t Durpje onder an d n Diek voor Britannia gratis y j t->v 1 1 j t^v 1 Alvast miljoen Samen Badstrand schoonmaken Reservemilitairen leggen eed af tijdens ceremonie in Kapelle Samen dankzij een ziekenhuisopname Ontmoeting tijdens een zondagse wandeling Bierbrouwer Emelisse in top ioo met Double Indian Pale Ale tuinadvies bij aanvraag van een zwembad offerte. w PZC Donderdag 14 mei 2009 25 Cees Louwerse schrijft een boek over Kattendijke. door Harmen van der Werf KATTENDIJKE - Hij is absoluut de jongste niet meer, maar Cees Lou werse werkt nog altijd. Hij ont vangt aan huis in De Bilt studen ten die moeite hebben met stude ren. „Van de week had ik een stu dent uit Maastricht en één uit Gro ningen. De Bilt ligt mooi centraal in Nederland om aan studentenbe geleiding te doen." Louwerse zal De Bilt dan ook nooit meer verruilen voor Katten dijke, zijn geboortedorp waar hij nog altijd een zwak voor heeft. „Ik kom er nog wel. Een neef van me woont er." De bezoekjes die Lou werse af en toe brengt aan het Oos- terscheldedorpje, waren voor hem toch niet de aanleiding terug te gaan naar zijn jonge jaren. Zijn inspiratie heeft hij opgedaan tijdens zijn werk als studentenbe geleider. Louwerse oefende dat vak eerder uit bijde Universiteit Utrecht, waar hij in 1971 het bu reau studievaardigheden oprichtte. Hij maakte naam met het boek Studeren actief, waarvan 300.000 exemplaren zijn verkocht. „De studenten die ik nu begeleid, worden doorverwezen naar mij door een psychologisch adviesbu reau. Dan merk je pas goed hoe moeilijk een aantal het heeft met studeren, met het leven, dat veel ingewikkelder is geworden." Als vanzelf ging Louwerse in ge dachten terug naar zijn eigen een voudige jeugd in de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw. In korte, krachtige stukjes legde hij zijn herinneringen vast op papier. Onlangs zijn die gebundeld in een 69 pagina's tellend, geïllustreerd boekje: Kattendijke, 't Durpje onder an d'n Diek. Kattendijke was een klein dorp, waar, vertelt Louwerse, veel landar beiders woonden die bij de Wilhel- minapolder werkten. „Ie had op het dorp eigenlijk maar twee nota belen, de dominee - die nooit heel lang bleef - en de hoofdonderwij zer van de school. Mijn vader was 'hoofd der school'. Hij is in 1922 naar Kattendijke gekomen, als 28-jarige, en is tot z'n 65e op de school blijven werken. Hij wilde 'Hij schoot 'de palingstro per'. Misschien was het de laatste otter van Kattendijke' niet weg." 't Durpje onder an d'n diek geeft de reden voor de honk vastheid van de vader van Louwer se. Kattendijke was een wereld op zich. Het dorp lag geïsoleerd temid den van een natuur die door de ogen van zoon Cees Louwerse van een ongekende schoonheid was. In een smerig vijvertje aan de Dorpsstraat zaten zelfs salaman ders. Hij zag een otter zwemmen in een watergang, vertelde het overal, waardoor het nieuws ook de jachtopziener ter ore kwam. Hij schoot 'de palingstroper'. 'Mis schien was het de laatste otter die bij Kattendijke is gesignaleerd', schrijft Louwerse. Hij was in die tijd elf jaar. Eén gebouw springt er voor Lou werse uit in het Kattendijke van zijn jeugd, het stoomgemaal uit 1884. Vrienden van hem woonden daar. Hij leerde er zwemmen van hun vader, mééster Meeuwse. Het gemaal was iets speciaals voor Lou werse als kind. Hij zag er de Acro polis van Kattendijke in. Na de oor log is het gemaal gesloopt. Kattendijke was een paradijs voor de jonge Louwerse, al zal dat niet voor iedereen hebben gegolden. Hij hoefde niet al jong op het land te gaan werken. Hij ging als eerste Kattendijkenaar naar de HBS in Goes en studeerde later in Utrecht. „Ja, ik was bevoorrecht." