Consument Dure oordoppen maken claims waar PZC Vrijdag 15 mei 2009 1 7 Oortelefoons die standaard meekomen met nieuwe mobieltjes of mp3-spelers verbleken bij de nieuwste in-ear modellen van bijvoorbeeld Ultimate Ears en Shure. Bijna 200 euro neertellen voor oordoppen is niet eens zo vreemd. door Tonie van Ringelestijn foto's GPD De nieuwe Ultimate Ears 700-oordoppen van Logitech zijn in mei alleen te koop bij Me diamarkt (180 euro). Vanaf juni zijn ze ook te koop bij andere winkelketens. Het rechter oordopje van de Ultimate Ears Superfi 5-oordoppen (129 euro) heeft een rode gloed. Een han dig ezelsbruggetje. V eel tourende arties ten zijn rockband Van Halen nog steeds dankbaar. De geluidstechnicus van deze band ontwierp in 1995 op verzoek van de drum mer op maat gemaakte oordop pen met een hoge geluidsisola tie. Het leidde uiteindelijk tot de Ultimate Ears-oortelefoons die onder optredende bands populair zijn. Volgens fabri kant Logitech, dat het bedrijf Ultimate Ears onlangs over nam, treedt een meerderheid van de bekendste artiesten en bands op met de zogeheten in-earmonitors van Ultimate Ears. Op maat gemaakte exem plaren zijn te bestellen vanaf ï.ooo euro. Maar Ultimate Ears is niet alleen meer voor muzi kanten of fanatieke audiofie- len. Vanaf deze maand zijn de consumentenoordoppen van dit merk ook in Nederland te koop: tot juni alleen bij de Mediamarkt, daarna ook in an dere elektronicaketens. Het ver haal over Van Halen komt na tuurlijk terug in alle brochures. Het topmodel van Ultimate Ears, de 700, heeft een dubbele armatuur. Dat betekent dat ho ge en lage frequenties geschei den zijn, waardoor het geluid volgens Logitech 'op natuurlij ke wijze' in de oren wordt ge mixt. Het resultaat: meer helde re, minder vervormde klanken. Tijdens een vergelijkende luis tertest houden de claims van Logitech helemaal stand. Deze kleine oordoppen klinken won derlijk goed. Het lijkt het hoge prijskaartje van de UE700,180 euro, waard. De vergelijkbare SE310 van concurrent Shure is bijvoorbeeld nog iets duurder. Na een vergelijking tussen de ze twee oortelefoons riep de bekende Amerikaanse gadgetsi te Gizmodo vorige week de UE700 als winnaar uit. Shure en Ultimate Ears hebben ook goedkopere modellen. De ze leveren wat minder vol ge luid, zoals een minder diepe bass en wat meer vervorming. Zo kwam Shure onlangs met zijn SE115, die in de Verenigde Staten 100 dollar kost, en de Ul timate Ears SuperFi 4 en 5 kos ten respectievelijk 100 en 130 euro. De SuperFi's bieden het zelfde niveau van geluidsisola tie als de UE700 (-26 decibel), maar ze hebben alleen een en kele armatuur. Ze klinken nog steeds veel be ter dan bijvoorbeeld de norma le iPod-oordoppen van Apple. Minpunt aan de Ultimate Ears kan zijn dat de uiteinden iets breder lijken dan bij andere merken, waardoor ze niet bij iedereen lekker passen. Een an der punt van zorg bij veel oor dopjes blijft het harde geluid dat de kabel maakt bij aanra ken. Dat harde getik kan erg vervelend zijn tijdens het hard lopen. De SuperFi 5 lost een an der probleem - welke dop moet links en welke moet rechts - op doordat het rechter exemplaar een rode kleur heeft. Overigens zijn bepaalde versies van de Ultimate Ears- oordoppen ook als headsets te gebruiken, doordat ze beschik ken over een microfoon in de geluidskabel. Deze edities, met de toevoeging 'Vi' in de pro ductnaam, kosten ro euro meer. Een slag goedkoper dan Shure Blu-ray met harddisk Afneembaar navigeren