9 het taliban-gebied Sri Lanka laat zich door buitenland niet onder druk zetten Britse declaratierel eist eerste slachtoffers Clinton eist dat Myanmar Suu Kyi vrijlaat 'Weer tientallen rebellen gedood' PZC Vrijdag 15 mei 2009 9 Joost Bosman in het slechtste restaurant van China Vreemde avonturen in het blog Oostwaarts! op www.pzc.nl/blog Een primitieve gaarkeuken in Vluchtelingenkamp Sheikh Yassin in het noorden van Pakistan. foto Harald Doornbos/GPD sen de tenten. Binnen een half uur zijn de gaten veranderd in geïm proviseerde toiletten. Overal in het kamp staan witte tenten. Als je op het dak van een half afgebouwd huis klimt, waan je je in een witte zee van katoenen doeken, die ieder uur aan alle kan ten groeit. Ertussen lopen duizen den mensen/Kinderen doen hun behoefte naast de wc's. In tiental len grote metalen potten koken vrijwilligers rijst. Andere vluchtelingen zitten ver dwaasd voor hun tenten, waar veelal cijfers op staan zodat men sen geregistreerd kunnen worden. „Ik ben nu officieel een nummer", jammert Imran Khan, een jonge vent. „Een paar dagen geleden was ik nog een student." Temidden van de vluchtelingenel- lende doemt ineens een ijscoman op die, vanzelfsprekend, op een ezelkar zit. Het is zo goed als onmogelijk hier om met vrouwen te spreken. Cul- Parlementslid declareerde onterecht hypotheekrente. LONDEN - De onthullingen over het declaratiegedrag van Britse po litici hebben gisteren hun eerste slachtoffers geëist. Andrew MacKay is opgestapt als parlemen tariër van de Conservatieve Partij van David Cameron, nadat duide lijk was geworden dat hij tot april 2008 de hypotheekrente voor zijn huis in Londen bij de staat in reke ning had gebracht. Een afgevaardigde van de sociaal democratische regeringspartij La bour, Elliot Morley, werd ge- tureel en religieus is dit een van de meest conservatieve plekken in de moslimwereld. Geen wonder dat wordt vermoed dat Osama bin La den zich ergens in dit gebied schuilhoudt. Maar door een half geopende tent is een rolstoel te zien waarin een invalide jonge vrouw zit. Nadat mannelijke leden van haar familie toestemming hebben gegeven om haar in hun aanwezigheid enkele vragen te stellen, duikt er een ver rassend zelfverzekerde jonge schorst omdat hij omgerekend 18.000 euro aan rente voor een hy potheek declareerde die hij al had afgelost. De echtgenote van MacKay, Julie Kirkbride, die even eens Lagerhuislid is, bleek tegelijk een declaratie te hebben inge diend voor de hypotheekrente op het huis dat zij in haar kiesdistrict bezit. Zowel de Conservatieven, de Labourpartij en de Liberaal-De mocraten zijn door de onthullin gen in The Daily Telegraph in ver legenheid gebracht. Parlementa riërs van alle drie partijen blijken zich onder meer porno, honden voer en een kroonluchter te heb ben aangeschaft op kosten van de Britse belastingbetaler. vrouw op. „Ik ben 21, ik heet She- naz en ik heb polio", zegt ze. „Sa men met mijn familie ben ik ge vlucht uit Mingora in Swat. Mijn zus heeft me 35 kilometer lang voortgeduwd." Ze heeft geen goed woord over voor de taliban, die on der meer fel gekant zijn tegen po lio-inentingen. Wel of niet ziek worden is immers slechts aan God, vinden de taliban. „De taliban zijn bruut", zegt She- naz. „Door hen heb ik polio en zit ik mijn leven lang in een rolstoel." WASHINGTON - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clinton heeft gisteren de onmiddellijke vrijlating geëist van de Myanmarese oppositieleidster Aung San Suu Kyi. De 63-jarige winnares van de No belprijs voor de Vrede werd giste ren naar een gevangenis in Myan mar gebracht, omdat ze zonder toestemming bezoek had gehad, terwijl ze onder huisarrest staat. Een 53-jarige Amerikaan was afge lopen week het meer bij het huis van Suu Kyi overgezwommen. Hij bleef twee dagen en werd op de te rugtocht gearresteerd. Clinton is 'zeer bezorgd' over de 'ongegron de' aanklacht tegen Suu Kyi. Situatie wanhopig in oorlogszone, aldus Rode Kruis. COLOMBO - De regering van Sri Lanka zet haar beleid om de Tamil Tijgers te vernietigen voort. Het standpunt van de regering is onge wijzigd, ondanks