dan de Nederlanders' spectrum Lilian VERENIGDE STATEN Onze verslaggeefster Lilian Dominicus reisde tot half april door het noordoosten van de Verenigde Staten, op zoek naar Zeeuwse verhalen. Haar reiservaringen zijn nog steeds te volgen op haar weblog www.pzc.nl/blog/liliandominicus. PZC Zaterdag 16 mei 2009 Sabina de Witt-Otteman showt haar Zeeuwse danskostuum. De winkelstraat van Zeeland. „Zeelanders zijn toegewijd aan de gemeenschap, iedereen kent iedereen. Dat geeft ver trouwen. Niet voor niets hebben drie nieuwe bedrijven zich hier net gevestigd", aldus journalist Kurt van Koevering. Zeeuwse sporen zijn hier niet slechts in het museum te vinden. Dekker's Jewelry Store aan Main Place, dé winkelstraat van Zeeland, is daar een voorbeeld van. De ju welierszaak die in 1882 door Dignus Dek ker is opgericht stond oorspronkelijk in Goes, zo meldt het informatiebordje aan de gevel, geplaatst door Zeeland Historical Society. Op de keurig onderhouden be graafplaats zijn de graven van de Zeeuwse stichters Cornelis van der Meulen en Jan nes van de Luyster een trekpleister voor Nederlandse toeristen. In de supermarkten verkopen ze Bareman's melk uit buurstad- je Holland (Michigan). Dat moet haast wel het bedrijf van een Zeeuws-Vlaamse emi grant of een van zijn afstammelingen zijn. Burgemeester Lester Hoogland in de raads zaal van het stadhuis. Op Zeeland High School, een van de twee middelbare scholen in Zeeland, wordt twee keer per week het vak 'Dutch Dance' gegeven. Het is niet verplicht, maar deson danks werken 168 meiden elke les weer vol enthousiasme aan een klompendans choreografie, die tijdens het jaarlijkse Tu lip Time Festival begin mei in Holland (Michigan) wordt uitgevoerd. Een van de lessen begint zelfs om 6 uur in de och tend. „De meeste meisjes doen nog andere sporten. Als het 's middags was, zouden ze het dansen niet kunnen combineren", ver klaart docente Nicole Prins. Bij de optredens moeten de Dutch Dan cers zich een Nederlands boerenkostuum dragen. Het maakt niet uit van welke re gio, maar zomaar een patroontje uit een willekeurige winkel is uit den boze. „Je moet het door iemand laten naaien die nog over de oude patronen beschikt", legt Sabina de Witt-Otteman uit, wier grootva der een Dingeman was. Ze heeft in haar high school-jaren een Zeeuws kostuum la ten aanmeten, dat ze graag showt voor de Zeeuwse krant. Ondanks alle eisen moeten de kostuums door de loop der jaren zijn veranderd van snit en van kleur. De kleu ren van de Amerikanen zijn veel vrolijker dan de klederdracht die de leden van Ons Boeregoed aantrekt op de braderieën. In Elmstreet huist het redactiekantoortje en de drukkerij van The Zeeland Record, een weekblad dat al vier generaties in han den van de familie Van Koe vering is. Opge richt in 1893, lijkt het alsof hier in 115 jaar maar weinig is veranderd. Het ruikt er ouderwets naar drukinkt. Alleen de com puters verraden dat hier de moderne tij den zijn aangebroken. Maar op internet zit The Zeeland Record niet. „Onnodig en te veel werk", vindt de journalist. Van Koevering klinkt als een Zeeuwse naam, maar Kurt durft dat niet te bevesti gen. „Wat ik weet is dat mijn voorouders Hugenoten waren die in 1847 naar Neder land emigreerden. Ze waren zilversmeden en behoorden tot het huis van Couver. He laas heb ik geen tijd voor stamboomonder zoek." De lezers van The Zeeland Record leven in een welvarend stadje, dat zelfs nu de eco nomische crisis hard in Michigan heeft toe geslagen weet te overleven. „We hebben bijna zesduizend inwoners, maar bieden werkgelegenheid voor een drievoud daar van. Ze komen van Grand Rapids om Hier te werken. Er zijn veel kleine familiebedrij ven. Zeelanders zijn toegewijd aan de ge meenschap, iedereen kent iedereen. Dat geeft vertrouwen. Niet voor niets hebben drie nieuwe bedrijven zich net gevestigd in de winkelstraat", aldus Van Koevering. Burgemeester Les Hoogland en zijn vrouw Vivian houden de relatie metthe old country' warm. Eens in de twee jaar vlie gen ze over om in Middelburg de uitrei king van de Four Freedoms Award bij te wonen. Ze kennen het Zeeuwse platte land, de steden en de stranden. „We filoso feren er wel eens over wat de Zeeuwen juist naar hier moet hebben getrokken", zegt Vivian. „Dan zitten we bij zonsonder gang op het strand van Lake Michigan. Je mist het zoute water, maar verder lijken de stranden net de Zeeuwse kust." Bedrijvig stadje Het huidige Zeeland in Michigan telt 5800 in woners. - Burgemeester is al jarenlang Lester Hoogland, wiens vader ook burgemeester van Zeeland was. Het dorp kreeg in 1907 eigen bevoegdheden en telde toen 3000 inwoners. Bijna 94 procent van de bevolking is blank. Er wordt veel Republikeins gestemd. Zeeland is de thuisbasis voor een aantal grote bedrijven, waaronder Herman Miller (meube len voor thuis en op kantoor) Howard Miller (klokken en meubelen), Centex (Onderdelen voor de auto-industrie en ruimtevaart), Mead Johnson (babyproducten), Innotec (product ent en exporteur) en R-BO (metaal- en houtfa brikant). Het stadsbestuur van Zeeland werkt al jaren met een uitgekiende marketingstrategie om investeerders naar zich toe te trekken. De slo gan Feel the Zeel is overal te zien: op koffie- bekers, op internet, in de winkelstraat en op televisie. Een beroemde Zeelander met Zeeuwse voor ouders is Jim Kaat (7 november 1938). Kaat maakte in de jaren zeventig en tachtig furore in het Amerikaanse honkbal. Als professionele werper speelde Kaat onder meer voor Washington Senators (later Min nesota Twins), Chicago White Sox, Philadel phia Phillies, New York Yankees en St. Louis Cardinals. Meer informatie: www.zeelandmuseum.org, www.ci.zeeland.mi.us, www.zeelandcham- ber.org, www.tuliptime.com/.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 141