Binnenland 'Strategische bedrijven aanwijzen' Alles Economie zakt diep weg in eerste kwartaal Corporaties boos over afbranden sociale projecten Wie jarig is... trakteert! Joosse 75 jaar Joosse Interieurs Vrijdag 15 mei 2009 pzc Bij elke besteding van 750,- een cheque .cadeau t.w.v. 75,- 75 jubileumaanbiedingen! Langstraat 2 4341 EEArnemuiden T 0118-60 12 73 www.joosseinterieurs.nl 'Resultaten van leefbaarheidsprojecten pas na jaren zichtbaar.' den haag - Woningcorporaties zijn gepikeerd over recent onder zoek dat concludeert dat investe ringen in sociale projecten in ach terstandswijken 'nutteloos' zijn. Volgens hen gaan de onderzoekers te kort door de bocht. Dat blijkt uit een rondgang langs corporaties die in de veertig zoge noemde Vogelaarwijken actief zijn. Zij stellen dat resultaten pas over een paar jaar zichtbaar worden en dat ook 'softe maatregelen' als buurtbarbecues en naschoolse op vang belangrijk zijn. De discussie over de wijkenaanpak is deze week opgelaaid door een onderzoeksrapport van SEO Eco- pRj Woningcorporaties zijn boos op onderzoekers die stellen dat so ciale projecten als straatbarbe cues in achterstandswijken zin loos zijn. PETER N STRAATEN A A .'Y Y K .U Y Y nomisch Onderzoek. Daarin wordt gesteld dat allerlei sociale maatregelen nutteloos zijn. Corpo raties zouden zich volgens de on derzoekers beter kunnen richten op maatregelen die 'bewezen suc cesvol' zijn, zoals sloop en nieuw bouw en onderhoud van huizen. Renovatie vervult een sleutelrol bij het verbeteren van de Vogelaar- wijken, stellen ook de corporaties. Maar zij zijn met name geïrriteerd over de suggesties dat 'softe maat regelen' weggegooid geld zijn. „De sociale activiteiten in de Voge laarwijken gaan echt verder dan een buurtbarbecue", zegt Liliane Ruyters van Woonstad Rotter dam. „Wij hebben bijvoorbeeld een woonfoyer waar jongeren die anders op straat zouden zwerven nu begeleid kunnen wonen." Ook is het volgens corporaties te vroeg om conclusies te trekken. „Wij zijn pas een jaar aan de slag", aldus een woordvoerster van de Maastrichtse corporatie Servatius. Corporatiekoepel Aedes bekriti seerde gisteren al de korte termijn waarover onderzoekers oordelen. Groenlinks, WD en SP willen duidelijkheid van kabinet. den haag - Het kabinet moet sec toren aanwijzen die zo belangrijk zijn voor economie en maatschap pij dat zij moeten worden be schermd. Een overhaaste verkoop van bedrijven in sleutelsectoren kan slecht uitpakken voor consu menten en de economische kracht van Nederland, vrezen critici. „De overheid móet de publieke be langen waarborgen en nu strategi sche sectoren aanwijzen", zegt GroenLinks-Kamerlid Ineke van Gent. „Spijt komt altijd te laat." Ook SP en WD willen dat het ka binet snel duidelijkheid verschaft over de vraag welke sectoren ais strategisch worden beschouwd. Volgens WD-kamerlid Halbe Zijl stra is het nu 'volkomen onduide lijk' hoe het kabinet verder wil met sleutelbedrijven als Schiphol. De politiek is weliswaar verdeeld over wat 'sleutelbedrijven' ^ijn en hoe die moeten worden be schermd, maar dat mag er volgens SP-Kamerlid Ewoud Irrgang niet toe leiden dat het kabinet stil blijft zitten. Veelgenoemde sleutelbedrij ven zijn Schiphol en de Rotter damse haven, de energieconcerns, banken en verzekeraars. Soms wor den ook post en telecommunicatie ertoe gerekend. Bescherming zou kunnen bestaan uit een verbod op, of toetsing van overname, of de herinvoering van een 'gouden' overheidsaandeel met vetorecht. Recent is grote weerstand ont staan tegen de voorgenomen ver koop van