Vispassages moeten glasaaltjes naar Belgische palingvissers laten Zeeuws-Vlaamse wateren Snel Een dag niet gepuzzeld, ió een dag niet geleefd Stadsloop Biervliet op Hemelvaartsdag Yara Sluiskil wil deel Kruisweg afsluiten 22 Donderdag 14 mei 2009 PZC Bioloog Yvonne van Scheppingen van waterschap Zeeuws-Vlaanderen toont de vishevel waarmee honderden glasaaltjes over de dijk worden gezet. Inzet: de glasaaltjes zijn al bruin aan het kleuren. Of het de redding van de aal betekent, moet nog blijken. Wel staat vast dat vistrappen, goten en hevels een belangrijke bijdrage leveren aan de aalstand. door Paul Begijn Het gaat al jaren niet goed met de aal. Het gaat zelfs zo slecht dït de paling op het punt van uitsterven staat in Europa, zo beweert de overkoepelende hen gelsportorganisatie Sportvisserij Nederland. Dus worden alle zeilen bijgezet om te redden wat er nog te redden valt. Maar of het nog op tijd is? Bioloog Yvonne van Scheppingen van Waterschap Zeeuws-Vlaande- ren heeft goede hoop van wel. Maat ze moet wel toegeven dat er bij de vernieuwing van gemalen en stuwen niet altijd even goed is nagedacht over de migratie, de trek, van vissen. „In eerste instan tie werd vooral de intrek van aal van het zoute naar het zoete water als probleem aangekaart. Daar is toen direct op ingespeeld door het aanleggen van zogenoemde vispas sages, waardoor trekvis als de aal het zoete water op kan. Alleen is er niet nagedacht over de trek van geslachtsrijpe palingen van de zoe te wateren naar de Saragossazee, waar ze paaien." Hetzelfde pro bleem doet zich ook voor bij enke le gemalen in Zeeuws-Vlaanderen, waaronder de gemalen Nieuwe Sluis en Campen (even buiten Ter- neuzen). Tijdens het trekseizoen van de glasaal, dat loopt van fe bruari tot juni, zwemmen jaarlijks honderden glasaaltjes de uitwate ring van het gemaal van Campen op. Van daaruit verspreiden ze zich over de wateren in het Zeeuws-Vlaamse achterland. Toch staat Van Scheppingen niet te jui chen bij het woordje 'honderden'. Ze zegt: „Vroeger ging het om dui zenden glasaaltjes. Daarvan groeit maar een klein percentage uit tot volwassen paling. Het overgrote deel valt ten prooi aan roohdssen." Bij een laatste telling door het wa terschap, twee jaar geleden, wer den 427 glasaaltjes in 21 nachten geteld. „Een hele matige score", treurt' Van Scheppingen. „Maar al le beetjes helpen. Als we niets doen, loopt het zeker verkeerd af." In het gemaal Campen wordt de aal letterlijk over de drempel gehol pen met behulp van buizen. Deze aalhevel bestaat uit twee leidingen met een diameter van ongeveer tien centimeter. Er wordt zowel water van binnen naar buiten als van buiten naar binnen gepompt. Het water dat van binnen naar bui ten wordt gepompt, dient vooral als lokstroom. „Palingen voelen zich aangetrokken tot het zoete wa- TERNEUZEN - Als uiterste maatregel om de achteruitgang van de aal te stoppen is er op verzoek van Sport visserij Nederland (SVN) een mee- neemverbod voor paling ingesteld. Vanaf 1 januari 2009 zijn alle hen gelsportverenigingen en federaties die bij SVN zijn aangesloten, ver plicht deze voorwaarde op te ne men in de vergunning. Enkel de verenigingen die niet zijn aangeslo ten bij de overkoepelende hen gelsportorganisatie zijn niet ver plicht zich aan deze maatregel te houden. Hsv ONI, die met het Ka naal van Gent naar Terneuzen en de Otheense Kreek over twee goe de palingwateren beschikt, ziet met name ledenverlies onder de Belgische klanten. Voorzitter Ben van den Bos: „Hoewel het nog te vroeg is om de balans op te ma ken, denk ik dat we zo'n vijftig Bel gische palingvissers verliezen." Voor ONI is uit SVN stappen geen optie. „SVN is onze landelijke be langenbehartiger in Den Haag. IWSf TfW Die Vlissinger mist regelmatig de trein omdat de Keersluisbrug open gaat. Hij besloot bij het brugwach tershuisje aan te kloppen. Zou de brugwachter op de hoogte zijn van de vertrektijden van de trein, vroeg de Vlissinger zich af, en stemt hij het openen van de brug op die ver trektijden af? De Vlissinger werd uitgenodigd in de controlekamer. „Goedemorgen", zei hij, „ik ben een burger en kom met een prak tisch vraagje: u kunt mij wellicht Tip? redactie@pzc.nl helpen." Even later kreeg hij een lijstje met de vertrektijden van de treinen onderzijn neus geschoven. „Hoe laat stond u eigenlijk voor de brug?", vroeg de brugwachter. "Rond vijfendertig", antwoordde de Vlissinger, „zo haal ik de trein van drieënveertig." De brugwach ter keek hem aan en antwoordde: „Wij mogen om vierendertig ope nen, daarna is de gemiddelde fiet ser sowieso te laat voor de trein. U fietst veel te snel meneer." j www.lekkerpuzzelen.nl Cl BIERVLIET - Loopgroep de Kuitebij- ters houdt op Hemelvaartsdag 21 mei voor de eerste keer de Stads loop Biervliet. De deelnemers aan deze hardloopwedstrijd kunnen kiezen uit afstanden van 2,5, 5 en 19 kilometer. Voor de jeugd tot 12 jaar is een parkoers van 500 meter uitgezet. De start is voor alle af standen om 12.45 uur bij het dorpshuis, waar hardlopers zich ook kunnen laten inschrijven. Deelname kost vier euro, inclusief een consumptie en een verse oven- koek. De jeugd doet gratis mee. SLUISKIL - Yara Sluiskil wil dat de gemeente Terneuzen het deel van de Kruisweg tussen de Industrie weg en de Koegorsstraat afsluit voor het verkeer. Het weggetje is eigendom van het bedrijf en wordt sinds de sluiting van de In dustrieweg door zwaar verkeer als sluiproute gebruikt. Dat leidt vol gens Yara tot onacceptabele ver keerssituaties en een stuk gereden weg. Voor de gebruikers en eigena ren van de belendende landbouw- percelen wil Yara een toegangsrege- ling treffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 66