Strijder voor leefbaarheid Adri de Bruijne spectrum 6 'Ontpolderen? Voor wat spiegeltjes en kraaltjes ging de provincie akkoord' PZC Zaterdag 16 mei 2009 Z'n stem schalt door het bruine café in Terneuzen. Nu eens verontwaardiging en gespeelde woede, dan weer een bulderende lach of aanstekelijk gegrinnik. Nee, hij heeft eerlijk gezegd nooit goed begrepen, waarom het Boerengat moest verdwij nen. „En ik begrijp het nu eerlijk ge zegd nog steeds niet. Kijk, van de Vo- gelbuurt, Sluiskil-oost, begrijp ik het wel. Die wijk lag daar heel ongelukkig, bijna op het terrein van de Cokesfa- briek. Ach, het had veel weg van een modegril. Net als die bouwstop, die Sluiskil-west bijna om zeep hielp. Op geheven, na verloop van tijd. Maar daar waren wel felle acties van de dorpsbewoners voor nodig." De bewoners van het Boerengat waren harde werkers. Adri de Bruijne - vol uit: Adrianus Frederik - is zoon van een landarbeider. Hij ging naar de School met den Bijbel op De Knol, iets verderop in de polder. En 's zondags naar de hervormde kerk op Hoek. Hij gaat nog steeds nog steeds. „Gek hè, maar als ik niet ben geweest, is het niet echt zondag." Op het Boerengat woon den vooral landarbeiders, eenvoudige mensen, die elkaar als dat nodig was een handje toestaken. „Ik heb wel mee gemaakt dat mijn vader bieten had ge stoken en strontnat thuiskwam. Herin nerde m'n moeder hem eraan dat hij zou gaan waken bij een doodzieke buurman. En dan ging hij. Als ik nu naar de crisis kijk en hoe die is ont staan en ik vergelijk dat met hoe die mensen destijds op het Boerengat leef den... In al hun eenvoud konden ze ie dereen alles geven, simpelweg omdat ze toekwamen. En hadden ze niks, dan kochten ze niks." Toen Adri van school kwam, wil de hij direct gaan werken. Hij ging aan de slag als bakkersleer ling bij banketbakker Jozef Bonte in de Dijkstraat in Terneuzen. „Die was ver maard om z'n speculaas. Als je hard werkte, verdiende je twaalf gulden in de week. Daarna leerde ik brood bak ken bij Jacob Wisse. Daar was ik in tern, ik woonde bij Jacob en Paula, ook omdat m'n ouders inmiddels waren verhuisd naar een boerderij in Oost burg. Ik ging brood leuren op het Java en in de OranjebuurL Toen ik uit mili taire dienst kwam, ben ik gaan werken voor bakker Jan van Strien. Uiteinde lijk nam ik zelf een bakkerswijk over, de toenmalige Bloemenbuurt. Ik kocht m'n spullen in bij Van Strien. Een stik goeie wijk; ik kwam nooit een kwartje te kort en alles altijd op. M'n vrouw Daar had hij nou plezier in. Dat al die mensen van 't Boerengat, die inmiddels in zorgcentra in Hoek en Terneuzen wonen, aan de radio gekluisterd zaten als hij verhaalde over het rijke verle den van het verloren buurt schap. Zijn serie op de lokale zender Terneuzen FM is inmid dels afgelopen. Maar ze spreken 'bakker' Adri de Bruijne uit Sluis kil er nog steeds op aan.. door Wout Bareman foto Mechteld Jansen Janny deed een ronde op Hoek." Hij stokt even. Janny overleed op 46-ja- rige leeftijd aan een hersenbloeding en Adri bleef (44) achter met de kinde ren, twee meisjes en twee jongens. „Ik heb het verwerkt door keihard te wer ken", zegt hij zacht. Met Janny nam hij destijds de bakkerij van ]an Deij op Hoek over. Een prachtige winkel, maar de bakkerij zelf was niet veel soeps. En er waren al drie bakkers. Na onderhan delingen met toenmalig wethouder Ron Barbé verkocht hij de hele zaak aan de gemeente. „Ze hadden me ge tipt dat er een slagerij vrijkwam in Sluiskil. Prachtig spulletje. En er was geen bakker op het dorp. Het heeft vanaf de eerste dag gelopen als een trein. We stelden wel vast dat de men taliteit anders was. Op d'n Oek ging al les z'n gangetje, was alles rustig. In Sluiskil was het allemaal grilliger. Het leven lag er een versnelling hoger, met die fabrieken en die scheepvaart." Hij zegt dat hij het allemaal wat rusti- ger aan doet, nu hij 67 is. En inder daad, hij werkt soms wat in de tuin achter de bakkerij in Sluiskil en is be zig met z'n duiven of met z'n veesta pel. Weer die lach: „Een neef van m'n vader was boer in Californië. Ik wilde dat eigenlijk ook, maar ja... Nu heb ik samen met iemand anders een stukje weiland aan de Langeweg. Met een paar koeien, kippen en kalkoenen. Man, van zo'n koe eet de hele familie!" Vijfjaar geleden nam zoon Wim de bakkerij in Sluiskil over, dus ook de vestiging aan de Axelsestraat in Terneu