u bouwen Samen 29 wonen vraag [antwoord Een dakterras met jacuzzi? Roept u maar! De bladeren van mijn Camellia worden Ik heb een sierprunus gekocht, maar vorige bruin en de knoppen zijn aan het verdrogen. zomer zijn er pruimen aan gekomen. wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 16 mei 2009 KUUB voor variatie in wijk De Woonplaats is niet de enige vastgoedonderneming in Ne derland die zich bezighoudt met collectief particulier op drachtgeverschap. Ook bij KUUB, centrum voor particulie re bouw in Groningen, werken ze door het hele land aan spraakmakende woningbouw projecten, waarbij telkens groe pen toekomstige bewoners cen traal staan. Aan monotone wij ken vol gelijksoortige huizen en andere eenheidsworst van projectontwikkelaars hebben ze een broertje dood. „In Nederland zijn we de afgelo pen vijftig jaar verleerd te bou wen vanuit de vraag van de mensen zelf", zeggen Ellen van Acht en Bert-Jan Bodewes, twee van de drijvende krachten achter KUUB. „Projectontwikke laars werken vaak aanbodge- richt: ze bouwen een marktcon form product en zien wel wat erop af komt. Daarom ook staan hier al die flats nu zo mooi te glimmen: leeg." De afgelopen jaren heeft KUUB zich opgeworpen als onmisba re schakel in het proces van col lectief particulier opdrachtge verschap, waarbij toekomstige bewoners gezamenlijk als ont wikkelaar van hun eigen huizen optreden. Dit principe combi neert de voordelen van vrije ka- velbouw - veel vrijheid - met die van projectmatig ontwikke len - schaalvoordeel. KUUB is hierbij adviseur van de bewo ners als opdrachtgevers en tus senschakel met de diverse pro= fessionele partijen: architect, aannemers, uitvoerders. Daar naast levert KUUB praktische ondersteuning en adviezen. Ook inspireert KUUB bij het maken van bouwkeuzes. www.particulierebouw.nl V"? door Jan van Mullem iJnLjj redactie.wonen@wegener.nl KI 024-3650509 l:T:l Nu de bouwsector inzakt, lijkt collectief particulier opdrachtgeverschap een goede optie. „Je biedt bewoners maximale vrijheid." door Alice Plekkenpol Particulier opdrachtgever- schap is aantrekkelijk voor bewoners", zegt An- gelique ten Wolde, pro grammamanager van vast goedonderneming De Woon plaats. „Zeker nu het moeilijker gaat in de bouwsector, is het voor kopers van nieuwbouwhuizen inte ressant dat zij optimale vrijheid hebben." De Woonplaats, met 20.000 wonin gen in het oosten van het land, ver vult in Nederland een voortrekkers rol waar het gaat om collectief par ticulier opdrachtgeverschap. Deze vastgoedonderneming is de eerste en een van de weinige in ons land die dit soort projecten van koopap partementen, bouwkavels en huur woningen opzet. Soortgelijke in stanties uit het hele land hebben er al een kijkje genomen. In de na de vuurwerkramp her bouwde Enschedese wijk Room beek verrijst appartementencom plex Droomgebouw Eigenwens met twintig tot dertig woningen. Bewoners ontwerpen zelf hun huis. Een, twee of drie etages? Rol- stoelbrede deuren? Een dakterras met jacuzzi? Kozijnen van hout of kunststof? Roept u maar! „Wij zor gen voor een architect en begelei ding, waardoor particulier op drachtgeverschap niet duurder hoeft te zijn dan bijvoorbeeld pro- jectbouw", aldus Ten Wolde. Haar collega Bert Stamsnieder vult aan dat binnenkort in Winterswijk een soortgelijk complex wordt ge bouwd. „Deze initiatieven passen bij ons. Wij willen kopers en huur ders maximale vrijheid bieden." Er zijn meer ideeën. Zo kunnen tuinliefhebbers via De Woonplaats een bouwkavel per vierkante me ter kopen. De kavels worden ver volgens via particulier opdrachtge verschap bebouwd. Met bijna net zoveel vrijheid als wanneer je hele maal zelfstandig bouwt, aangezien er altijd diverse (overheids)regels zijn waaraan je moet voldoen. Uniek voor Nederland is de proef met particulier opdrachtgever schap voor huurders. In