Zeeland Leven voor jongeren was veel minder 'Kattendijke, mijn wereld, was een t ai dag niet gepuzzeld, ió een day niet geleefd 9-4- v(' 22 Donderdag 14 mei 2009 PZCB Het stoomgemaal aan de Oosterscheldedijk bij Kattendijke waarvan niets meer over is. Cees Louwerse (geboren in 1923) ging in gedachten terug naar zijn jeugdjaren in Kattendijke en schreef een mooi, lief boekje over 't Durpje onder an d'n diek. door Harmen van der Werf Hij is absoluut de jongste niet meer, maar Cees Louwerse werkt nog al tijd. Hij ontvangt aan huis in De Bilt studenten die moei te hebben met studeren. „Van de week had ik een student uit Maas tricht en één uit Groningen. De Bilt ligt mooi centraal in Neder land om aan studentenbegeleiding te doen." Louwerse zal De Bilt dan ook nooit meer verruilen voor Katten dijke, zijn geboortedorp waar hij nog altijd een zwak voor heeft. „Ik kom er nog wel, in Kattendijke. Een neef van me woont er." De be zoekjes die Louwerse af en toe brengt aan het Oosterschel- de-dorpje, waren voor hem toch niet de aanleiding terug te gaan naar zijn jonge jaren. Zijn inspiratie heeft hij opgedaan tijdens zijn werk als studentenbe geleider. Louwerse oefende dat vak eerder uit bij de Universiteit Utrecht, waar hij in 1971 het bu reau studievaardigheden oprichtte. Hij maakte naam met het boek Studeren actief, waarvan 300.000 exemplaren zijn verkocht. „De studenten die ik nu begeleid, worden doorverwezen naar mij door een psychologisch adviesbu reau. Dan merk je pas goed hoe Cees Louwerse alias De Leeuwerik, zijn bijnaam in Kattendijke. illustratie Ties Louwerse moeilijk een aantal studenten het heeft met studeren, met het leven, dat veel ingewikkelder is gewor den." Als vanzelf ging Louwerse in ge dachten terug naar zijn eigen een voudige jeugd in de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw. In korte, krachtige stukjes legde hij zijn herinneringen vast op papier. Onlangs zijn die gebundeld in een 69 pagina's tellend, geïllustreerd boekje: Kattendijke, 't Durpje onder an d'n Diek. Kattendijke was een klein dorp, waar, vertelt Louwer se, veel landarbeiders woonden die bij de Wilhelmina- polder werkten. „Je had op het dorp eigenlijk maar twee notabe len: de dominee - die nooit heel lang bleef- en de hoofdonderwij zer van de school. Mijn vader was 'hoofd der school'. Hij is in 1922 naar Kattendijke gekomen, als achtentwintigjarige, en is tot z'n vijfenzestigste op de school blijven werken. Hij wilde niet weg." 't Durpje onder an d'n diek geeft de reden voor de honkvastheid van de vader van Louwerse. Kattendij ke was een wereld op zich. Het dorp lag geïsoleerd temidden van een natuur die door de ogen van zoon Cees Louwerse van een onge kende schoonheid was. In een smerig vijvertje aan de Dorps straat zaten zelfs salamanders. Hij zag een otter zwemmen in een wa tergang, vertelde het overal, waar door het nieuws ook de jachtopzie ner ter ore kwam. Hij schoot 'de palingstroper'. 'Misschien was het de laatste otter die bij Kattendijke is gesignaleerd', schrijft Louwerse. Hij was in die tijd elf jaar. Eén gebouw springt er voor Louwerse uit in het Katten dijke van zijn jeugd: het stoomgemaal uit 1884. Vrienden van hem woonden daar. Hij leerde er zwemmen van hun vader, mééster Meeuwse. Het gemaal was iets speciaals voor Louwerse als kind. Hij zag er de Acropolis van Kattendijke in. Na de oorlog is het gemaal gesloopt. Kattendijke was een paradijs.voor de jonge Louwerse, al zal dat niet voor iedereen hebben gegolden. Hij hoefde niet al jong op het land te gaan werken. Hij ging als eerste Kattendijkenaar naar de