Cees maakt ware kunstwerken van Sportpark Vrijburg toch naast zwembad 'Hij bouwt nog net geen teletijdmachine' Mededeling van het waterschap Concerten In kerk Souburg 22 Vrijdag 15 mei 2009 PZC Het water kwam tot zijn knietjes, maar kleine Cees liet zijn schetsboek niet los. De tekeningen die hij als oorlogskind maakte, heeft de Vlissinger (78) vervangen door ware kunstwerken, door Wendy van den Hurk Een jaar of dertien was ik. Ik ging niet naar school, die was er niet eens. Op een middag stond ik bij het Wooldhuis, toen een amfi bietank het gat van de Nolle over stak. Come on, wenkten de Engel sen en voor ik het wist zat ik ach ter in de bak. Het ding daverde over het Betje WolfFplein, door de Aagje Deken straat en bij de Timmerfabriek dook het ineens op z'n kop het wa ter in! Het kachelde door het ka naal naar Middelburg en ging daar weer aan land. Een pakketje werd gegeven, een pakketje werd aange nomen en we gingen weer, dezelf de weg terug. Een uur later stond ik weer op de boulevard. Ik had de dag van mijn leven gehad." Dromerig staat Cees van der Burght bij de replica die hij een jaar of dertig geleden maakte van het amfibievoertuig dat Vlissingen al lang heeft verlaten, maar zijn ge dachten niet. Vier jaar heeft hij er aan gewerkt. En dan niet af en toe een verloren uurtje, maar hele da gen achter elkaar. Met als resultaat dat zelfs de rupsbanden tot in de kleinste schakeltjes, die elk weer bestaan uit vijf onderdeeltjes, exact kloppen. En als hij dan toch bezig was; hij maakte er ook een prachtig olie verfschilderij van. Ook het minia tuur kustgeschut is - afgezien van de omvang - nauwelijks te onder scheiden van de echte, die hij van af de toren van Aagtekerke leegge schoten zag worden op Westkapel- le. „Ik ging ervoor naar Frankrijk. Alles heb ik opgemeten." Het Maritiem Muzeeum aan de Nieuwendijk in Vlissingen heeft zijn vitrines op de vierde etage dankbaar gevuld met wat Cees 'ge visualiseerde oorlogsherinnerin gen' noemt. Veldmaarschalk Er- win Rommel van papier-maché met gespen van bladgoud, lan dingsvoertuig 817 alsof de klep zó weer kan openzwaaien, de vlam menwerper die Cees na de oorlog nog heeft leeggeschoten op de Vic. 'Ik zette een vergiet op mijn kop en kroop onder de tafel, die was afgeschermd met matrassen' „Tja, dat ding lag daar toch. De ont steking was er afhoor. Dus kraan tjes open en spuiten maar!" Cees lag boven in bed, toen zijn moeder op 10 mei 1940 de trap op kwam. De oorlog was uitgebroken. „Ha gelukkig, dacht ik, avontuur! Ik zette een vergiet op mijn kop en kroop met mijn broertjes on der de tafel, die was afgeschermd met matrassen. Tegen de luchtaan vallen. Dat had mijn moeder ge leerd tijdens een voorlichtingsbij eenkomst. Om vier uur vielen de eerste bommen, honderd meter van ons huis in de Verkuijl Quak- kelaarstraat. Een dag later kwakte daar dat Franse vliegtuig neer." Alles wat Cees zag, kwam in zijn schetsboek te staan. En Cees zag veel. Zelfs de eerste Duitsers die op de fiets de Gerbrandystraat in reden, zijn hem niet ontgaan. Hij zocht het ook op. Jatte een helm uit de blikfabriek bij de Keersluis brug en ging gewoon naar de 'bou- le', toen dat nog was toegestaan. „Stond ik daar te zwaaien naar bommenwerpers. Daar zag ik ook de Duitse opzichters, die wij Todt-ventjes noemden, tijdens de bunkerbouw. Ik zag mensen ver frommeld uit het puin vandaan ko men. Ik heb de schokgolven in mijn schoenzolen gevoeld. Tussen de obstakels op het strand heb ik gezocht naar baaltjes bloem, blik ken eierpoeder en chocolade. Dan was ik thuis de held." Al die scènes heeft Cees geschetst, al heeft het vocht op de vliering ze geen goed gedaan. Daarom deed hij alles opnieuw. Zestien ervan hangen momenteel in een hoekje in de bieb, de rest ligt opgeslagen in het stadsarchief En dan heeft Cees thuis nog vijftig ongelofelijke sculpturen, waarvoor hij geen metaalbewerkingsmachi ne schuwde om pistolen echtheid te geven. Weinig verbazingwek kend dat hij illustrator is gewor den. Eerst van machines bij de Schelde, later van 'luchtaanvallen, sabotageplegingen enzovoort' bij de Koninklijke Luchtmacht. Maar al zijn vrije tijd verdween