Roerloos meegenieten van de verleidingsscène Ongebreidelde passie" voor de zeenaaktslak 10 I Zaterdag 16 mei 2009 PZC Duikbioloog Peter van Bragt: Nederlands duikmekka Oos- terschelde ernstig bedreigd. Peter van Bragt heeft de ont dekking van acht Nederland se zeenaaktslakken op zijn naam staan. Zijn eindeloze passie voor het diertje heeft ertoe geleid dat de 53-jarige duikbioloog uit Breda de geestelijk vader is van na men als de paarse waaierslak, de millennium wratslak, de trage kroonslak en de gezwollen knup pelslak. Namen die deels door de familie zijn bepaald maar de rest is aan de fantasie van diens ontdek ker ontsproten. „Het zijn enorm fascinerende beesten. In kleur, vorm en gedrag. In dynamiek van verspreiding, in soorten rijkdom. En ze zijn erg fotogeniek. Kortom, gewoon prachtig." Nederland telt sinds de ontdekkin gen van Van Bragt 51 verschillende zeenaaktslakken, wereldwijd zijn er 2.500 getraceerd. Voor de duik bioloog is de Oosterschelde een ha bitat om van te smullen. Hij aan schouwt de drukte rond de sepia's met een glimlach maar ook met ge mengde gevoelens. „Het feno meen doet zich ieder jaar voor, het is de hoofdprijs voor veel duikers. Op sommige plaatsen is het echt gierend druk. Maar de beesten heb ben er geen last van, het paringsri tueel gaat gewoon door. De dui kers zijn door de getijden ook maar korte tijd in het water, voor de rest is het dus rustig. Maar het geeft onmiskenbaar wel wat druk op de natuur. Vergelijk het met een druk bewandeld pad in het bos. Maar voor al die drukte krij gen we ook wat terug: het geeft grote waardering voor de onderwa- 'Meer dan 90 procent van de zeedieren in de Oosterschelde is exoot' terwereld en dat draagt bij aan het begrip en de kennis voor het be houd ervan." Want dat is iets waar Van Bragt zich echt zorgen om maakt. „Hoe leuk en spannend net voor de sportduikers ook is dat de biodiver siteit door alle introducties van de zuidelijke soorten en de verande ring van het klimaat toeneemt, het is een ramp voor de autochtone dieren en planten. Omdat de oor spronkelijke habitat verdwijnt." De bioloog noemt de onstuitbaar woekerende Japanse oester in de Zeeuwse wateren als klassiek voor beeld. „Een ware plaag. Er zijn enorme riffen Japanse oesters in de Oosterschelde waardoor bij voorbeeld mosselbanken worden verdrongen. Meer dan 90 procent van de zeedieren in de Oosterschel de is inmiddels exoot. Een zorg wekkende ontwikkeling." Andere bedreigingen van de na tuur in de Oosterschelde, één van de beschermde natura 2000-gebie- den, drijven Van Bragt bijkans tot wanhoop: de hangcultures van de mosselboeren en het vernieuwen van de dijken door er onder ande re een gietasfaltlaag op aan te brengen. „Door die dijken als snel wegen te bekleden met glad en toxisch materiaal vernietig je het bestaande ecotype totaal. En ooit wel eens gezien wat de mossel- hangcultures aanrichten? De bo dem verstikt totaal, de mosselen poepen alles vol, dat gaat rotten en het wordt dooie prut. Er groeit helemaal niets meer. Dat kan en moet toch echt anders. Dit is het vervelende aan de onderwaterwe reld: je ziet het niet en het is ontoe gankelijk dus spreekt het minder. Het is illustratief dat er op de de ro de lijst van ernstig bedreigde orga nismen niet één ongewerveld on derwaterdier voorkomt." Duiken moet je ervaren. Ver slaggever Marcel Modde dook en vond de sepia. door Marcel Modde Een doodgewone doordeweek se dag, halverwege