Nu is geluk nooit meer gewoon l media 39 SS Na zestien jaar komt er een eind aan de nostalgische tv-komedie Toen Was Geluk Heel Gewoon. Bij de opnames van de allerlaatste aflevering was een kleine groep fanatieke fans aanwezig. Daniël Bertina was er ook. Golden Girls heimwee tv m media@wegener.nl 024-3650570 PZC Zaterdag 16 mei 2009 Wie is hier de grootste fan?", roept de spreekstalmeester naar het publiek. In de stu dio in Hilversum gaan de handen omhoog. Enkele originele shirts met opdruk van kegelclub De Brulboeien, vertrouwd voor de trouwe aanhang van de serie Toen Was Geluk Heel Gewoon TWGHGworden onder de fans verdeeld. Traditiegetrouw is bij de opnames van TWGHG studiopubliek aanwezig. Zo ook bij de opname van de laatste, 229e afleve ring. Het publiek heeft de keus tussen tv en theater: ze kunnen de acteurs zien, maar op een aantal monitoren ook de opnames vol gen. Het is nu een bijzonder publiek, met veel collega's, vrienden en familie van de medewerkers. Maar er zijn ook vijftig fans die via een prijsvraag op de website een plaats hebben veroverd. Het laatste seizoen van TWGHG begon op 7 april. De laatste aflevering wordt op 3 juni uitgezonden. Daarna is het voorgoed voor bij. Het besluit te stoppen is volgens de KRO genomen 'in goed overleg met de be trokkenen'. „Het had van mij nog wel even mogen doorgaan", zegt actrice Joke Bruijs. „Ik ben zestien jaar met plezier naar m'n werk gegaan. We gaan elkaar erg missen." Eén keer eerder, in 2003, werd het program ma bijna stopgezet omdat de KRO de serie te ouderwets vond. Toch bleek er een groot publiek te bestaan dat de nostalgische Gerard Cox, Sjoerd Pleijsier en Joke Bruijs als hun alter ego's Jaap Kooiman, Simon Stokvis en Nel Kooiman. foto CPD klucht waardeerde. Elke aflevering trok toen, en nu nog steeds, meer dan een mil joen kijkers. „Het publiek heeft ons des- trijds gered door te protesteren", herinnert regisseur Zdenek Kraus zich. „Dat gaf kracht, maar alles gaat een keer dood. Wij stoppen op ons hoogtepunt." Tijdens de laatste draaidag verlopen de op names opvallend snel. Het publiek, dat eer der luid en uitgelaten reageerde, wordt stil en lijkt tegen het einde vooral onder de in druk van het vakwerk van de strak op el kaar ingespeelde cast en crew. Slechts een paar keer moet er worden gestopt om iets over te doen. De laatste aflevering wordt in meerdere op zichten bijzonder. Het is een anderhalf uur durende uitzending, waarin de acteurs en re gisseur terugkijken op de serie, onder het motto 'nu is geluk nooit meer gewoon'. Na de opnames komt het publiek het po dium op om de acteurs te ontmoeten en het decor te bekijken, dat opeens histori sche waarde heeft. Het is een laatste kans. Een fan uit Limburg toont na afloop trots zijn shirt. Vol handtekeningen. - Toen Was Geluk Heel Gewoon, dinsdag, Ne derland 1, 22.35 uur. Compilatie en slotuit- zending: Nu is geluk nooit meer gewoon, woensdag 3 juni, Nederland 1, 20.30 uur Reageren? redactie.media@wegener.nl Hoe het begon... Toen Was Geluk Heel Gewoon is in 1993 bedacht toen de KRO behoefte had aan een opvolger van de comedy Vreemde Praktij ken, waarin Gerard Cox, Sjoerd Pleijsier, Joke Bruijs en Johnny Kraaikamp jr. hoofdrollen speel den. Frank Jansen, hoofd drama/cpltuur van KRO TV, stuitte op de Amerikaanse CBS-serie The Honeymooners uit 1955. Hij dacht dat een Neder landse versie van die serie een succes kon worden. De titel was aanvankelijk Zo Zijn We Niet Getrouwd, maar op voorstel van Gerard Cox werd het Toen Was Geluk Heel Ge woon. Die titel refereert aan het refrein van het door Cox gezongen hitje 1948, geschre ven door Kees van Kooten en Wim de Bie. De serie kwam in 1994 voor het eerst op de Ne derlandse