aan het vooroorlogse Middelburg spectrum Vreselijke Vrijdag: 17 mei 1940 Grote herdenking in mei 2010 Bekijk het vooroorlogse Middelburg 3 PZC www.pzc.nl/middelburg1940 Zaterdag 16 mei 2009 Op vrijdag 10 mei 1940 viel het Duit se leger Nederland binnen. Vier dagen later werd Rotterdam door de Luftwaffe gebombardeerd, waarna Ne derland capituleerde. Maar in Zeeland zet ten vooral Franse militairen de strijd voort. Burgemeester Van Walré de Bordes adviseerde de Middelburgers om hun stad te verlaten. Gelukkig namen velen dit ad vies ter harte. Op vrijdag 17 mei trof een combinatie van zware beschietingen vanaf de Sloedam en een bombardement de Zeeuwse hoofdstad: 22 mensen kwamen om het leven en 573 panden werden ver woest. Het hart van de stad lag in puin. Middelburg wil het bombarde ment van 17 mei 1940 volgend jaar herdenken met een reeks van activiteiten. Er komt een bijeenkomst voor mensen die het bombardement heb ben meegemaakt. In het Stadhuis wordt een expositie ingericht over de verwoes ting van de stad, in het Zeeuws Archief is een tentoonstelling over de wederopbouw van de stad en de mobiele expositie De Bunker wordt naar Middelburg gehaald. Deze reizende expositie gaat over de more le dilemma's waarvoor gewone burgers tij dens de oorlog werden gesteld. In het kader van de herdenking is een diep gravend historisch onderzoek opgestart dat antwoord moet geven op de vraag: was op 17 mei 1940 sprake van een terreu r- bombardement. Hiervoor worden archie ven in Frankrijk, Engeland en Duitsland doorgeplozen. De resultaten van het onder zoek worden volgend jaar gepresenteerd tijdens een internationaal symposium over Het Vergeten Bombardement'. Werkt de PZC aan een website over het Middelburg vóór mei 1940de gemeente en het Zeeuws Archief hebben sinds vandaag de website over het bombardement zelf en de wederopbouw. www.vergetenbombardement.nl Het Abdijcömplex,..de Markt met de Lange Burg als verbindende schakel zullen vol gend jaar via het internet te zien zijn. De PZC wil, samen met het Zeeuws Ar chief en Lukas de long, een zo groot moge lijk deel van de oude stad laten herleven op de site: www.pzc.nl/middelburg1940. Deze site is vanaf vandaag in de lucht en nodigt lezers uit om mee te bouwen aan het oude Middelburg en herinneringen aan en verhalen over de Verdwenen stad' te delen. De site bevat het complete adres senbestand uit de jaren dertig en een inter actieve kaart met tientallen foto's van het vooroorlogse Middelburg. Die foto's zijn afkomstig uit de archieven van het Zeeuws Archief (www.zeeuwsarchief.nl) en de Zeeuwse Bibliotheek (www.zeeuwsebiblio- theek.nl). Beide instituten hebben een per internet te raadplegen beeldbank. Om de hele stad in beeld te brengen is meer (fo to) materiaal nodig. Mogelijk ligt dat nog bij mensen thuis. Wie mee wil helpen met de digitale wederopbouw van de stad kan een mail sturen naar: middelburgi940@ pzc.nl. Maar een stad is meer dan een ver zameling stenen. We willen ook laten zien wie in de stad woonden. Persoonlijke her inneringen en verhalen over het Middel burg eind jaren dertig zijn van harte wel kom. Met al deze informatie zal de website worden uitgebouwd. Lukas de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 135