HBS (nu VWO) in Goes en studeerde later in Utrecht. „Ja, ik was min of meer bevoorrecht." Kattendijke, 't Durpje onder d'n diek, uitgave in eigen beheer, 69 blz., 10 'euro incl. verzendkosten, te bestel-, len via c.louwerse@planet.nl door Cees Louwerse (uit 't Durpje onder an d'n diek) In de jaren '30 en '40 had Katten dijke, met de Monnikendijk, min der dan 500 inwoners. Ondanks dit geringe aantal was er een zestal winkels in het dorp. Op Dorpsstraat nr. 34 8c 36 be vond zich de bakker en de winkel van Wisse. Op nr. 42 de bakkerij en Winkel van Huissoon. Voordat Huissoon er woonde, was er de schoenmakerij van Keulenaar. Er naast op nr. 46 was de melkhandel van Van de Vliet, die ook petro leum verkocht. Zowel de bakkers als de melkboer brachten hun producten naar de klanten: het brood en de melk werd dagelijks aan huis bezorgd. Op de Van Heenvlietstraat nr. 2 was het kruidenierswinkeltje van Leintje Snoek. Ze zijn alle na 1950 verdwenen. Gebleven is het café. Het café van Aarnout Spruit be vond zich op dezelfde plek waar vandaag de dag Café Onder de To ren staat. Wat levensmiddelen betrof deed zich in de jaren dertig een \terande- ring voor die belangrijk zou blij ken. De 'grootgrutters' uit Goes, Albert Heijn en De Gruyter wer den actief in de dorpen; de bood schappen werden in een boekje ge noteerd en een week later aan huis bezorgd. Bezorging gebeur den ook door slagers uit Goes en Kapelle. Bierbrouwerij Emelisse Hoogste punt bereikt in top 100 beste bieren van Theresiahof www.lekkerpuzzelen.nl kamperland - Met het nieuwste bier, Emelisse Double Indian Pale Ale, komt bierbrouwerij Emelisse uit Kamperland op nummer 24 de top 100 van beste Nederlandse bie ren binnen. Het bier is volgens Amerikaanse traditie gebrouwen, vandaar het Indian in de naam, met veel hop en 9,7 procent alco hol. Bierbrouwer Kees Bubberman en directeur Tom ter Horst zijn blij dat hun bier aan de verwach tingen voldoet van Ratebeer, de in stantie die de lijst van de 100 beste Nederlandse bieren samenstelt. 's-HEERENHOEK - Theresiahof aan de Deken Tomaslaan in 's-Heeren- hoek heeft gisteren het hoogste punt bereikt. Opdrachtgever R8cB Wonen vierde dit met het uitrei ken van een envelop met inhoud aan de bouwers. „Voor een biertje thuis", grapte Theo van Driessche van R8cB. Achttien huurapparte- menten, acht koopappartementen en twee woonunits met elk zes ver pleeghuisplaatsen komen in There siahof Alles is verhuurd, drie ap partementen zijn verkocht. De op levering is eind dit jaar gepland. Nieuwdorp moet het zonder uurwerk doen nieuwdorp - Inwoners van Nieuw dorp moeten het tot in juni zon der uurwerk op de toren van de protestantse kerk stellen. Klokken maker Koninklijke Eijsbouts uit het Brabantse Asten heeft gisteren de wijzerplaten verwijderd. Het uurwerk moet gerenoveerd wor den. De wijzerplaten worden bij Koninklijke Eijsbouts opnieuw ver guld en er komt ook nieuwe ver lichting op. Het takelwerk is eer der deze week uitgesteld, omdat het te hard waaide. Gisteren stond er minder wind. Sympathie voor idee 'gedecoreerdendag' kruiningen - In Reimerswaal wordt voortaan een jaarlijkse bij eenkomst georganiseerd voor men- sertdie ooit een koninklijke onder scheiding hebben gekregen. De meeste raadsfracties gaven deze week tijdens de raadsvergadering aan wel te voelen voor dat voorstel van het CDA. Alleen Leefbaar Rei merswaal ziet er niets in. Volgens het CDA kan met een 'dag voor ge decoreerden' waardering worden geuit voor hun inzet. Ook burgemeester Huisman is po sitief over het idee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42