de och tend. Een flets zonnetje bij een stevige oostelijke wind. Dus hebben we mooi het rijk alleen, had ik samen met m'n duikmaatje Jan-Willem Prince zo bedacht. Bij het oprijden van de parkeerplaats onder de Zeelandbrug kan die illu sie gelijk overboord. Met een beet je wurmen vind ik nog wel een hoekje in de luwte, maar moeten we onze vrijheid delen met snel ge teld 70 andere liefhebbers - hoofd zakelijk Belgen - van het Zeeuwse onderwaterleven. De populariteit van het duiken in de Oosterschelde en het Grevelin- genmeer groeit al jaren. Sinds de zoute toevoer tot het Veerse Meer is gerealiseerd en de waterkwali teit daar zienderogen verbetert, wint ook die locatie aan aantrek kingskracht. Na een time-out van een jaar, was de hernieuwde ken nismaking met de Divers Delta voor mij deze maand weer van on gekend niveau. Zonder twijfel: de Middellandse Zee is blauwer, het zicht in de Egeïsche zee vele ma len beter en de Rode Zee vol tropi sche kleurenpracht, maar geen duik is avontuurlijker dan in het Zeeuwse. Hier valt simpelweg veel meer te ontdekken, is amateur-bio loog Theus Hollem, die een auto verderop staat, het ogenblikkelijk met ons eens. De Zierikzeeënaar heeft zestien jaar duikervaring met gemiddeld 125 duiken per jaar. „Ik ben zo zachtjes aan de hele wereld wel over geweest." Eén van die tripjes ging naar zuid oost Sulawesi. In totaal schreef Hollem daar 390 duiken bij in zijn logboek. Onvergetelijk, maar toch: „Ik was 's maandags terug en woensdag lag ik al weer onder de Zeelandbrug. Het buitenland is mooi, maar je mist het ontdekele- ment. Net zag ik bijvoorbeeld nog een luciferslakje! Als je er een beet je oog voor hebt, kom je op een ge middelde Oosterscheldeduik toch wel vijftig diersoorten tegen. Met een topduik zelfs zeventig." Maar in mei is er voor de jonge snotolf, donderpad, heremiet kreeft en wulk slechts een bijrolle tje weggelegd. Een plots in de 'erw tensoep' (zicht bij opkomend hoog water dit keer maximaal twee meter) opdoemend rotsblok begroeid met hagelwitte anemo nen vangt nog even onze speciale aandacht. Het lijkt alsof het ge sneeuwd heeft, terwijl mijn duik- computer op negen meter diepte toch echt 14 graden Celsius aan geeft. Desondanks, in deze perio de draait het vooral toch om de se pia's. Na krap 15 minuten zoeken, zien we een eerste exemplaar bo ven één van de met takkenbossen (door duikers) gebouwde kraamka mers zweven. Ook hij speurt de Oosterscheldebodem af naar een vrouwtje. Een stief kwartier en de eerste brugpijler voorbij, stuiten we op een koppel. Hij tast teder met zijn tien armen naar het klei nere vrouwtje. Zij laat het hoofd Twee sepia's hebben elkaar gevon den. foto David lliff niet zomaar op hol brengen door het gedweep en het diepzwartge- streepte paaikleed. Roerloos mo gen we meegenieten van de verlei dingsscène. Na een poosje gunnen we hen weer hun privacy. Langs een wand vol neteldiertjes en veel kleurig wier kabbelen we rustig weer terug naar de wateropper vlakte. Boven laat lan-Willem nog even op zich wachten. Hij volgt met zijn filmcamera een grote, dikke kreeft. Een bezorgde duikbegelei- der op de kant ziet mij zoeken en informeert in gebarentaal of alles oké is. Ik bevestig zijn signaal. Meer dan oké! Duik nummer drie dit jaar gaat mee naar de persoon lijke schatkamer. Videobeelden van de duik van Marcel Modde zijn te zien op www.pzc.nl/video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10