de Ensche dese 'prachtwijk' Velve-Lindenhof komen na de zomer nieuwe huur woningen, waarvan vijf in particu lier opdrachtgeverschap. „De huur ders waren heel enthousiast, ston den in de rij voor een HuurWens- Woning", weet Joyce Dakhorst van De Woonplaats. „De vijf gegadig den krijgen als het ware van ons een zak geld mee. Zij maken met de architect een ontwerp op maat voor hun eigen huurhuis. Beneden slapen en baden, boven een ate lier? Alles mag, maar omdat het rij tjeswoningen zijn, worden de ge vels wel op elkaar afgestemd:" Huurders mogen eigen geld in hun huis steken. Handige klussers zijn daarbij in het voordeel. Zij kunnen net als bij koopwoningen zelf de keuken of badkamer installeren. Angelique ten Wolde: „Ook hier geldt dat de mensen beslist gemoti veerd en enthousiast moeten zijn. Wij geven natuurlijk begeleiding, maar het bouwproject kost de be- Collectief particulier opdracht geverschap is vooral interes sant voor appartementen. Doorgaans ligt het ontwerp voor een nieuw appartemen tengebouw vast en kiest de ko per een 3- of 4-kamerwoning plus inspraak in de afwerking (keuken/sanitair).- Bij collectief particulier op drachtgeverschap bepalen de toekomstige bewoners zelf welk appartement ze willen. De indeling en ligging zijn vrij en ook de buitenzijde staat niet vast. Een architect verza melt alle individuele woonwen sen en schuift die puzzelstuk ken in elkaar tot een groot complex. Collectief particulier opdracht geverschap vergt vanaf het be gin veel tijd en samenwerking van de toekomstige bewoners. woners ook vele uren. Er is overleg nodig, ook met toekomstige buren, over zaken als gezamenlijk inko pen en taakverdeling. Maar gezien de goede reacties is het zeker onze bedoeling door te gaan. Particulier opdrachtgeverschap werkt goed voor ons én voor de bewoners." www.de-woonplaats.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Nadat we vorige week al een ogen schijnlijk doodzieke Camellia (hope lijk) hebben kunnen bevrijden van de roetdauw, is dezelfde plantsoort nu weer onderwerp van zorg. 'Mijn Camellia is ziek', mailt E. Siebert. 'De plant staat in een pot en heeft in een niet-verwarmde, lichte gara ge overwinterd. Toen de tempera tuur het toeliet, heb ik de plant bui ten gezet. Er zaten dikke knoppen in. Die knoppen zijn nu plotseling aan het verdrogen. Ook worden de bladeren bruin. Wat heb ik verkeerd gedaan? Is er nog een overlevings kans voor mijn plant?' Deskundige Romke van de Kaa zet zijn ernstigste gezicht op. „Deze Camellia heeft afgelopen winter te droog gestaan. Camellia's mogen nooit uitdrogen, ook niet in de win termaanden. Misschien is de struik nog te redden. Geef water en wacht af. Tot eind juni kan de struik nog uitlopen. Maar eerlijk gezegd, vrees ik het ergste voor deze Camellia." Lezeres E. Wortman heeft een sier prunus gekocht met rood blad en in het voorjaar roze bloesem. Althans, dat vertelde de verkoper haar des tijds. Maar toen Wortman vorig jaar zomer ineens prachtige pruimen zag hangen (als golfballen zo groot), begon ze toch hevig te twijfelen. 'Hebben ze ons een pruimenboom verkocht? En zo ja, kunnen we de pruimen eten zonder er iets aan over te houden?' Romke van de Kaa kan mevrouw Wortman geruststellen. „Ze heeft een siervorm van de kerspruim ge kocht, in haar geval Prunus cerasife- ra Nigra. Dat is een variëteit met donkerrood blad. De vruchten zijn rond en lijken eerder op golfballen dan op eieren. De pruimen zijn eet baar. En niet alleen dat; ze zijn nog lekker ook. Concluderend kun je stellen dat mevrouw Wortman dus inderdaad een pruimenboom heeft gekregen, want hij is nauw verwant aan de gewone pruim." De vijf in particulier opdrachtgeverschap te bouwen huurwoningen in Enschede. artist impression De Woonplaats Vooral appartementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 109