iDe weergaloze snotolf en de sexy sepia u Het is lente onder de vloedlijn. Het mooiste seizoen voor de duikers in Nederland, zeggen de kenners. Goed zicht en de natuur die in opperste staat van opwinding verkeert. 'Maar voor al die drukte krijgen we ook wat terug: het geeft grote waardering voor de onderwaterwereld' duikbioloog Peter van Bragt PZC Zaterdag 16 mei 2009 1 1 De nieuwsgierigheid lijkt wederzijds. In een an der opzicht gaat de vergelijking ook op: het is de zelfde natuurbeleving die zo aanspreekt, alleen dan onder water." De populariteit van de duiksport met name on der mannen ('het gros van onze leden') schrijft Aarsen ook aan het technische aspect van het dui ken toe. „Het materiaal waarmee je duikt, de techniek van al die spullen, dat je rondzweeft in een totaal ander milieu waar je als mens eigenlijk niet thuishoort, dat spreekt tot de verbeelding." De Oosterschelde, het Veerse meer en het Greve- lingenmeer gelden als het summum voor de Ne derlandse duikliefhebber vanwege de biodiversi teit en vaak het heldere zicht. „Maar er wordt ook heel veel in plassen, meren en zandwinput ten elders in het land gedoken. Het zicht varieert enorm. Zit je in een veengebied dan is het snel troebel en donker. Heb je met hoge temperatu ren te maken dan wordt het zicht in de meren minder door algengroei." De Oosterschelde (met een fors aantal duikplek- ken onder andere bij de Zeelandbrug en de zuid kust van Schouwen Duiveland) biedt als getijden- water de extra moeilijkheidsgraad van de stro ming. Alleen bij de stroomkentering, de periode die tussen eb en vloed ligt, kan worden gedoken. „Dan kun je meestal een uurtje probleemloos duiken. Als je de tijd maar goed in de gaten houdt", stelt Aarsen. „Natuurlijk neem je als dui ker een risico maar dat is zeer gering. Op jaarba sis vallen gemiddeld vijf a zes doden onder Ne derlandse duikers in binnen- en buitenland. Dui ken is niet gevaarlijk. In het verkeer onderweg naar de duikplaats loop je meer risico. Iedere dui ker met een brevet is goed opgeleid, er is vrijwel nooit enig probleem met het materiaal. Als je je grenzen kent, gaat het goed." De duikgekte zal na de sepia in de zomer nog een keer oplaaien. De komst van het kortsnuit zeepaardje is er dan verantwoordelijk voor. door Erik Meuleman Ieder weekend trekt een legertje van honder den liefhebbers naar met name de Zeeuwse wateren. Het paargedrag van de zeekat (een inktvis bekend onder de naam sepia) is de reden voor een regelrechte oploop van duikers aan de oevers van de Oosterschelde. Als waren het vogelaars die een zeldzame Spaanse mus ge spot hebben. Voor de doorgewinterde duikers is het seizoen al ver voor het bronsgedrag van de zeekat begon nen. Half januari werd de roze zeepok, een fraai gekleurd schaaldiertje, in het ijskoude water van de Oosterschelde ter hoogte van Bruinisse aange troffen. Een unicum want de roze zeepok, een paar centimeter groot en thuis in Zuid-Amerika, is nooit eerder gespot in Nederland. Een ander hoogtepunt volgt in maart als de in drukwekkende mannetjessnotolf zich met zijn zuignap aan een steen aan de voet van de Greve- lingendam pleegt vast te plakken. De ruim veer tig centimeter metende lompe vis, gehuld in een fel oranjerood paaikleed verdedigt met zijn leven de eitjes die het al vertrokken vrouwtje gelegd heeft. „Het mannetje past op de eitjes en is niet van zijn plek te jagen. Ideaal om op je gemak al les goed te bekijken. De vis is soms zo fel ge kleurd dat het lijkt of-ie licht geeft. Echt een unie ke belevenis", vertelt woordvoerder Rob Aarsen van de Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB) en al 22 jaar fervent duiker. „De natuurbe leving onder water is bijzonder en intens. Alsof je een wandeling maakt onder de vloedlijn, zo be leef je het bloemenveld aan anemonen, anjelie ren en andere dieren aan de voet van een dijk. En daartussen zwemt dan ook nog van alles. In alle kleuren. Mooier kan niet." Aarsen deelt zijn passie met 17.000 geregistreerde sportduikers en naar schatting 60.000 niet-ge- organiseerde duikers. De duiksport in Nederland heeft sinds de eeuwwisseling een flinke groei doorgemaakt en is de laatste jaren op een stabiel aantal van bijna 80.000 beoefenaars aanbeland. Voor Aarsen is de duikgekte rond de parende se pia's reden om op betrekkelijk rustige tijdstippen zijn duikmomenten te kiezen. „Een vergelijking met vogelaars die massaal op een zeldzame vogel afkomen, gaat in dit geval zeker op. De sepia's trekken extra veel mensen want ze laten zich pok in alle rust bekijken. Sterker, ze kijken ook terug. Populaire duikstekken E> Zeelandbrug. Brugpijlers en dijk met anjelierenta pijt. Sepia en pijlinktvis. De Goesse Sas. De etalage van de Oosterschelde bij Goes. Oostvoornse Meer. Mooie oefenplek met diep, stil staand water. Wrakken op de bodem. Met oude zwembadglijbaan als oefen- baan voor grotduikers. Vinkeveense Plas. Goede faciliteiten, wrakje en oude bus om te bekijken Gorishoek. Oosterschelde, Tholen. Veel leven, venijni ge stroming. Bergse Diepsluis. Mooi be-, groeide mosselcultuur, se pia in mei/juni. o Het Dreischor Gemaal. Grevelingenmeer. Mooi be groeide dijkvoet en palen van het gemaal. Garnalen, kreeft, donderpad. Maarsseveense plassen. Twee duikcentra met oefen circuit: platforms op 9 en 20 meter. Vorige week een nieuw onderwaterhuis ge plaatst op 15 meter. p- De Beidert. Oefenpias bij Tiel voor technische dui kers. Wrak van kotter op 16 meter, cockpit van een Boeing even verderop, schuilplaats voor vis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11