televisie. Voor de Nederlandse versie van The Honeymooners werd de situatie van New York ver plaatst naar het Rotterdam- Zuid van de late jaren vijftig. De serie groeide met de tijd mee en eindigt in 1974. Voor de eerste paar seizoenen van TWGHG bewerkten Gerard Cox en Sjoerd Pleijsier 39 Ame rikaanse afleveringen. Voor de volgende reeksen schreven zij zelf de plots en scenario's. In 1999 won de serie de Gouden Televizierring (voor beste come dy). Gerard Cox ontving tevens een Gouden Beeld, voor beste comedyacteur. Op 12 april 2008 maakte Joke Bruijs in De Telegraaf bekend dat er na het 16e seizoen een einde zou komen aan TWGHG. Gerard Cox en Joke Bruijs als chagrijnige buschauffeur Jaap Kooiman en zijn vrouw Nel, en Sjoerd Pleijsier als de riooljour nalist Simon Stokvis, zijn in de serie dan inmiddels zo'n 20 jaar ouder geworden. TWGHG is door de jaren heen altijd zeer in trek geweest bij acteurs en BN'ers. Hans Bos kamp, Willem van Hanegem, Paul de Leeuw, John Leddy, Jos Brink, Albert Mol, Daphne Bunskoek, Pleuni Touw, Koos Postema, Maarten Spanjer en André van Duin hebben alle maal in Rotterdam-Zuid hun en tree gemaakt in gastrollen. Daan Schuurmans heeft als Adri de Greef een vaste rol ge had in de serie. in Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. foto GPD Het is maandag 27 april 2009. De redactie van de Amerikaanse ont- bijtshow Today legt te lefonisch contact met Betty White en Rue McClanahan. Ze zijn beter bekend als de tv-per- sonages Rose Nylund en Blanche Deveraux uit de serie Golden Girls. Presentator Matt Lauer vraagt naar hun gedachten bij het overlijden van Bea Arthur, die twee dagen eer der, op 86-jarige leeftijd, aan kan ker is bezweken. De fans kennen haar vooral als Dorothy Zbornak. „Ze was een lief mens, heel aardig en bescheiden", oordeelt McClana han. „Ik wist dat het pijn zou gaan doen", zegt White. „Maar op de pijn die ik voel nu ze dood is, was ik niet voorbereid. We hadden het in de tijd van de Golden Girls zo ge weldig samen." Bijna als vanzelf hoor je het liedje waarmee de serie altijd begon, Thank You for Being a Friend van Cynthia Fee. 7 seizoenen, 180 afle veringen, door de Vara uitgezon den tussen 1986 en 1993, laat het komische kwartet de kijkers la chen. Kwartet, want Estelle Getty als de cynische Sophia Petrillo, moeder van Dorothy, mag zeker niet worden vergeten. Een glansrol die haar zeven individuele nomina ties opleverde voor een Emmy, de belangrijkste Amerikaanse tv-prijs. Ze overleed in de zomer van 2008 op 84-jarige leeftijd. Het succes van Golden Girls in de jaren tachtig is opmerkelijk. Televi siezenders in Amerika richtten zich in die tijd steeds meer op een jonger, kieskeurig publiek. Toch durft NBC een tv-serie over oude re dames aan. Blanche, Rose en Dorothy wonen in de riante villa van Blanche in Miami, Florida. Als het bejaardenhuis van Sophia af brandt, trekt ook zij bij hen in. De kracht van Golden Girls ligt in het ietwat controversiële karakter. Al is het alleen maar, omdat vier oudere dames in één huis wonen, nog steeds seksueel actief zijn en op de hoogte zijn van wat er in de wereld speelt. De onderwerpen die aan de keukentafel, vaak onder het genot van cheesecake of een ander toetje, worden besproken, zijn in die tijd nog niet erg 'normaal' op tv. Orgaandonatie komt voorbij, maar ook zelfmoord, plastische chi rurgie, drugsverslaving en homo seksualiteit. Ook doet Rose een hiv-test, omdat ze ooit een bloed transfusie heeft ondergaan. Toch wordt de serie in het vrij conserva tieve Amerika hoog gewaardeerd. Op 9 mei 1992 kijken meer dan 27 miljoen mensen naar de slotafleve ring in de VS. Branko Eijssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 121