Sport 4 Geen geheimen, soms wat geluk Comfortzone steeds groter 33 34 34 Trond Sollied (SC Heerenveen) of Steve McClaren (FC Twente) wordt zondag de eerste buitenlandse trainer sinds Morten Olsen (1998 met Ajax) die de Neder landse beker verovert. Thomas Lövkvist kan de vedette van morgen worden «SJAE Louis van Gaal neemt geen spelers van AZ mee naar München Vrijdag 15 mei 2009 Tip? sport@pzc.nl door Peter van der Meeren HEERENVEEN - Wie Trond Sollied zegt, zegt bekervoetbal. Met SC Heerenveen bereikte de Noor voor de dertiende keer als speler en trainer de bekerfinale. In drie landen leid de hij zijn ploeg naar het bordes. Zijn ge heim? „Er zijn geen geheimen. Ik doe mijn werk nauwgezet, kan mijn drang om te win nen overdragen op de spelers en heb soms wat geluk." Chris van Puyvelde, al negen jaar de rechter hand van Sollied, maakte van nabij mee dat spelers in 'bekertrance' kunnen raken door de aanpak van de Noor. „Trond geeft de jon gens het gevoel dat elke bekerwedstrijd heel speciaal is. En zeker een finale natuurlijk. De intensiteit van zo'n wedstrijd, de emo ties. Trond weet als geen ander dat het stress met zich meebrengt, maar hij kan ook als geen ander de stress bij spelers wegne men." Sollied en Van Puyvelde raakten reeds als tieners in de ban van bekervoetbal. In koor: „De FA Cup!" Van Puyvelde: „De moeder al ler bekertoernooien." Sollied: „Leeds Uni ted, die maagdelijke witte tenues. Billy Bremner, ongelooflijk goede speler." Trond Sollied maakte ook als speler furore in het bekervoetbal. Hij verloor in 1983 als speler van Valerenga zijn eerste bekerfinale. I Vijf jaar later benutte hij, in dienst van Ro- I senborg, de tweede mogelijkheid. „Ik heb veel finales gespeeld, ook een paar gewon nen, maar de wedstrijd met mijn eerste dub Mo IL tegen Rosenborg is mijn dier baarste herinnering. 1980, .vierde ronde Noorse beker. Wij middenmoter eerste divi sie, Rosenborg drie keer landskampioen. Da vid tegen Goliath, maar wij wonnen met 4-3. Onze eerste grote scalp, ik maakte de winnende goal." Bekervoetbal in Noorwegen is als de FA Cup, zegt Sollied. „-Het leeft enorm." In Bel gië raakte hij er niet van ondersteboven, in Nederland werd hij geraakt door NAC-Gro- ningen in de achtste finale. „Daar zat alles in. Op dat moment voelde ik dat de beker ook hier speciale krachten losmaakt." En Grieks bekervoetbal? Dat is weer heel ande re koek. „Hoe dat beleefd wordt, is met geen zes pennen te beschrijven", zegt Van Puyvel de. Sollied: „Als speler ben je na een finale fy siek moe, maar drijf je in een roes door het feest heen. Als trainer ben ik na zo'n wed strijd mentaal moe en heb ik moeite om van het succes te genieten. Ik ben namelijk niet snel tevreden, ik vind dat het altijd be ter had gekund. Ik blijf hongerig. Pas als ik een jaar of 65 ben, ga ik lekker genieten van alle mooie herinneringen." Sollied hield bekers omhoog in Noorwegen, België en Griekenland. „De Noorse beker is Trond Sollied: 'Ik ben niet snel tevreden, ik vind dat het altijd beter had gekund' een lang ding zonder oren, waarvan de spe lers. een replica ontvangen. Die krijg je na de wedstrijd, bij het banket. In België en Griekenland zitten er goede oren aan om vast te houden en op te tillen." Hoe de Nederlandse beker er uitziet, zegt Sollied niet te weten. „Ik ben een man van details, maar ik focus me op het voetbal. Wij willen in De Kuip die cup vasthouden. Ik dien mijn dwang om te winnen over te dragen op de spelers. Ik doe dat door geen enkel detail te verwaarlozen, door niks ge makkelijk op te vatten. Ik neem TWente net zo serieus als Haaglandia en Feyenoord. Maar hoe goed je voorbereiding ook is, zon der een beetje geluk red je het niet." Weg naar de finale Tweede ronde: MW-Heerenveen 0-3 Derde ronde: Heerenveen-Haaglandia 7-0 1/8 finale: Feyenoord-Heerenveen 0-3 Kwartfinale: Heerenveen-NEC 3-1 Halve finale: Volendam-Heerenveen 0-2 door