Passie voor wonen SS Azalea/rododendron -s D Solarvogelhuis PZC Zaterdag 16 mei 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 O s A Azalea's en rododendrons in een boeket. foto CPD Vroeger had je rodo dendrons en aza lea's, maar botani ci hebben die twee plan tengeslachten samenge voegd. Nu hebben we al leen nog rododendrons. Botanisch mag er dan geen verschil meer zijn, voor de tuinier is het onderscheid tussen een rododendron en een azalea overduide lijk: rododendrons houden 's winters hun blad en azalea's laten het vallen. Dat laten vallen van het blad is geen nadeel. Er zijn aardig wat rododendrons met acceptabel blad, maar het blad van de gewone rododendron, de paarsbloeiende soort van par ken en plantsoenen, ziet er in de winter zo treurig uit, dat je zou wensen dat de struik het liet vallen. De azalea doet dat daadwerkelijk en overwintert als een warrige, kale struik. Alle azalea's en rododendrons houden van zure bosgrond. Ze zijn een uitkomst voor diegenen die wonen in streken waar de grond goedkoop, maar onvruchtbaar is. Je vindt daar, op zure zandgrond, vaak flinke tuinen waarin maar weinig planten het naar hun zin hebben. Er zijn honderden verschillende azalea's. Om in die overvloed wat orde te scheppen, zijn ze in verschil lende groepen ingedeeld. Zo onderscheiden we de mollis-azalea's, de Japanse azalea's, de Kapp-Hill-Ex- bury-azalea's, de rustica's, de pontica's en nog veel meer groepen. Niet alle azalea's zijn gegarandeerd winterhard. Daarom kiest de voorzichtige tuinier meestal voor de mollis-azalea's, struiken die ge noemd zijn naar hun Japanse voorouder Azalea mol lis die nu dus officieel Rhododendron molle heet. Van deze soort erven de mollis-azalea's hun sterke geur die in de tuin aangenaam is, maar in de huiska mer wat te veel van het goede kan zijn. Binnenshuis doet de geur denken aan die van overrijpe meloen. Hoewel mollis-azalea's van zure bosgrond houden, staan ze liever niet in het bos. Ze gedijen het best in de volle zon, hoewel ze een beetje schaduw wel ver dragen. De meeste worden zo'n anderhalve meter hoog. De intens gele 'Adriaan Koster' is al honderd jaar op de markt en wordt als een van de beste mollis-azalea's be schouwd. Maar ik weet dat niet iedereen van geel houdt. 'Apple Blossom' bloeit helderroze en gooide in 1966 hoge ogen op de proefvelden van Boskoop. Ik zou 'Apple Blos som' niet naast 'Adriaan Koster' planten. 'Dr. M. Oosthoek' is ook zo'n hybride waarvan de naam betrouwbaarheid uit straalt. 'Dr. M.' bloeit gloeiend oranjerood. Het zijn de gele, oranje en rode tinten waarmee je een spectaculaire azalea border zou kunnen aanplanten. Een mooie bodembedekker eronder en je hebt een bijna onderhoudsloze border. 'Frans van der Blom', 'Directeur Moerlands', 'Hortulanus H. Witte' en 'Willem Hardijzer' zijn gevestigde namen om naar uit te kijken. 'Koningin Emma', zalmkleurig oranje, kan als excuus- truus goed met de mannen worden gecombineerd. Een vogelhuisje is een dankbaar object voor ontwerpers Wie bij voorbeeld kijkt op de websites Nonplusultra.nl ofTrendis.nl ziet tientallen varianten in hout, metaal of aardewerk. Alsof alle ontwerpers klein zijn begonnen en hun werk nog altijd showen. Ook Studio Oooms heeft zich aan het vogelhuisje gewaagd. Het resultaat is helemaal 2009. Dit houten (meranti) vogelhuisje heeft een zonnepaneel op het foto PR dak, dat gedurende de dag wordt gevoed door zonlicht. Als de avond valt, licht het stokje op door één ledlampje. 'Het onder zoek loopt nog, maar wellicht is het een klein baken voor de geve derde vriend om zijn huisje te rug te vinden', schrijft Studio Ooms in het persbericht. De prijs van dit stukje traditionele houtbouw met moderne licht- techniek bedraagt 70 euro. Bestel len via www.bijzondermooi.nl Passementen zijn de sieraden van woonstoffen. Al eeuwenlang versieren mensen hun meubels, gordijnen en kussens met kunstige kwasten en band. Hoewel sobere kant-en-klaar-gordijnen de boventoon voeren, groeit de interesse voor deze 'rijke' manier om je interieur een persoonlijke touch te geven. door Renske Schriemer Embrassen, trimmings, ga lons. Wie het hoofdstuk passementen openslaat, stuit op mooie en myste rieuze woorden die staan voor een bonte verzameling versier selen. Het gaat hier over gedeco reerd band (galon) om je gordijn stoffen mee af te zetten, soms uitge dost met kraaltjes, hangende bedel tjes of franjes. De embrassen hou den de gordijnstoffen omhoog en zijn zowel de ophouder als de kwast die er ter decoratie aan hangt. In paleizen, kastelen en landhui zen zijn passementen sinds de mid deleeuwen niet meer weg te den ken. Voor de gewone man waren de handgemaakte, vaak met kostba re draad en steentjes bewerkte huis juwelen te kostbaar. Dat is nu wel anders, stelt Wilhelmine van Aers- sen. Met haar bedrijf vertegenwoor digt ze al jaren internationale stof- fenmerken in Nederland. Van het Engelse Designers Guild, Osborne Little en Nina Campbell tot het Franse Nobilis en Spaanse en Por tugese stoffenhuizen. „Steeds vaker ontdekken mensen dat designmer ken niet veel duurder hoeven te zijn. Dat is fijn. Met een mooi pas sement kun je een persoonlijke touch geven aan je inrichting. Dat is wat mensen graag willen." Je ziet die belangstelling volgens de stoffenvertegenwoordigster terug in het aanbod. „Wij hebben band met hippe plastic kraaltjes en fi guurtjes eraan van Nina Camp bell, heel eigentijdse passemen ten van Designers Guild, maar ook stoere leren trimmings van Ralph Lauren." Van Aerssen weet alles van stoffen, de mooiste gordij nen en de bekleding van meubels. Volgens haar stamt de kunst van de passementerie uit de oudheid. „De Egypte- Kasteelsfeer met rijkgedecoreerde woonstoffen en trimmings van het Franse merk Nobilis. foto's CPD Persoonlijk kussen Wil je een persoonlijke touch aan je interieur geven? Waag je dan aan een originele kussenhoes. De investeringen zijn relatief laag en het resultaat groot. Koop een mooie lap stof en kies het beste stuk om te gebruiken. Let op patronen: het is niet mooi een bloem doormidden te snijden. Koop versierd band dat past of juist afsteekt bij de stof. Naai de kussenhoes in elkaar, bevestig het band en eventueel de kwasten eraan vast en voila,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 106