moet recreatie redden vloot van loodswezen Toerisme Balkenende op lustrum van RA Bouw Sluiskiltunnel volledig in Vlaanderen vernieuwt handen van private onderneming t 1 Vismarkt Veere j i Iedere zaterdag van 10.00 - 16.00 uur j i bij de Stadshaven J Klein, maar reuze gezellig! Video's, stellingen, foto's en nieuws Alles over het toerismedebat op www.pzc.nl/toerismedebat pzc Vrijdag 15 mei 2009 3 Wout Buis uit Middelburg, eigenaar van een jachtenstalling: „Zeeland straalt al jarenlang amateu risme uit. Dat is zo'n verschil met Friesland. Op de Hiswa is Zeeland bijvoorbeeld niet te vinden. Dat moet veranderen." COMMENTAAR Er is werk aan de winkel voor de recreatiesector in Zeeland. Dat blijkt uit het debat over het toerisme dat de PZC gisteren in Domburg hield. Er zijn ideeën te over. Fris Renesse en Cadzand-Bad op. Toon goed gastheerschap. Speel veel meer in op kort verblijf Verbeter de promotie. Geef industrieel toerisme een kans. Maak de Zeeuwse waterschat eens goed toegankelijk. Enig verschil van inzicht is er over de schaalgrootte. Tegenover de conclusie dat er nog wel een enkel massaal vakantiepark bij kan, staat de wens om vooral bestaande bedrijven, groot én klein, wat ruimte te geven. Maar waarom niet allebei? In Domburg werd de noodzaak om samen de handen uit de mouwen te steken gelukkig niet alleen door de ondernemers gevoeld. Gedeputeerde Harry van Waveren gaf er blijk van dat ook de provincie meer dan ooit vooruit wil. Bijvoorbeeld met alle plannen voor de waterrecreatie. Na decennia remmen moedigt de Abdij nu zelfs gemeenten aan om ondernemers te steunen. Zo lijkt Zeeland het economisch zo belangrijke toerisme eindelijk eens breed te omarmen. Flor Vriends, voorzitter van Recron Zeeuws-Vlaanderen: „Zoals Cadzand er nu uitziet, komt er geen toerist op af. Als er een groot vakantiepark komt, moet de infrastructuur verbeteren. Daar kan iedereen van profiteren." Ed Troost, eigenaar van camping Julianahoeve in Renesse: „Ik ben bereid toeristenbelasting te betalen, als die volledig naar het toe risme gaat. De overheid en onderne mers moeten samen bijdragen aan de promotie van Zeeland." Gabriël Coppoolse van camping en wellness Ons Buiten in Oostkapelle: „Het zou mooi zijn als er één portal was voor Zeeland, net als texel.nl. Daarin kunnen ondernemers samen naar buiten treden. Er is nu veel te veel versnippering." door Wout Bareman terneuzen - De provincie geeft de bouw van de Sluiskiltunnel hele maal in handen van de bv Kanaal Kruising Sluiskil (KKS). En dat is, volgens directeur Tin Buis van die kersverse bv én van de NV Wester- scheldetunnel, een uniek besluit. „Er zullen in ons land niet veel openbare lichamen zijn, die de vol ledige verantwoordelijkheid voor een dergelijk omvangrijk project helemaal overlaten aan een private onderneming", zei Buis gistermid dag bij de opening van het project bureau van de Sluiskiltunnel op de Markt in Temeuzen. „KKS is een bv op redelijke afstand van het bestuur. Het betekent dat wij met een 'tunnelvisie' doelgericht en slagvaardig aan dit project kunnen werken." Burgemeester lan Lo- nink sprak van een markant mo ment, uiterst belangrijk voor de in frastructuur in de regio. Hij bood Buis alvast een stukje van de boormachine: een snijtand voor op de boorkop. brussel - Het Vlaamse gewest ver nieuwt de vloot die nodig is voor beloodsing van zeeschepen in de Westerscheldemonding. Vlaams premier Kris Peeters heeft gisteren in Brussel de huurcontrac ten getekend voor drie 25 meter lange swaths - een soort catama ran - en een zestig meter lang swath-moederschip. Loodsen zul len in de toekomst vanaf het moe derschip met de kleinere swaths worden vervoerd van en naar zee schepen. De kleinere swaths zijn identiek aan de swath, de Cetus, die het Nederlands Loodswezen in 200S in gebruik nam. Het Duitse Abeking und Rasmussen is de bou wer. De eerste, kleine komt mei 2011; de laatste, het moederschip, in mei 2012. Voorzitter Guido van Rooij van het Vlissings loodswe zen: „Nu zijn we aan zet om onze oude schepen te vervangen." middelburg - Minister-president Jan Peter Balkenende is op 2 sep tember aanwezig bij de eerste lus trumviering van de Roosevelt Aca demy (RA). In het kader van dat vijfjarig bestaan worden verschil lende activiteiten gehouden die zich vooral aan het eind van de zo mer afspelen. Zo is er op 27 en 28 augustus een conferentie over onderzoek in het undergraduate onderwijs. Daar zal onder meer de voorzitter van de Amerikaanse Harvard universiteit, Derek Bok, aanwezig zijn. De con ferentie wordt georganiseerd door de samenwerkende Nederlandse universiteiten. Verder is er op 5 september open huis van de Roosevelt Academy. En de school heeft ter gelegenheid van het jubileum een boekje over de geschiedenis van het Middel burgse stadhuis. Verder wordt er nog een conferen tie gehouden over de rol van Zee land als kleine regio in Nederland. Dean H. Adriaansens van de Roos evelt Academy spreekt in dat ka der van de Calimero Conferentie. „We moeten, als we het beste voor hebben met de recreatiesector, ons ego beperken en onze eigenheid behouden. Daarbij moeten we alert zijn op nieuwe ontwikkelingen." Harry van Waveren, gedeputeerde van de provincie Zeeland „We hoeven het niet over slechtweer accommoda ties te hebben. Het beste wat de recreatie in Zeeland is overkomen, was de uitvinding van het surfpak." Henk van Koeveringe, recreatieondernemer Mening van de PZC-iezers Er is nog genoeg ruimte voor grootschalige vakantieparken Het panel van het debat: (vlnr) Recreatieondernemer Henk van Koeveringe, Nynke van der Ploeg van de regio- VW Zeeuws-Vlaanderen en gedeputeerde Harry van Waveren. foto's Lex de Meester nee 67% Zonder zon is Zeeland niets ja 47% nee 53% Zeeland prijst zichzelf uit de markt ja 54% nee 46% Toerisme is goed voor Zeeland ja 96% nee 4% Zeeland is de ideale ja 87% nee 13% ja 33%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3