Essent aan het Duitse RWE. Provinciale Staten in Noord-Brabant, de grootste aan deelhouder van Essent, zet vraagte kens bij het vervuilende imago van de energiereus. Ook is er one nigheid over de toekomst van de kerncentrale Borssele, waarvan Es sent nog mede-eigenaar is. Werkgeversorganisatie VNO- NCW vindt dat Nederland zijn greep op de energievoorziening niet uit handen moet geven. De SP pleit ervoor een definitief be sluit over Essent uit te stellen. Ook de PvdA is daar voorstander van. Jaap Koelewijn, hoogleraar aan de universiteit Nyenrode, stelt dat Ne derland niet achter kan blijven bij andere landen, waar cruciale secto ren actiever worden beschermd door de overheid. „Ik zou graag zien dat die landen meer in onze richting opschuiven, maar dat is een illusie." Nederlandse bedrijven in buitenlandse handen Opmerkelijke overnames in de afgelopen vijfjaar Gekocht voor Bedrijf: Branche: Overgenomen door: x miljard euro ABN Amro Bank Fortis, Santander, RBS 71 Essent Energie RWE (Duitsland) 9,3 Nuon Energie Vattenfall (Zweden) 8,5 Corus Staal Tata (India) 8,1 KLM Luchtvaart Air France (Frankrijk) 0,8 Wegener Dagbladen Mecom (Engeland) 0,8 Connexxion Busvervoer Transdev (Frankrijk) 0,4 PCM Dagbladen Persgroep (België) 0,1 SDU Identification Paspoorten Sagem Securité (Frankrijk) n.b. *De overnames van Nuon en Essent zijn nog niet afgerond. Vrijwel nergens is het voor buitenlandse partijen zo eenvoudig om bedrijven op te kopen als in Nederland. Maar met het aanzwellende verzet tegen de verkoop van Essent lijkt een kentering op komst. door Jasper van de Kerkhof W! at hebben KLM, bus- vervoerder Connexxion en het mon diale kanto rennetwerk van ABN Amro met el kaar gemeen? Het zijn alle drie be drijven met een sleutelrol voor de 'bv Nederland' die de laatste jaren in buitenlandse handen zijn geko- «OAA Hl&fZ- LuL Ik WiL LIÊFDE. amsterdam - De Nederlandse eco nomie is de afgelopen maanden hard getroffen door de internatio nale recessie. Hoe diep de econo mie precies is weggezakt moet van daag blijken, als het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) de cij fers over het eerste kwartaal be kendmaakt. Deskundigen rekenen daarbij op een ongekend negatieve uitslag. „Het zal het slechtste kwartaal van deze crisis zijn", voorspelde ING-econoom Maarten Leen. „Wij rekenen op een krimp van 1,5 procent ten opzichte van het voor gaande kwartaal. Vergeleken met een jaar geleden voorzien we een min van bijna 3 procent." Daarmee sluiten de economen van ING naadloos aan bij 'het ge middelde van de sombere voor spellingen die andere analisten de den tegenover persbureau Reuters. Zijn collega Nico Kiene, die de Ne derlandse economie volgt voor het economisch bureau van ABN Am ro, denkt zelfs aan een krimp 'rich ting 2 procent' ten opzichte van het voorgaande kwartaal. „Het wordt nog negatiever dan het vier de kwartaal van vorig jaar, en dat was al niet fraai." In de laatste drie maanden van vo rig jaar ging de Nederlandse econo mie met 1 procent achteruit ten op zichte van het kwartaal ervoor. Op jaarbasis was de krimp toen .0,6 procent. Dat was de sterkste krimp van de afgelopen vijfentwintig jaar. Beide economen wijzen op de enorme stroom slechte econo mische berichten in de eerste maanden van dit jaar. „De wereld handel is in elkaar geklapt. Ook de investeringen hebben het slecht ge daan. Ik had nog de hoop dat de consumptie redelijk overeind bleef maar de cijfers over de detail handel waren in februari ook slecht", sombert Kiene.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4