spectrum 8 PZC Zaterdag 16 mei 2009 Op de redactie van The Zeeland Record ruikt het nog ouderwets naar drukinkt. Kurt van Koevering schrijft in zijn eentje wekelijks de kolommen in deze krant, die al vier generaties in de familie is, vol. Leerlingen van Zeeland High School trainen twee keer in de week voor het optre den tijdens het Tulip Time Festival, elk jaar in Holland (Michigan). 'Wij zijn Nederlandser Op de Amerikaanse sociale netwerksite Facebook circu leerde een week of wat ge leden een quiz: How Dutch are you? (Hoe Nederlands ben je?), die velen bij wijze van grap invul den. Het hilarische resultaat: alle Nederlan ders die zich aan de vragenlijst onderwier pen scoorden 'niet Nederlands' of'bijna Nederlands'. 'Ie hebt misschien een paar vrienden wier achternamen met 'Van' be ginnen en je zou waarschijnlijk wel Delfts blauw porselein herkennen of de smaak van zoute drop, maar het duurt nog wel even voordat je toe bent aan klompendan sen', was de nog meest bemoedigende eindconclusie voor de Nederlanders. Amerikanen uit Michigan echter, kregen bijna zonder uitzondering het stempel: 'Nederlands' of'zeer Nederlands'. Zij zou den achternamen hebben die beginnen met 'Van', hun grootouders zouden zeker nog 'de oude taal' machtig zijn. Ze zouden nooit schoenen kunnen vinden die groot genoeg zijn voor hun schoenmaat, hun ver warming altijd laag hebben en zuinig om springen met elektriciteit nog voordat mi lieuvriendelijk een modewoord werd in het vocabulaire van de Amerikanen. Som migen kregen wel het dringende advies eens hagelslag op hun brood te smeren, af en toe aan een bosje tulpen te ruiken en een flesje Heineken te ontbottelen. Het lag voor de hand dat de quiz door ie mand uit het midden westen van de Vere nigde Staten is bedacht. Vragen als: 'op welke stand zet je 's winters de verwar- De inwoners van Zeeland in het westen van Michigan in de Verenigde Staten houden het culturele erfgoed uit 'the old country' nog altijd in ere. Ze zijn trots op hun afkomst en laten overal zien waar ze vandaan komen. De overeenkomsten met vroegere vaderland zijn evident, maar toch is 'Dutch' niet altijd meer wat geboren en getogen Nederlanders er onder zouden verstaan. tekst en foto's Lilian Dominicus ming?' en 'wil je graag een chocoladeletter in je sok van de kerstman?' deden al zoiets vermoeden. Het midden westen is de streek waar vele Nederlanders in de loop der eeuwen zijn neergestreken. Plaatsjes als Vriesland, Holland, Drenthe, Overisel, Graafschap en Zeeland herinneren aan de oorsprong van de bevolking. Telefoonboe ken uit de streek staan vol met namen als Oggel, Vanderveer, Den Herder, Dekker, Van Koevering, Boeve, Janssen en De Pree. Molens èn tuinkabouters sieren de perfect onderhouden gazonnetjes in de tuinen en langs de doorgaande wegen staan Dutch vil lages ('Nederlandse dorpen'), openlucht musea met replica's van typische Neder landse huizen. Oude bordjes met straatna men als Koninginsweg lijken er zo uit een Nederlandse stad te zijn weggerukt. De grachten en hun bruggetjes zijn perfect na gebouwd. De souvenirwinkels verkopen Delftsblauw porselein en klompen in alle kleuren en maten. Het stadje Holland heeft zelfs een originele molen uit Neder land laten verschepen. De bewoners van West-Michigan zijn trots op hun afkomst en verbloemen dat, dat is dan weer heel Amerikaans, op geen enkele manier. Er is een grote dorst naar alles was met het 'oude land' te maken heeft. „Wij zijn Nederlandser dan de Ne derlanders", zegt burgemeester Les Hoog land van Zeeland, terwijl hij met onverho len trots zijn stadje laat zien. Zeeland is gesticht onder leiding van domi nee Cornelis van der Meulen uit Goes, de rijke landbouwer Jannes van de Luijster en aannemer Jan Steketee uit Borssele. In 1874 vertrokken ze met 457 emigranten naar Amerika. „Het was een sociaal, econo mische en godsdienstig gemotiveerde groeps-emigratie", legt een 'Zeelander' in zijn ouwe moerstaal uit, op een audiotape in het Dekker House in Zeeland. Het klei ne erfgoedmuseum staat vol met voorwer pen uit 'het oude land': sieraden van bloed koraal, zilveren Zeeuwse knopen, Zeeuwse dracht, klompen, plattegronden, scheeps- koffers en foto's van weleer. Ook kunnen bezoekers er het interieur van de eerste bank bewonderen, in 1878 opgericht door Jacob den Herder uit Borsele. „Op 1 februari 1847 richtte de afgescheide ne dominee Van der Meulen samen met vijf anderen de Zeeuwse Vereniging ter Verhuizing naar de Verenigde Staten van Amerika op. Ze behoorden tot de Afge scheidenen en wilden de moderne invloed van de staatskerk ontvluchten. In totaal ging 457 emigranten aan boord van drie schepen. Twee vertrokken vanaf Antwer pen, één vanuit Rotterdam. Ze waren met teveel om op één schip te passen", zo gaat de verteller verder in een Nederlands dat wat gedateerd aan doet. Hij verhaalt over de rijke herenboer Jannes van de Luyster, die de reis en proviand voor 77 armen fi nanciert. En over de pech die dominee Van der Meulen had nog vóórdat ze het land hadden verlaten. „In Hellevoetsluis stierven twintig kinderen en één vrouw aan de mazelen. Van de Luijster kocht 680 acres land (272 hectare) midden in het oerwoud, waarvan 80 hectare werd gereserveerd voor de bouw van de dorpskom. Hij beschikte na verkoop van zijn eigendommen over een budget van mim 40.000 gulden, dat hij be langeloos uitleende aan mede-emigranten om land te kunnen kopen. „Aanvankelijk wilden de stichters hun gemeenschap Brothertown noemen, maar uiteindelijk vonden ze Zeeland een betere naamskeu ze." Ze hakten bomen om voor de bouw van blokhutten en het vrijmaken van land bouwgrond. De eerste kerk was een blok hut van tien bij twintig meter, die ook werd gebruikt als school en vergaderzaal. „De eerste jaren waren moeilijk. Het wa ren zware winters en de sterftecijfers lagen hoog."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 140