Simplalux: zelf schuren/lakken Weet de weg In deze rubriek brengen wij bekende, tijdloze meubels - de '(neo)klassiekers' op woonge bied - voor het voetlicht Jan Schneijderberg naast zijn Simplalux. foto Jan Schneijderberg ONTWERP Meubel Simplalüx van meubelfabriek Simplexa. EIGENAAR Jan Schneijderberg. WANNEER GEKOCHT „1965. Dat staat er gelukkig nog bij in mijn fotoboek." WAAROM GEKOCHT „Ik zag het wandsysteem bij een kennis staan. Het beviel me buitenge woon. Het meubel kan naar wens worden uitgebreid met tal van kastjes en planken. Die je alleen wel zelf moest schu ren en lakken. De staanders er tussen heb ik dubbel besteld, zodat je ieder segment heel kon laten ingeval van verhui zing. Anders zou het hele rek uit elkaar moeten. Die dubbele staanders zitten met een simpe le schroef aan elkaar zodat het een eenheid wordt. Later heb ik er nog een paar aanvullingen bijbesteld, zoals een ladenkast- je waarin ook een bestekbak zit. Bij een kennis zag ik on langs ook een Simplalux-rekje staan, 1.30 meter hoog. Ik mocht het overnemen, maar heb nog geen plaats om het naast de grote te zetten." PRIJS „Pffff... Weet ik niet meer exact. Een tientje per plank en 50 gulden per kastje, meen ik. Alles bij elkaar zo'n 500 gulden (227 euro), schat ik." TE KOOP „De Simplexa-fabriek is op de fles gegaan", weet de 80-jarige Schneijderberg. Nieuw kopen zit er dus niet meer in. Maar wellicht staat er nog een nette occassion op in ternet? Nee. Met het einde van de fabriek lijkt het hele merk ook van de aardbodem verdwe nen. Want afgezien van een oude foto van de opening van de Simplexa-fabriek in Uden (1962), is op internet bar wei nig te vinden. Of het moet wat summiere info zijn rond het re clameliedje O, kom er eens kij ken, dat Adèle Bloemendaal en Donald Jones in datzelfde jaar voor Simplexa opnamen. Ook een klassieker in huis? Mail info en foto van meubel en uzelf naar de redactie.wonen@wegener.nl Tip: een lamp, tafel of kast kan ook een (neo)klassieker zijn! naren, dol op decoratie, weefden al bandjes-met goud- en zilverdraad. De Chinezen maakten al heel vroeg kwastjes die ze op hun gewa den bevestigden." Maar pas in het Frankrijk van Zonnekoning en 'überdecorateur' Lodewijk de XIV werd het gebruik van passementen een fenomeen. Van Aerssen: „Het was de tijd van de gilden. Pas als je erg goed was in het weven van goud- en zilverdraden tot artistiek band en kwasten, kreeg je een plaats in het gilde. Het was een sophisticated beroep. Dat is niet zo gek als je bedenkt dat met exclusie ve materialen werd gewerkt." Uit de historie blijkt dat passemen ten eerst vooral een plek kregen op kleding. De trend werd zo groot, dat die oversprong naar het interi eur. „Zo is bekend dat Marie-Antoi nette, gek van passementen, voor in haar boudoir een kwast liet ma ken in de vorm van een vogelkooi, compleet met vogeltje." De Fransen begonnen al gauw al les te versieren, van koetsen tot meubels. „Daarbij bleken de stof fen juwelen niet alleen mooi, maar ook nuttig. Zo verborgen ze de na gels waarmee bekleding op stoelen en sofa's werd vastgezet. Embras- sen waren eenvoudigweg nodig om de loodzware gordijnstoffen op te houden en zo overdag het dag licht binnen te laten. Franjes bleken praktisch als 'rok' onderaan de bank. Want juist de stof aan de onderkant van de bank werd vaak snel vies door modderi ge schoenen en laarzen. Nu hoefde niet de hele bank opnieuw gestof feerd te worden, een nieuwe strook franjes volstond." Maar het belangrijkste was toeh dat je door de toevoeging van op maat gemaakte trimmings een per soonlijke noot kon geven aan je in terieur. Van