'Varroamijt is enige echte bedreiging Zeeuwse fruitteler zoekt constant ~'Q> £en dag niet gepuzzeld, is een dag niet geleefd gt*js(S Tractoren meten de krachten in Dirksland Geboortefeest bij de kinderboerderij LSD vraagt naar hulp aan arme kinderen 'C2000-systeem op eiland is in orde' 22 Donderdag 14 mei 2009 PZC S Bijensterfte bedreigt de fruitteelt, en insecticiden zijn volgens deskundigen de oorzaak. Zonder bijen geen fruit. Is het echt zo erg? door David Duijnmayer en Piet Kleemans Met enige regelmaat ver schenen de laatste ja ren berichten in de media over de ernsti ge toename van bijensterfte. Om dat bijen nodig zijn voor de bestui ving van fruitbomen, kan een te kort grote gevolgen voor de fruit teelt hebben. Waardoor de sterfte onder bijen wordt veroorzaakt, is niet hele maal duidelijk. De Aziatische var roamijt vormt in elk geval een be dreiging, maar ook virussen en de afname van het aantal bloeiende bloemen worden genoemd. Recent kwamen de Utrechtse hoogleraar Jeroen van der Sluijs en toxicoloog Henk Tennekes met een nieuwe zondebok op de prop pen. Neonicotinoïden, de nieuwe generatie insecticiden, zouden de bijensterfte veroorzaken. Volgens Van der Sluijs zijn de bestrijdings middelen niet acuut dodelijk, maar tasten ze wel het oriëntatie vermogen van de bij aan. Die vindt de weg naar huis daardoor niet meer terug, wat leidt tot het verdwijnen van bijenvolken. Bijenhouder Jo Koeman uit Krui- ningen hoort het allemaal gelaten aan. De nuchtere Zeeuw laat zich niet gek maken door onheilsprofe ten. „De verdwijnziekte noemen ze het. Wat een onzin. Het is ge woon de varroamijt, dat is de eni ge echte bedreiging voor bijen." Voorzitter van de afdeling Schou- wen-Duiveland van de Nederland se Bijenhouders Vereniging Rien Mol is van het laatste niet over tuigd. „Ik denk dat het allerlei fac toren bij elkaar zijn die de bijen sterfte veroorzaken. De varroamijt is er zeker één van, maar je hebt bijvoorbeeld ook het Amerikaans Vuilbroed (AVB) Eén precieze oor zaak is volgens mij niet aan te wij zen." Dat laatste is bijenhou der en fruitteler Gilles Houtekamer uit Brui- nisse met Mol eens. „Maar de varroamijt zorgt wel voor verzwakking van de bij en die wordt daardoor vatbaarder voor andere ziekten, dus in dat op zicht is het inderdaad zo dat de varroamijt de meest ernstige be dreiging is van de bijen." Houteka mer houdt al bijna dertig jaar bij en en constateert dat er de laatste jaren meer volken doodgaan dan normaal. „Ik heb zelf 26 bijenvol ken ingewinterd en daar zijn er vier van doodgegaan. En de kolo nies die overblijven zijn ook klei ner en zwakker." Voorzitter van de Zeeuwse fruitte lersorganisatie NFO Ad Slabbe- koorn uit Kapelle, maakt zich voor de oogst van dit jaar geen zorgen. „We hebben een prachtige bloei gehad dit voorjaar. April was fan tastisch. Ik verwacht een prima pe- renoogst in het najaar." Toch is er de laatste jaren wel dege lijk wat aan de hand met de bijen volken. De Universiteit van Wage- ningen publiceerde in januari een rapport waaruit bleek dat de afge lopen zes jaar steeds 15 tot 26 pro cent van de bijenvolken van im kers stierfin de winter. Voorheen was dat 10 a 15 procent. Ook Slabbekoorn had daar last van. Hij heeft zelf achttien bijen volken permanent in zijn boom gaarden staan. „De laatste jaren raakten we elk jaar wel wat volken kwijt. Maar volgens mij komt dat gewoon door de varroamijt. Vorig jaar hebben we voor het eerst twee maal een bestrijding tegen de varroamijt uitgevoerd en deze winter zijn er nauwelijks bijen ge storven." Slabbekoorn betwijfelt daarom dat de nieuwe generatie insecticiden de bijensterfte zou veroorzaken. „Middelen uit dat rijtje worden in Zeeland ook wel gebruikt. Als het daaraan lag, zouden we geen volk overhouden. Ik denk eerlijk ge zegd dat die onderzoekers elkaar een beetje napraten." Overigens is het een misver stand dat de fruitteelt zonder bijen reddeloos verloren zou zijn, wil Slabbekoorn