vergrassing van de schor ren tegen te gaan. Speciaal daar voor gereserveerde percelen wor den elk jaar afgeplagd. Aan het eind van het seizoen, als het zaad in de zeekraal zit, halen ze dertig hectare gras weg. De zaden van de zeekraal die er naast staat, wor- >c A1)nMTc den op natuurlijke s AV°ndS wijze verspreid. En Snijden en zo wisselt dat van jaar tot jaar. Het schor wordt jong gehouden zodat pioniersplanten als zeekraal en lamsoor een kans krijgen en het schor niet volledig vergrast." Pêcheurs auxpieds worden de zee kraalsnijders genoemd in Frank rijk, vissers te voet. „Ze snijden niet alleen zeekraal, dat in Frank rijk salicorne heet, maar ze rapen ook kokkels en steken pieren. Of ze vangen garnalen. Als het maar van een schor afkomt", zegt Hans. „Sommige schorren in Frankrijk zijn bijna drieduizend hectare groot." Ook Hans en Dirk hebben in Frankrijk zeekraal gesneden, als pêcheurs aux pieds, met vergun ning. „Dat was mooi", zegt Dirk. ,,'s avonds snijden, dan slapen, 's morgens weer snijden en dan de zon op zien komen. Schitterend. En dan weer terug naar huis. Dat deden we twee keer in de week. Maar we kregen steeds meer vraag en langzamerhand zijn we voltijds handelaar geworden. Nu betrek ken ze de zeekraal van ongeveer dertien Franse families, die alle- snijden, dan slapen, 's morgens weer dan de zon op zien komen. Schitterend maal een vergunning hebben." De Elenbazen snijden zeekraal op de 'erremuse' manier: Een groot mes in je rechterhand, een Teren handschoen in je linker, zeekraal ertussen en slaan. „De beste me thode", vindt Dirk. „Dan krijg je de minste snijwondjes." In Frank rijk zwiepen ze de zeekraal eraf, net als op Zuid-Beveland. „Maar dan beschadig je de steeltjes meer, en gaan ze eerder rotten." Elenbaas levert ook andere zee groenten, maar zeekraal vormt tweederde van de omzet. Lamso ren levert nog een derde op en een heel klein beetje van de omzet komt van groenten als zeeboon tjes, dulse en zeesla, allemaal soor ten zeewier. Het is veel werk, de zeekraalhandel. Het is uitzoeken, wassen en nog een keer uitzoeken. Hans en Dirk storen zich aan han delaren die de zeekraal compleet met onkruid en stokken aanbie den, dat geeft de groente een slech te naam. Ze hebben ook gewor steld met leveranciers uit Afrika en Azië, maar heb ben nu betrouwba re partners gevon den. „De beste zeekraal is de Europese", zegt Hans. „Maar dan wel de Fran se. De Zeeuwse is ook lekker, maar alleen de buitendijkse." En die is er dus bijna niet meer. „Of dat ooit nog terugkomt? Er wordt veel na tuur ingepikt en er komt weinig voor in de plaats. Bovendien wordt de groei van zeekraal ook niet gefaciliteerd door de overheid, zoals in Frankrijk. Ik denk dat de overheid hier het ook moeilijk vindt. Ontpolderen? Ik heb zelf ook land. Van mij mogen ze het onder water zetten, maar dan niet met prikkeldraad eromheen, zodat er alleen maar vogels in kunnen." GEMEENTE GEMEENTEHUIS GESLOTEN Het gemeentehuis is gesloten op Hemelvaartsdag, donderdag 21 mei en aansluitend op vrijdag 22 mei. Geboorteaangifte moet altijd binnen 3 werkdagen na de geboortedag gebeuren. Daarbij tellen de weekeinden en de bovengenoemde data niet mee. WIJZIGINGEN LEGEN DUOBAKKEN EN OPHALEN GROF TUINAFVAL IN VERBAND MET HEMELVAARTSDAG Normaal gesproken wordt het grof tuinafval op donderdag opgehaald. 'In verband met Hemelvaartsdag is hier een uitzondering op gemaakt. Er wordt niet op donderdag 21 mei maar op woensdag 20 mei grof tuinafval opgehaald in Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Serooskerke, Veere en Vrouwenpolder. Meldt u minimaal één werkdag van tevoren telefonisch (0118) 555 447 of via cpb@veere.nl aan. In plaats van donderdag 21 mei worden de duobakken in Zoutelande en Westkapelle, inclusief het buitengebied, op vrijdag 22 mei geleegd. In Aagtekerke, Domburg en Meliskerke, inclusief het buitengebied, worden de duobakken niet op vrijdag 22 mei maar op zaterdag 23 mei geleegd. Hou er rekening mee dat de duobakken vroeger of later dan normaal geleegd kunnen worden. De afvalinzamelaar begint om 7.30 uur. www.veere.nl VLISSINGEN - De grote Britannia- dag, morgen in de barzaal van ho tel Arion aan de boulevard van Vlissingen, is helemaal compleet. Op één mysterie na: waar is het ta bleau met daarop het portret van Michiel de Ruyter gebleven? En is het überhaupt wel vervaar digd? Doeke Roos van de Stichting Stadsherstel, die mede aan de oor sprong van de Britannia-middag staat, heeft ontdekt dat tijdens de opening van het hotel, op 3 april '955. werd gezegd dat mozaïekma ker Louis van Roode die opdracht had gekregen. Wat het resultaat was, is één van de vraagstukken die tussen 13.00 en 17.00 uur ter sprake komen. 0900-0234 0.05 p.mwww.polisdirect.nl POl'Sdirect MIDDELBURG - In Middelburg of Nieuw- en Sint Joosland is donder dagavond een heuptasje met medi cijnen verloren. Het gaat om een flesje nitroglycerine en een injec tiespuit voor allergie. Inname kan schadelijk zijn, vooral voor kinde ren. Wie de medicijnen vindt, kan deze afgeven op het politiebureau ofbij een apotheek. Het vervoer van de zeekraal van de schorren in Frankrijk gaat per fiets. foto Hans Elenbaas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25