De grote vraag blijft: Zeeland wapent zich tegen krimp bevolking Gordon PZC De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Zaterdag 16 mei 2009 PZC MAIKEL HARTE Nederland was een land in ontgoocheling donderdag avond. Mensen gingen rond 23.00 uur massaal de straat op en zochten steun bij elkaar. De verslagenheid was groot. Ook in de vele cafés, waar honderden fans uitge dost en uitgelaten de verrichtingen van hun idolen op groot scherm hadden gevolgd. Diezelfde cafés liepen na de uitschake ling vrijwel meteen leeg. Een laatste supporter staarde op een barkruk moedeloos voor zich uit en een caféhouder sprak van een financiële strop. Hij was er van overtuigd dat ze zaterdag in de finale zouden staan en had daarom voor op het terras een enorm plasmascherm besteld, zodat de mensen buiten konden kijken, compleet met buitentap en hamburgerkraam. Tevergeefs. Nog voor midder nacht begon de gemeentelijke reinigingsdienst het marktplein leeg te vegen en her en der wer den de oranjeversieringen weg gehaald. Niemand had nog een Shine op het gezicht. Het land smachtte naar opbeurende woorden van de Toppers zelf. En die woorden kwamen er. Gordon voerde met zijn ar men op de schouders van zijn twee collega's het hoogste woord. De zanger, die als jurylid regelmatig op kwetsende wij ze artiesten afserveert in talentenshows, blijkt een slechte ver liezer wanneer hij zélf door een jury wordt uitgeschakeld door zich misprijzend uit te laten over andere artiesten. Dat vind ik al schunnig, maar hij doet er nog een schepje bo venop door voor de camera te stellen dat de Toppers „wel het Oranjegevoel hebben teruggebracht waar Nederland na het drama in Apeldoorn zó aan toe was". Ik weet niet wie Gordon, terwijl hij in Moskou was, op de hoogte heeft gehouden over de manier waarop in Nederland het songfestival gevolgd is, maar waar haalt hij het lef vandaan om zoiets te beweren. Heeft u gekeken? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Een laatste supporter staarde moedeloos voor zich uit COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 0900- 6743 836 Telefoonnummer Woonplaats Emailadres Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.ni/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en ne'em aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Twee doden en één gewonde. Thermphos is in rouw. Bij personeel en directie overheerste gisteren verslagenheid over het bedrijfsongeluk. door Nadia Berkelder en Marcel Modde De vlag bij de hoofd ingang van de Vlissin- gense fosforfabriek hangt halfstok. De wis seling van de ploegen verloopt snel en in alle stilte. „Wilt u zich melden in de bedrijfskantine", geeft de portier hen in het voorbij gaan mee. De meeste mannen knikken beleefd, sommigen verbij ten zichtbaar hun emoties bij deze eerste confrontatie met de harde realiteit, een enkeling steekt quasi nonchalant een vingertje op als groet aan de attente poortwachter. Zwijgend verdwijnen ze achter de slagboom en lopen naar het centra le gebouw. Het plukje medewer kers dat de omgekeerde weg maakt, verdwijnt al even geruis loos en met bedrukte gezichten de hoek om de auto's in. „Iedereen begint langzamerhand te beseffen dat twee collega's ons zijn ontvallen", zegt directeur Rob de Ruiter halverwege de dag. Even voor half twee 's nachts wa ren drie mannen aan het werk in i) foto Ruben Oreel een zes meter diepe fosforoven. De productie ligt stil en dat bete kent dat onderhoud wordt ge pleegd. Volgens De Ruiter moes ten nieuwe onderdelen in de oven worden getakeld en begeleidden twee mannen die metalen delen omlaag. De derde bediende de kraan boven. Wat er precies is ge beurd, wordt door de Arbeidsin spectie onderzocht. Een voorlopi ge aanname is dat op de bodem va ten hebben gestaan met afval. Die zouden gelekt hebben en daarbij is mogelijk het giftige fosfine vrijge komen. Als gevolg daarvan daalde het zuurstofpeil in de schacht en werden de twee mannen onwel. Eén wist nog naar boven te klim men en keerde vervolgens terug om zijn collega te redden. De ge alarmeerde bedrijfsbrandweer en ambulancepersoneel troffen beide mannen kort daarop buiten be wustzijn aan in de put. Ze zijn in het ziekenhuis overleden. De der de werknemer moest worden op genomen met hartklachten. Zijn toestand is inmiddels stabiel, aldus De Ruiter. De slachtoffers waren respectieve lijk 35 en 26 jaar in dienst. „Niet al leen zeer ervaren krachten, maar ook twee mensen die iedereen kende." Het personeel is in twee bijeenkomsten opgevangen. „Voor namelijk uit de behoefte om met elkaar te praten; de mensen die er 's nachts bij waren en de collega's die het verschrikkelijke nieuws thuis te horen hebben gekregen." De directie heeft de hulp van de bedrijfsarts en een traumapsycho loog ingeroepen. De Ruiter: „De grootste vraag blijft: hoe heeft dit kunnen gebeuren?" Hangende het onderzoek zal het onderhoud aan de middelste van drie fosforovens niet worden her vat. In 1996 vond bij Thermphos - dat toen nog Hoechst heette - ook een ernstig ongeluk plaats. Bij de hers tart van een oven kwam fosfor vrij. Veertien mensen moesten met ademhalingsproblemen naar het ziekenhuis. Thermphos staat niet bekend als een bedrijf dat mar chandeert met veiligheid, zegt Li- liane Schoone van FNV Bondgeno ten. „Wij kennen Thermpos als één van de bedrijven waar veilig heid voorop staat. De procedures zijn er goed omschreven, al kun je natuurlijk van mening verschillen wat veiligheid precies is." Provincie maakt visie over instandhouden van leefbare dorpen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Zeeland is druk doende zich te wapenen tegen de dreigende krimp van de bevolking. Deze zomer ligt er een visie waar in staat wat er moet gebeuren. „Hoewel krimp nu nog geen groot probleem is - de grootste klap ver wachten we pas over een jaar of twintig - willen we er tijdig op in spelen", zegt Statenlid Koos Meu- lenberg-op 't Hof (CDA), die na mens Provinciale Staten het pro ject NieuwlZeeland leidt. Minister Eberhard van der Laan (PvdA, wonen, wijken en integra tie) noemde recent de krimp van de bevolking op het platteland een probleem van nationaal belang. Hij pleit voor financiële steun van rijke gemeenten aan leeglopende regio's. „Solidariteit is een mooi begrip en het lijkt erg sympathiek, maar de praktijk is lastiger. Het is de vraag of men tot zoiets bereid is", reageert Meulenberg. „Ieder een gaat toch eerst voor de eigen toko. Ik merk dat ook in kerkelijke kringen." Maar de provincie mag niet lijd zaam afwachten, vindt ze. Integen deel. Daarom vragen de Staten via NieuwlZeeland aan de burgers hoe ze de toekomst van de krimpende provincie zien. Dat moet uitmon den in een visie van de Staten, zeg maar een plan van aanpak. Zaken als wat te doen met woning bouw, de school, de winkel en het openbaar vervoer in de dorpen ko men daarbij zeker aan de orde. Op lossingen zijn niet simpel, erkent Meulenberg. „En nog lang niet ie dereen is zich al bewust van de ge volgen van de krimp die eraan komt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2