Aanpak winkeldiefstal vergt lange adem GRATIS Family Ticket* Wij doen aangifte bij diefstal Maastricht wil zwervers als stadsgids Veel handtekeningen voor Sesamstraat-actie EO verlaagt salaris van Andries Knevel Steeds meer feesten van school alcoholvrij Kinderen vinden munitie in woonwijk Aaltense omgebracht in woning verdachte pzc Vrijdag 15 mei 2009 I 7 Aangifte doen van diefstal is een crime, zegt de detailhandel. Zo erg dat winkeliers met een aangiftestop dreigen. Politie en justitie reageren verbaasd. door Harry Havekes en Niek Opten Onbegrijpelijke aan gifteformulieren, lange wachttijden en het ontbreken van vervolgactie door politie en justitie. Winkeliers die aangifte doen van diefstal of andere zaken, lopen hier regelma tig tegen aan, maakte het Platform Detailhandel Nederland gisteren bekend. De organisatie, die de win keliers in het hele land vertegen woordigt, roept het kabinet op hier iets aan te doen. De winke lierskoepel waarschuwt dat detail listen overwegen voortaan geen aangifte meer te doen. Politie en justitie zijn 'verbaasd' over de kritiek. Ze wijzen op con- venanten tegen winke[criminali- teit die de branche met justitie en politie hebben afgesloten sinds 2003. „Het klopt dat we al jaren lang bezig zijn met de aanpak van winkelcriminaliteit. Het is ook niet eenvoudig. Tussen de korpsen onderling zitten ook nog wel ver schillen. Maar we zijn op de goede weg, dat laten de cijfers zien", zegt woordvoerder lelie Egas van de Raad van Hoofdcommissarissen. Dat de aanpak niet eenvoudig is bewijst de manier van aangifte doen. In 2003 hebben de ministers van Justitie en Binnenlandse Za ken daarvoor een standaardformu lier van één pagina ingevoerd. Tot verbazing van de detailhandelskoe pel is de politie Utrecht vorig jaar met een eigen, uitgebreider formu lier gekomen. „Het landelijke for mulier vokioet niet helemaal. We moeten vaak nog terug naar de winkel voor aanvullende informa tie", aldus een woordvoerder van de politie Utrecht. Het korps heeft nog aangedrongen op landelijke in voering van het aangepaste formu lier. „Dat was niet haalbaar. ]e hebt alle korpsen niet zo maar op een lijn." Voorzitter Jan Meerman van De tailhandel Nederland pleit voor een bewindvoerder die orde op za ken stelt bij de aangifteprocedure van de regionale politiekorpsen. „Al jaren proberen wij de aangifte bereidheid van winkeliers te verho gen maar steeds weer zijn er regio korpsen die dit doorkruisen." Schokkend noemt Meerman het relaas van een winkelier die met de dood is bedreigd. Ondanks vier getuigen zou de politie niets met de aangifte hebben gedaan. Het aantal winkeldiefstallen is tussen 2004 en 2007 met 35 procent ge daald, zo blijkt uit de Monitor Cri minaliteit Bedrijfsleven 2007. De aangiftebereidheid zou niet veran derd zijn. Bijna de helft van de ge troffenen meldt het voorval bij de politie en 18 procent doet daadwer kelijk aangifte. Ruim de helft (54 procent) van de bedrijven die aangifte doen van diefstal of andere zaken, is tevre den over het contact met de poli tie, reageert justitie op de klach ten. Dat cijfer blijkt uit nieuw on derzoek, waarvan de resultaten be gin volgende maand worden gepu bliceerd. Die tevredenheid zou sinds 2004 zijn toegenomen. Met een aangiftestop snijden on dernemers zichzelf in de vingers, stelt woordvoerder Egas van de Raad van Hoofdcommissarissen. „Daarmee maak je de kans op een goede aanpak kleiner." Strafmaat bij winkeldiefstal Eerste aanhouding: geldboete afhankelijk van waarde gestolen goederen. Tweede aanhouding: geldboe te en voorwaardelijke celstraf geëist bij politierechter. Derde aanhouding: eis van een week cel plus eerdere voorwaar delijke straf. Veelplegers: vier weken cel per diefstal. Lik-op-stuk; vanaf aan houding in de cel tot straf uitge zeten is. Verslaafde veelplegers: ge dwongen twee jaar afkicken. Lichte agressie of bedreiging bij diefstal: acht weken tot drie maanden (veelpleger) cel. Bron: Hoofdbedrijfschap Detail handel Maastricht - Zwervers opleiden tot stadsgidsen om toeristen rond te leiden. Maastricht gaat de suggestie se rieus onderzoeken. „Als iemand de stad kent, is het de dakloze", zegt burgemeester Gerd Leers. Hij heeft de VW gevraagd het idee een kans te geven. hilversum - Een half miljoen men sen hebben hun handtekening ge zet onder de petitie die het tv-pro- gramma Sesamstraat weer op het tijdstip van 18.30 uur op de buis moet krijgen. Sinds een aantal ja ren is de zenderleiding aan het schuiven met het uitzendtijdstip. hilversum - Het salaris van EO-presentator Andries Knevel wordt met zo'n 6 procent ver laagd. Dat deelde een woordvoerder van de EO gisteren mee. Knevels sala ris bedroeg het afgelopen jaar 187.000 euro, 9.000 euro meer dan de Balkenende-norm. den haag - Steeds meer middelba re scholen organiseren feesten waarop alcohol verboden is. Dit blijkt uit onderzoek van het Neder lands Instituut voor alcoholbeleid Stap. Een op de drie scholen houdt alcoholvrije feesten. Vier jaar terug was dat een op de vier. den helder - Belgische militairen zijn kennelijk niet erg zorgvuldig met hun munitie omgesprongen tijdens een oefening in Den Hel der. In woonwijken De Schooten en de Visbuurt vonden spelende kinderen gisteren losse flodders met het kruit er nog in. Bij verhit ting kan de munitie exploderen. aalten - Lerares Joanne Noordink (27) uit Aalten is in het huis van de verdachte omgebracht. Dat stelt de advocaat van de man, P. Pel. De verdachte, een 32-jarige Iraanse asielzoeker, zou Joanne nog dezelf de middag in zijn achtertuin heb ben begraven. PROFILE TYRECENTER PINKSTERRACES r.vr.v €3b~: a 30 MEI EN 1 JUNI - CIRCUIT PARK ZANDVOORT Nu bij elke besteding vanaf €50,- bij één van de 160 vestigingen een GRATIS Family Ticket* voor de Profile Tyrecenter Pinksterraces. Profile Tyrecenter, hyperspecialist in banden en velgen, compleet in auto-onderhoud. Dichtstbijzijnde vestiging? 0900-PROFILE (7763653) lOcpm. Meer acties of informatie? www.profile.nl/pinksterraces. PROFILE TYRECENTER Geregistreerde winkeldiefstallen x 100.000 974.000 2004 2005 2006 2007 Winkels waar geregistreerde diefstal voorkomt 20 0 2004 2005 2006 2007 Totale schade infographlc: CvW bron: Monitor Criminaliteit Bedrijfsleven foto' Phil Nijhuls x miljoen euro 150 140 130 120 110 100 2004 2005 2006 2007

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7