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het college van Vlis- singen vraagt de goedkeuring aan de gemeenteraad om een voorbe reidingskrediet van een miljoen eu ro uit te trekken voor de verwer ving van Hotel Britannia. Dat bedrag zou nodig zijn voor de aandelenwerving, juridisch advies, planvorming en sloop, ook van de bunkers onder het gebouw. De kosten van de over te nemen aandelen van de BV Britannia-Wa- tertoren zelf komen daar nog bo venop. Hoeveel die bedragen, wil wethouder Piet Polderman nog al tijd niet prijsgeven. De herontwik keling zelf wil het college via een grondexploitatie laten verlopen. Over de aankoop van die aandelen beslist de raad op dinsdag 19 mei. Het voorbereidingskrediet staat een week later op de agenda, tij dens de reguliere vergadering op donderdag 28 mei. Met de aankoop van de aandelen wil het college een doorbraak for ceren in het slopende Brit-dossier. VLISSINGEN - Mensen die wel eens mopperen op viezigheid op het Vlissingse Badstrand, worden uit gedaagd vrijdag 22 mei de handen uit de mouwen te steken. Die dag houden Promotie Zeeland Delta en de provincie een schoonmaak actie, als onderdeel van het project 120 Kilometer Kust Kwaliteit. Dat moet mensen bewust maken van afval, methoden van strandreini- ging en de voordelen van handma tige reiniging in gebieden met bij zondere natuur. Er wordt geno teerd wat en hoeveel er wordt ge vonden en waar het waarschijnlijk vandaan komt. Een natuurgids wijst deelnemers op bijzondere vondsten en aanspoelsels. De actie duurt van 10.00 tot 12.00 uur. 20% bijtelling BMW 116i en 118i www.zwartepoorte.nl KAPELLE - Zesentwintig reservemi litairen van de Nationale Reserve (Natres) leggen zaterdag de eed of belofte van gehoorzaamheid en trouw af. De ceremonie wordt ook gebruikt om aan vier reservemili tairen een vrijwilligersmedaille uit te reiken. De militairen van de Na- tres hebben een gewone baan in de burgermaatschappij. Daarnaast beoefenen ze enkele keren per maand militaire vaardigheden en kunnen ze worden ingezet voor steunverleningen. De te beëdigen militairen krijgen een functie bij Alfa Compagnie in Vlissingen. ARNEMUIDEN - Ook het echtpaar Van Bel- zen-Siereveld in Arnemuiden vierde gisteren zijn zestigjarig huwelijk. Izaak van Belzen (85) en Joziena Sierveld (81) ontmoetten elkaar op een manier die voor die tijd gewoon was. „Vroeger ging je wandelen 's zondags", zegt mevrouw. Op zo'n zondagse wandeling kwam ze in contact met Izaak van Belzen. Beiden zijn geboren in Arnemuiden. De heer Van Belzen werkte bij een sloopbedrijf en la ter in de buitendienst bij de toenmalige ge meente Arnemuiden. Mevrouw Van Belzen werkte in de huishouding, thuis en bij een me vrouw in Middelburg. En, zoals zoveel Arne- muidse vrouwen, ze pelde garnalen. „Als kind al. Als je dan 's middags uit school kwam, stonden de emmers al klaar." Dè jubilerende echtelieden wonen nog steeds zelfstandig, dankzij de Thuiszorg en hun dochter die in de buurt woont. foto Lex de Meester MIDDELBURG - In 1944 leerden ze elkaar ken nen in een ziekenhuis in Rotterdam. In 1949 trouwden ze. Gisteren was dat precies zestig jaar geleden en dat vierden Cor (89) en Marie (87) Brouwers-de Neef uit Middelburg in Grand Café Buitenrust. De ontmoeting in 1944 was zeker niet alle daags. Hij was patiënt; zij werkte in de huis houdelijke dienst in het ziekenhuis. De heer Brouwers - die na een val van een steiger in Vlissingen - sinds zijn vijfde halfzijdig verlamd is, was in het ziekenhuis voor een operatie waarbij de spieren in zijn arm werden vervan gen door kippenspieren. Dat was, zeker in die tijd, een bijzondere operatie. Achteraf bleek die niet het gewenste resultaat te hebben. Maar de heer Brouwers hield er wel een echt genote aan over. Het paar kreeg twee kinde ren en vier kleinkinderen. foto Lex de Meester KAMPERLAND - Met het nieuwste bier, Emelisse Double Indian Pale Ale, komt bierbrouwerij Emelisse uit Kamperland op nummer 24 de top 100 van beste Nederlandse bie ren binnen. Het bier is volgens Amerikaanse traditie gebrouwen, vandaar het Indian in de naam, met veel hop en 9,7 procent alco hol. Bierbrouwer Kees Bubberman en directeur Tom ter Horst zijn blij dat hun bier aan de verwach tingen voldoet van Ratebeer, de inT stantie die de lijst van de honderd beste Nederlandse bieren samen stelt. ELKE DAG GENIETEN VAN EEN EIGEN ZWEMBAD? Kijk op www.janvansundertzwémbaderv.nl Jan van Sundert BV, Lokkerdreef 10, 4879 ND Etten-Leur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27