5 spectrum Petemoei RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE torenhoog Marjan Berk PZC Zaterdag 16 mei 2009 Ach, mijn borst zwelt in opoe-trots, ik heb zeven rollen beschuit en twee dozen roze muisjes ingesla gen. Ieder die langs komt moet mee-knagen. En ik ben al aan mijn elfde beschuitje toe! Lach mij niet uit, al mijn kleinkinderen zijn mij even lief, maar deze kreeg als extra bonus ook nog mijn naam, die ook al weer bestaat uit de namen van mijn twee grootmoeders Marie en Janne. Met een streepje ertussen. Dat streepje was nog een heel gedoe. Mijn vader scheen er op te staan, toen hij bij de burgerlijke stand in Zeist mij aangaf. De ambtenaar vertikte het gewoon dat streepje toe te voegen. En daarom hield ik nog meer van mijn jongste zoon toen hij mij toesprak: 'En wij schrijven het mét een streep je!' Ik begrijp dierbare lezer, dat u deze column in de context van het wereldgebeuren, het songfestival, de homodiscriminatie in Rusland, het verkopen van Nuon en Essent, een absoluut flauwekulver- haal vindt. Maar ik weet, zoals mij bleek uit diep gaand onderzoek, hoe het voelt om vernoemd te worden. Het.voelt goed! Kinderen vernoemen...het gebeurt nog wel eens tijdens het signeermoment op de le zingen die ik geef, dat er iemand komt en zegt: 'eigenlijk heet ik Trijntje...maar dat vind ik zo ouderwets. Zet maar Tiny!' Nu ben ik dol op oude authentieke Nederlandse namen en namen als Trijntje, Teuntje, Stijntje, mooier zijn er niet. En ook het vernoemen naar geliefde familieleden vind ik een mooie traditie. Maar ik weet ook dat er op dat terrein terreur kan bestaan en kinderen hun kind dan maar verblijden met een naam, waar ze zelf niet veel mee hebben. Alleen om de vrede in de familie te bewaren wordt een kind op gezadeld met zo'n naam. Nu ben ik zojuist 'bevallen' van mijn achtste klein kind en tevens vierde kleindochter. Mijn vier zoons zorgen met hun vrouwen voor het nage slacht, mijn dochter kiest voor haar loopbaan, haar man en haar dikke kat Wim. Maar twee broers hebben bij het verzinnen van na men voor hun dochters besloten hun kinderloze zusje te vernoemen, en zo kregen twee kleindoch ters de naam Marleen als tweede naam mee. Heel lief. Bovendien is de naam Marleen ook weer een samentrekking van de namen van mijn grootmoe der en mijn moeder. Mijn jongste zoon gaf zijn eerste dochter naast haar eerste naam de naam van mijn moeder, Lena, mee. Mijn moeder stierfin 1951, veel te jong. Maar ik heb haar levend gehouden door veelvuldig over haar bijzondere persoonlijkheid te vertellen en te schrijven. En mijn zoon en zijn vrouw hebben mij geweldig veel plezier gedaan haar mooie oude naam toe te voegen aan de eerste naam van hun dochter. En ziedaar: ze hebben mij nog een keertje een warm hart bezorgd door hun nieuwe dochtertje naast de eerste naam naar mij te vernoemen. Ik heb nooit een kik gegeven over deze sentimentele hartenwens en nu, lang gewacht en stil gezwegen, trekken mijn lippen in een vrolijke beweging om hoog naar mijn oren. Ik ben petemoei! Dat klinkt heel sprookjesachtig en zo voelt het ook. Ma- rie-Janne, met een streepje, en niks samengetrok ken tot Marjan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 137