benadrukken. „Er zijn verschillen de vormen van bestuiving, waar van windbestuiving de belangrijk ste is. Bijen spelen een aanvullen de rol. Ze zorgen wel voor een be ter resultaat, maar dat er zonder bijen geen fruit zou zijn, klopt ge woon niet. Dat verschilt trouwens wel per fruitsoort. Bij kersen spe len bijen een belangrijkere rol, ter wijl veel perentelers in het geheel geen bijen inzetten." De laatste ja ren hebben Zeeuwse fruitboeren de nadruk verlegd van appels naar peren. Nu worden meer peren dan appels geteeld. „De appelteelt heeft moeite om in de wereldwij de concurrentie overeind te blij ven. Appels kun je overal telen, ter wijl peren hier het best groeien." Fruittelers gebruiken bij voor keur geen chemische bestrij dingsmiddelen, of ze nu wel of niet de bijensterfte veroorza ken. Er wordt daarom volop geëx perimenteerd met nieuwe metho den om schimmels, luizen, blad- vlooien en motten te bestrijden. Zo is de onderzoeksafdeling Plant Research International (PR1) van de Universiteit van Wageningen bezig appelrassen te kweken die via genetische modificatie resis tent zijn gemaakt tegen appel- schurft. Met genen uit andere ap pelrassen kunnen commerciële ras sen, zoals de elstar, beschermd worden tegen schurft. In 2012 hoopt PRI de appel op de Floriade te presenteren. Dat betekent niet dat de appel dan ook in de winkels komt, want de wetgeving rondom genetisch ge manipuleerd voedsel vereist zoveel aanvullend onderzoek op het ge bied van veiligheid en milieu, dat het op de markt brengen van de appel mogelijk te duur wordt. Ook worden testen gedaan om te kijken of vruchtrot bij appel en peer met ultraviolet licht bestre den kan worden. UV-licht heeft mogelijk een dodelijke werking op schimmeldraden. En dan is er nog hete lucht. Zwar te bessenteler Lauran Vermue uit Heinkenszand spuit sinds deze week lucht van honderd graden Celsius zijn struiken in. Hij test C) www.lekkerpuzzelen.nl C- DIRKSLAND - De Euro Delta longe ren organiseren zaterdag een Trek- kertrek familiedag bij landbouwbe drijf de Wit aan Philipshoofjes 77 te Dirksland. Bijna tweehonderd tractoren gaan een krachtmeting aan om te kij ken wie het verst komt met het trekken van een sleepwagen. Europarlementariër Cornelis Vis ser geeft het startsein om 12.00 uur. De prijsuitreiking volgt rond 18.30 uur. Voor kinderen is er vanaf 16.00 uur een skelterrace. ZIERIKZEE - Bij kinderboerderij De Punt aan de Scheldestraat in Zie- rikzee is vrijdagmiddag tussen 13.30 uur en 15.30 uur het jaarlijkse geboortefeest. Bezoekers mogen knuffelen met de beesten en een naam verzinnen voor een pasgebo ren geitje. Verder is er een geboor- tespel: welk kind hoort bij welke moeder? Wie een kraamcadeautje wil geven, wordt gevraagd om een bijdrage voor een nieuwe stal. De Punt zoekt ook nog vrijwilli gers die deze middag willen hel pen. Meer info via 417179. ZIERIKZEE - Leefbaar Schou- wen-Duiveland (LSD) wil van het gemeentebestuur weten wat die doet om gezinnen te bereiken die wegens geldgebrek hun kinderen niet op sport- of muzieklessen kunnen doen. Volgens LSD krijgt de gemeente jaarlijks rijksgeld om in zulke gevallen bij te springen. De partij wil weten hoeveel geld Schouwen-Duiveland krijgt, wat die daarmee doet en hoeveel kin deren er in 2008 geholpen zijn. Het college geeft binnen enkele we ken antwoord. ZIERIKZEE - Op Schouwen-Duive land zijn geen problemen met het bereik van het C20oo-systeem. Dat antwoordt de gemeente Schouwen-Duiveland op vragen van de raadsfractie van Alert! Landelijk trok de brandweer aan de bel omdat op verschillende plaatsen het communicatiesys teem van de hulpdiensten niet bleek te werken. Dat heeft te ma ken met een gebrek aan bereik. Zulke problemen doen zich op het eiland nooit voor, meldt het ge meentebestuur. Bij fruitteler (en wethouder) Gilles Houtekamer in Bruinisse 'wonen' 22 bijenvolken in korven in de boomgaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 54