zen. „Hij zei het als kleine jongen al: 'Ik word ook bakker, net als m'n va der'." Maar of Adri de Bruijne het nu écht rustiger aan doet... Sinds hij zich begin jaren tachtig op het dorp vestigde, staat hij er midden in, toen en nu nog steeds. Toen, dat was de tijd van de strijd voor behoud van het pontje, de acties tegen de bouwstop, zijn initiatief tot de oprich ting van de plaatselijke ondernemers vereniging Sluiskil Samen Sterk '87. Het behoud van de leefbaarheid van het kanaaldorp - en liefst een beetje meer - stond altijd centraal, ook toen hij van 1994 tot aan de herindeling van 2003 lid was van de CDA-fractie. Natüürlijk diende hij toen het alge meen belang. Maar ging het over Sluis kil, dan was hij extra alert. Mooie tijd trouwens, die raadsperiode. Tijdens de kermisweek oliebollen bakken voor het hele stadhuis en na afloop van de raadsvergadering samen met Wester- scheldevisser en collega-raadslid Fred die de Rooij trakteren op zelfgemaakte palingbroodjes, overdwars gegeten van wege de graat. En nu vecht hij, als voorzitter van de dorpsraad nog steeds voor 'zijn' dorp. Als de oude vechtjas Honoré Colsen de burgemeester van Sluiskil wordt ge noemd, verdient Adri de Bruijne zon der twijfel de titel 'ere-loco'. In 2005 loodste hij de dorpsraad in rustiger vaarwater en vanaf dat moment werd gewerkt aan een bruisend, leefbaar, groen Sluiskil. Er ligt een groenplan, een dorpsplan, er zijn vergevorderde plannen voor een klein woonzorgcom plex en de bouw van een nieuw woon- wijkje op de plaats van de verpleeg stersflat van het vroegere Elisabethzie- kenhuis. Het pontje blijft trouwens va ren. „We hebben nu een kleine 2500 inwoners; we streven er naar 500 meer. Het dorp kan geen krimp gebrui ken, want worden het er minder dan kan dat funest zijn voor alle mogelijke voorzieningen. Ik erger me mateloos aan mensen die zeggen dat het alle maal niks meer wordt, ook door de hui dige crisis. Dat doemdenken! Stroop je mouwen op en ga aan het werk, zeker in de Kanaalzone, waar van oudsher keiharde werkers wonen. En zeker als ondernemer ga je jezelf toch niet in de put praten?! Zo'n skihal vind ik prach tig. Die biedt enorme kansen. Goed, er zullen wel wat fouten zijn gemaakt, maar uiteindelijk beschikken we wel over een prima voorziening, zeker als er uiteindelijk toch nog winkels bijko men. Natüürlijk erger ik me aan dat schoolmeesterachtige optreden van m'n partijgenoot gedeputeerde Harry van Waveren, met dat schoolmeester achtige vingertje." Zoals hij zich ook mateloos ergerde aan de houding van het provinciebestuur in de kwestie van de ontpoldering. „Ik heb me direct aan gesloten bij het verzet. Waarschijnlijk had dat te maken met m'n jeugd. Ik heb het water de Nieuw-Neuzenpol- der zien binnenstromen. Dat had een enorme impact. De Zeeuwen hebben keihard moeten knokken voor die pol ders en dan laat je je als provinciebe stuurders-lijmen met spiegeltjes en kraaltjes en ga je akkoord?! Karla Peijs - toch ook een partijgenote - en haar va zallen hadden historie kunnen schrij ven door keihard 'nee' te zeggen." Op de barricaden, zoals in die woelige jaren tachtig, toen het hele dorp in ver zet kwam tegen bezuinigingsmaatrege len van Rijkswaterstaat en het pontje dreigde te sneuvelert Samenzweerde rig: „Zesduizend handtekeningen en toen die actie bij de brug. Jongen toch! We lagen van tevoren in hinderlaag on der die brug en toen, met al dat volk, die bezetting. De slagbomen gingen dicht en drie Belgische auto's konden geen kant meer op. We hoorden later dat de ME in Terneuzen achter de hand werd gehouden. Een paar heet hoofden wilden de brug vast lassen, maar dat hebben we kunnen voorko men. Er werd wél een staaldraad aan een brugleuning vastgemaakt en dat vond Rijkswaterstaat niet leuk. Ik moest later op het matje komen bij diensthoofd Willem Vinke. Weet je wat ik deed? Ik had een taart gemaakt, versierd met allemaal afbeeldingen van het pontje. Een stunt!" Adri de Bruijne -Geboren: 20 juli 1941 op Boerengat - Opleiding: School met de Bijbel, de Knol -MULO Bakkersopleiding in Goes en bij bakkers in Terneuzen - Burgerlijke staat: Weduwnaar van Janny (1985), - vader van twee zoons en twee - dochters - Nevenfuncties: voorzitter dorpsraad Sluis kil', voorzitter duivenvereniging De Reis duif en van 'duivenkoepel' Samenspel 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 138