Leon ten Voorde en Fardau Wagenaar ENSCHEDE - „Ooit in York geweest?" Vraagt Steve McClaren, trainer van FC TYvente. „Het is een prachtige, historische stad. Ik ben er geboren. Het leven was er goed, ik sportte veel op school, ia, ik wist al op jon ge leeftijd dat ik voetballer wilde worden, ik ben altijd al gek geweest van de bal. Mijn ouders steunden me in mijn dromen. In die tijcl zochten ouders naar een ontsnapping voor hun kinderen. Naar een manier om het 'normale' leven te ontlopen. Niet dat het leven in de jaren zestig in Engeland slecht was, maar als voetballer had je meer mogelijkheden." McClaren (48) bestelt een schaal bitterbal len in een restaurant in Enschede. Hij houdt er niet zo van om interviews te ge ven. De trainer heeft zijn portie wel gehad, nadat hij ais bondscoach met Engeland werd uitgeschakeld voor het EK voetbal en hard werd neergesabeld door de media. „Als ik wat zeg, komt het vaak verdraaid in de Engelse media terecht." Maar nu zit hij er toch, aan de vooravond van de bekerfina le tussen FC T\vente en Heerenveen. Als ge liefde succestrainer van de ploeg die tweede van Nederland is geworden en over twee da gen in de Kuip de cup kan winnen. Zijn kinderen verheugen zich op de finale, zijn oudste zoon Joe draagt alleen nog sjaals van FC Twente. Hij studeert in York en woont om de hoek bij zijn opa en oma. Hij volgt de wedstrijden van TWente live op in ternet en gaat vaak even langs om ze op de hoogte te houden van de tussenstanden. „We hebben een goede familie", gaat McCla ren verder. „Het competitieve heb ik van mijn vader, hij is helemaal sportgek. De man is 73 jaar, speelt elk weekend golf en gaat regelmatig windsurfen. Kun je het je voorstellen?" Op de plek waar hij nu zijn bitterballen eet, werd hij tien maanden geleden gepresen teerd als nieuwe trainer van FC Twente. En gelse journalisten vlogen over, ze wilden al lemaal zien waar hun oud-bondscoach te recht was gekomen en verbaasden zich. Was deze provincieclub in Nederland een plek voor Steve McClaren? De oud-bonds coach, die met Middlesbrough de Uefa Cup finale had behaald en assistent was van sir Alex Ferguson bij Manchester United? „Ik wilde graag over de grens werken, niet om dat ik niet in Engeland wilde blijven, of wil de vluchten, maar omdat ik iets anders wil de ontdekken", zegt hij nu. De trainer tekent een cirkel op tafel. „Je maakt in je leven momenten mee die je een niveau hoger brengen. Om daar te komen moet je uit je comfortzone stappen. Elke keer als ik een uitdaging aanga, maak ik de cirkel waarin ik me prettig voel groter. Ik Steve McClaren: 'Mijn vader is 73 jaar, speelt elk weekend golf en gaat regelmatig windsurfen' had ook thuis in York kunnen blijven. Vei lig in mijn eigen omgeving. Zo ben ik niet. Soms verdrink je, soms gaat het goed. Bij de nationale ploeg werkte het niet. Heel jam mer, mijn missie is niet geslaagd. Daarna kon ik maar een ding doen: zonder spijt ver der gaan. Dat heb ik gedaan." De eerste keer dat hij FC Twente zag voetbal len was vorig jaar mei, in de Amsterdam Arena. De vonk sloeg over. „Als Twente geen voorronde Champions League had ge speeld, maar meteen in de Uefa Cup terecht was gekomen, had ik ook getekend. Ik vond het een goed team, met de juiste instelling. Ze wonnen de play-offs omdat ze een team waren." Weg naar de finale Tweede ronde: Emmen-FC Twente 0-5 Derde ronde: Eindhoven-FC Twente 2-3 1/8 finale: ADO Den Haag-FC Twente 1-5 Kwartfinale: FC Twente-De Graafschap 1 -0 Halve finale: FC Twente-NAC 3-1 Trond Sollied (links) hield bekers omhoog in Noorwegen, België en Griekenland. Zondag kan de trainer van SC Heerenveen daaraan de beker van Nederland toevoegen. foto Jan de Vries De kinderen van Steve McClaren verheugen zich op de bekerfinale, zijn oudste zoon Joe draagt alleen nog sjaals van FC Twente. foto Carlo ter Ellen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35