Aerssen: „In de zeven tiende en achttiende eeuw waren de stoffencollecties beperkt. Door de kwasten en het band kon je je onderscheiden. Trimmings waren statussymbolen. Nederland kwam pas in de tijd van Napoleon in aan raking met passementen. Eind ne gentiende en begin twintigste eeuw leefde de gegoede burgerij zich uit met het versieren van meu bels, gordijnen en lampenkappen." In het postmoderne, naoorlogse Nederland verdween de decoratie drift uit Nederlandse huizen. Passe menten werden als tuttig bestem peld en langzaamaan schakelde de woonconsument over op modern en minimalistisch. Grootwinkelbe drijven als Ikea en Hema namen bovendien een groot deel van de gordijnproductie over. In de collec tie van die winkels is nu nauwe lijks nog een passement te vinden. De collecties die Van Aerssen twee maal per jaar presenteert, bevatten dikke boeken vol passementen. Elk Seizoen komen er onderdelen bij, de ene collectie nog uitbundiger dan de andere. „Zo zijn er uiterst kostbare kwasten, afgezet met Swarowski-kristal, maar ook een voudiger band met zachte bolle tjes, frinches genoemd. Rijk versier de kwasten zijn er voor 8o euro, maar de prijs loopt op tot 400 eu ro. Mooi band is er vanaf 16 euro per meter, tot zo'n 80 euro." Niet alleen Van Aerssen merkt dat passementen weer helemaal van nu zijn. Ook op de meubelbeurs in Parijs, begin dit jaar, pakten stoffen- huizen uit met banden en kwas ten. De meeste stoffenhuizen leve ren ook bijpassende trimmings. Het Duitse interieurstoffenmerk Sahco bijvoorbeeld presenteerde in de eigen stand een opvallende col lectie passementen van de hand van ontwerper UlfMorritz: rinke lende kettingen, die ook niet zou den misstaan als ceintuur, en kwas ten met enorme ornamenten van kunststof en metaal. Ook de historische merken blijven in trek. Vooral in Frankrijk bestaat nog een aantal oude passementerie- huizen, zoals Les passementeries de l'ïle de France. Voor hun stand, met enkel kwasten en band, was het dringen in Parijs. In stilte werd gevoeld aan zijdezachte draden en franjes, onder het slaken van zach te, bewonderende zuchtjes. Dat is precies de aantrekkingskracht van passementen, weet Van Aerssen. „Die mooie afwerking en de prach tige materialen. Soms betrap ik me erop dat ik gedachteloos het flu weelzachte bolletjesband door mijn vingers laat glijden. Trim mings zijn fijn om naar te kijken en heerlijk om aan te friemelen." B www.wva.com www.sahco.de www.lespassementeries- deliledefrance.fr www.colordeseda.es fwi Reageren? redactie.wonen® wegener.nl Embrassen uit de collectie van het Engelse stoffen- en behang- label Osborne Little houden de zware gordijnen omhoog. Ondanks de revival, zijn passementen tegenwoordig moeilijker verkrijgbaar dan in vroeger tijden. Wie embrasses, galons of trimmings zoekt, moet de weg weten. Naast de hiernaast- genoemde bedrijven levert een zoekvraag op internet enkele grote speciaalzaken op. Zo kunnen belangstellenden bij H.J. van de Kerkhof Passementen in Amsterdam (Wolvenstraat 9-11, tel. 020-6234084) terecht. Woninginrichters en decorbouwers komen hier graag. Baars en Van de Kerkhof in Utrecht (Lijnmarkt 33, tel. 030-2313323) heeft eveneens een uitgebreide collectie. Ook een fourniturenzaak kan uitkomst bieden (bijvoorbeeld www.fournituren.nl). Of breng een bezoek aan de weekmarkt in de eigen omgeving. Van de hand van Emile Bode verscheen in 2006 het boek Bijzonder Winkelen Met De Telegraaf Huishoudgids, waarin (onder meer) gegevens van passementenzaken, zowel in dorpjes als grote steden, zijn verzameld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 107