in het visualiseren van de oorlog in Vlissingen. „Wat ik maak, is geen falsificatie, geen mystificatie en geen romantisering. Het is écht. Het zijn gekristalliseerde trauma's. Mijn kinderen verklaren me voor gek, maar dit is mijn manier van verwerken. Ik wil dat mensen die oorlog nooit vergeten. Het hoort voor altijd bij Bewoners van de Bloemenlaan, van wie de huizen tot aan de dakgoot onder liepen met water, zochten hun laatste huisraad bij elkaar. Het stadsarchief in de Vlis- singse Hellebardierstraat krijgt Cees van der Burght regelmatig over de vloer. Om nog even te controleren op welke da tum die ene luchtaanval nou pre cies plaatsvond, welke bommen werper daarbij betrokken was. Maar ook om zelfbij te dragen aan het geheugen van de Scheldestad. Want Cees van der Burght is van onschatbare waarde. „Cees is als geen ander in staat om de oorlog te visualiseren", compli menteert archivaris Ad Tramper. „En of dat nou in 2D is, of in 3D... Cees kan alles. Hij zet ons nog net niet in de teletijdmachine." Momenteel is het archief 3500 illus traties en foto's aan het digitalise ren voor het wereldwijde web. Daar horen ook 142 technische te keningen van Cees bij. De stalen kasten in de klimaatkamer van het archief liggen vol met zijn werk. Tekeningen van beschietingen, ge detailleerde dwarsdoorsnedes van luchtdoelgeschut. Alles keurig be waard in melinex. „Het is jammer dat dit met de krijttekeningen niet lukt. Dat gaat vlekken." Het liefst zou de archivaris de com plete collectie van de Vlissingse te kenaar in huis hebben. „Maar zo dra het 3D-werk betreft of olieverf schilderijen, hebben wij er te wei nig verstand van en vooral te wei nig ruimte voor. Nu is Cees' collec tie verspreid over Vlissingen. Ei genlijk zonde. Deze man verdient een eigen museum." In de kasten liggen ook tekenin gen van de Spaanse bezetting in de Tachtigjarige Oorlog. „Zelf zou den we nooit in staat zijn zoiets te maken", zegt Tramper. „Mensen die geïnteresseerd zijn in de oor log, hebben hier ontzettend veel aan. Dat hebben wij als archief ook aan het werk dat Cees nu maakt van de Engelse beschietin gen van 1809. Hij brengt alles in beeld. Alsof hij hoogstpersoonlijk overal bij aanwezig was." Dit tekende ooggetuige Cees tijdens de oorlog. Vlakbij zijn huis stortte een Frans marinevliegtuig neer na een luchtgevecht. De twee piloten stierven. Diezelfde Verkuijl Quakkelaarstraat veranderde in december '44 in Venetië. Cees' vader zocht met zijn zoons droog onderdak bij bovenburen. VLISSINGEN - Het nieuwe sport park Vrijburg komt toch direct naast het zwembad te liggen. Dit hebben B en W van Vlissingen be sloten na overleg met de sportver enigingen, de atletiekvereniging Dynamica en hockeyverenigingen van Vlissingen en Middelburg. De laatste twee zullen als fïisievereni- ging op Vrijburg gaan spelen. De gemeente heeft onderzocht of het terrein naast het zwembad vrij gehouden moet worden voor even tuele bouw van een ziekenhuis. Het sportpark zou dan daarachter komen. Aanleg van de sportaccom modaties op die plaats blijkt ech ter meer te kosten. Bovendien had den de verenigingen een voorkeur voor de plek naast het zwembad. Voor het terrein ten westen van het nieuwe sportpark houdt Vlis singen de optie voor een zieken huis open. Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden deelt het volgende mee: Waterschap gesloten Op donderdag 21 en vrijdag 22 mei en maandag 1 juni kantoor van waterschap Zeeuwse Eilanden gesloten. In gevallen zijn wij te bereiken via 0118-621000. iotns omt 1 i Kanaal weg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118-621000 Fax 0118 - 521990 info@wze.nl www.wze.nl is het hoofd- dringende OOST-SOUBURG - De gemengde ko ren De Lofstem uit Aagtekerke en Marnixkoor uit Vlissingen met het jeugdkoor De Jonge Zangers uit Vlissingen geven vanavond een concert in de Historisch Kerk in Souburg. Het concert begint om 19.30 uur. In diezelfde kerk speelt zaterdag om 20.00 uur het Middelburgse Muziekkorps. Dit gevarieerde con cert is georganiseerd door de stich ting Vrienden van de Historische Kerk Souburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24