toenemende druk uit het buitenland, zei minis ter voor de media Lakshman Abe- wardena. Zowel de Amerikaanse president Barack Obama als de VN-Veilig- heidsraad heeft de regering en de rebellen gemaand de burgeroorlog te beëindigen zodat tienduizenden burgers uit het strijdgebied kun nen ontsnappen. Artsen en verpleegkundigen heb ben het enige nog functionerende hospitaal in de oorlogszone in het Europese satelliet Herschel gelanceerd KOUROU - De Europese ruimtetele scopen Herschel en Planck zijn ge lanceerd. De raket met de twee sa tellieten aan boord steeg gisteren zonder problemen op in Frans-Gu- yana. Planck gaat onderzoek doen naar kosmische achtergrondstra ling. Herschel, de grootste ruimte telescoop ooit, gaat kijken naar het ontstaan van sterren en sterrenstel sels. In beide satellieten zitten Ne derlandse onderdelen. Marine VS neemt piraten gevangen DUBAI - De Amerikaanse marine heeft voor de kust van Jemen ze ventien piraten gevangen geno men. De piraten hadden een Egyp tisch koopvaardijschip aangeval len. Een team van Amerikaanse mariniers, speciaal opgeleid voor de strijd tegen piraten, werd bij de actie geholpen door helikopters van een Zuid-Koreaanse torpedo- bootjager. De mariniers namen veel wapentuig in beslag. Ernstige vorm betonrot op Duitse autobahn ESSEN - Het Duitse snelwegennet wordt getroffen door een ernstige vorm van betonrot. De herstelkos- ten kunnen in de miljarden euro's lopen. Door een chemische reactie verpulvert de toplaag van het weg dek. Niet alleen de autobahn lijdt aan het verschijnsel. Op het pas aangelegde traject van de hogesnel heidslijn tussen Hamburg en Ber lijn moeten 240.000 betonnen biel zen vervangen worden. noorden van Sri Lanka wegens aanhoudende beschietingen moe ten verlaten. Vierhonderd zwaarge wonde patiënten zijn achtergeble ven, zei een gezondheidswerker. Het Rode Kruis stuurde voor de derde keer een veerboot om voed selhulp af te leveren en gewonden op te pikken, maar door het aan houdende geweld heeft het schip nog niet kunnen aanleggen. Obama deed woensdag een be roep op de rebellen de wapens neer te leggen en naar schatting vijftigduizend burgers te laten gaan. Ook maande hij de regering te stoppen met artilleriebeschietin gen. Politieke kwesties moesten terzij de worden geschoven en de levens van onschuldige burgers moesten op de eerste plaats komen, zei Oba ma. Politie Istanbul schiet traangas in school ISTANBUL - De politie van Istanbul heeft gisteren tijdens schermutse lingen met bewoners van sloppen wijk Altinsehir per ongeluk traan gasgranaten in een schoolgebouw geschoten. Zo'n tien kinderen moesten met ademhalingsproble men naar het ziekenhuis. De onge regeldheden braken uit toen bewo ners verzet boden tegen pogingen om- bouwsels af te breken die zon der vergunning waren neergezet. Verzoeningsgeld Shell na olieramp BUENOS AIRES - Tien jaar na de olieramp in de Argentijnse rivier Rio de la Plata, biedt Shell de ge meente Magdalena 9,5 miljoen dol lar aan. De bevolking stemt zon dag over het aanbod. Het akkoord is bereikt na vijf jaar onderhande len. Het moet een strijd beëindi gen die losbrak na de ramp in 1999. Na een botsing van twee schepen stroomde 5300 kubieke meter olie de rivier in. Michelle Obama in top 100 sexy vrouwen WASHINGTON - Michelle Obama heeft als eerste Amerikaanse first lady ooit een plekje bemachtigd in de top 100 van meest sexy vrou wen ter wereld van het Britse tijd schrift Maxim. Met de tekst 'het sti muleringspakket dat Amerika écht nodig heeft' staat Obama op plaats 93. Op nummer één staat de rela tief onbekende actrice Olivia Wil de. Michelle Obama wordt gepre zen als stijlicoon. MARDAN - Bij gevechten in het noordwesten van het land zijn vol gens het Pakistaanse leger gisteren en eergisteren 54 opstandelin gen gedood. Aan de kant van het leger zouden negen doden zijn ge vallen. Met het meest recente cijfer meegerekend, zouden intussen ruim achthonderd rebellen in Pakistan zijn gedood in de grensstreek met Afghanistan. De berichten konden niet op een objectieve manier worden nagetrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9