Videocamera in de zak 'Gratis' bellen LG introduceert de eerste Blu-ray- speler met harddiskrecorder, de HR400. Het apparaat kan 477 uur op nemen op de 160 GB harde schijf. Via USB-stick zijn foto's, muziek en video af te spelen. De HR400 is met een netwerkkabel aan te sluiten op internet voor het bekijken van online bonusmateriaal bij Blu-ray-films of het streamen van YouTube-filmpjes. De HR400 kost 450 euro en is vanaf deze maand te koop. Het nieuwe navigatiesysteem F310BT van Pioneer heeft een afneembaar touchscreen. Hij is volgens de fabri kant bedoeld voor gebruikers die ge klungel met een zuignap en 12V-plug zat zijn en het scherm willen meene men om diefstal te voorkomen. De F310BT moet in dashboards worden ingebouwd. Het systeem is met een wachtwoord te beveiligen en Pioneer levert kaarten voor 44 landen mee. De adviesprijs is 799 euro. De Flip Video Ultra HD is een kleine pocket-videocamera die kan opne men in hd-ready-kwaliteit. De mini- camcorder is 11 bij 6 bij 3 centime ter. In deflip-serie verscheen on langs ook de Flip Mino HD, die nog iets kleinere afmetingen heeft. De Ul tra HD heeft 4GB opslagcapaciteit, goed voor twee uur filmen, en werkt op twee AA-batterijtjes. Het apparaat is nog alleen in Amerika te koop voor 200 dollar. Met Siemens' vaste Gigasetinternet- telefoons is het nu mogelijk wereld wijd kosteloos te bellen met andere Gigasetgebruikers. De gratis internet- beldienst is een concurrent voor pc-software als Skype. Met de Giga- set kun je, behalve bellen, ook weer berichten, nieuwsfeeds, horoscopen en veilingsite eBay op het toestel op vragen. De mogelijkheid e-mails uit te lezen en te zoeken op Wikipedia volgt in juni. en Ultimate Ears, maar met nog altijd een erg acceptabel ge luid, zijn de oortelefoons SHE9850 van Philips en de FX300 van JVC. Deze twee, die rond 80 euro kosten, hebben uiteinden die schuiner staan, waardoor ze makkelijker het oor in gaan. De JVC-oordop- pen hebben de schuinste hoek en de aluminium buitenkant kan daardoor in de oorschelp liggen. Het aanbrengen vergt meer gewenning dan bij de Phi- lips-exemplaren, maar het zit uiteindelijk lekker stevig. De ge luidskwaliteit bij beide is min der dan van de UE700, maar als betaalbaar alternatief voor standaard meegeleverde oor doppen zijn ze goed geschikt. Ouders die zich zorgen maken over gehoorschade die de oorte lefoons bij hun kinderen kun nen aanbrengen, kunnen overi gens de goedkoopste Ultimate Ears-modellen kopen: de Loud- Enoughs (circa 40 euro) heb ben ingebouwde geluidsbegren zers. Dat is nodig ook, want jongeren blijven te harde mu ziek luisteren via oordoppen. Daarom riepen wetenschap pers van het Rotterdamse Eras mus Medisch Centrum eind april fabrikanten op hun appa raten aan te passen om gehoor schade tegen te gaan. Een waar schuwing bij alle hoogwaardi ge, geluidsisolerende oordop pen is op zijn plaats: genieten, maar met mate. Q www.shure.com www.logitech.com www.ultimateears.com Reageren? consument@wegener.nl Donkey Kong op de Wii De bekende reuzenaap Donkey Kong keert terug op de Nintendo. Het spel Donkey Kong Jungle Beat voor de Wii-spelcomputer komt op 5 juni in Nederland uit, meldt spelletjesfabri kant Nintendo. In de game moet Don key Kong monsters die zijn konink rijk zijn binnengedrongen, verslaan. Met de bewegingsgevoelige afstands bediening en Nunchuk kun je je vijan den afweren en verzamel je zoveel mogelijk bananen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 17