T Forse kritiek op vakbonden PZC 31 Kroes beboet chipfabrikant Intel met 1 miljard 6 Wisselvallig Eindexamentraining in trek bij scholieren bafsk Mentsjov bezorgt Rabobank eerste etappewinst in Giro DONDERDAG 14 mei 2009 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 251e jaargang nr. 113 - los nummer 1,45, zaterdag 2,10 WALCHEREN Vandaag in de En de reus heet... Lange Dan I Miniatuur wordt Mini Mundi M Tom Hanks moet het Vaticaan redden zie ook: www.pzc.nl/uit Hoogleraar ziet kloof groeien tussen bonden en achterban. DEN HAAG - Als vakbonden blind blijven voor de wensen van hun le den, kunnen ze over 15 jaar het licht uitdoen. Dat stelt Ton Wiltha- gen, hoogleraar Arbeidsmarkt aan de Universiteit van Tilburg. De bonden doen volgens hem te wei nig om de groeiende kloof met 'de werkvloer' te dichten. Wilthagen en vakbondshistoricus Sjaak van der Velden signaleren grote verschillen in opvatting tus sen de bonden en hun leden. Ze wijzen op de situatie bij TNT Post, waar bonden en vakbondsleden te genover elkaar stonden. De bond is vóór een door de directie voorge stelde loonsverlaging van vijftien procent, de werknemers tégen. Bij de Hema weigerden werknemers actie te voeren voor een betere cao, zoals de vakbonden wilden. Bij de politie en in het onderwijs ontstond ook irritatie over de stel- lingname in cao-conflicten. Vol gens Wilthagen zijn de bonden zichzelf door hun opstelling uit de markt aan het prijzen. „Ze doen geen water bij de wijn als de leden in ruil voor baanbehoud loonof- fers willen brengen." Bonden doen volgens Wilthagen ook weinig om leden te werven onder jongeren, vrouwen en uit zendkrachten, waardoor het leden bestand vergrijst. „Over tien, vijf tien jaar zijn de oude leden ver trokken en zonder behoorlijke aan was eindigen de bonden dan met niets." De Vakcentrale CNV voelt zich niet aangesproken, zegt voor zitter René Paas. „Dat de leden soms een onderhandelingsresul taat afkeuren, is van alle tijden." FNV-voorzitter Agnes Jongerius wilde niet reageren. pagina 3: commentaar pagina 4: actiecultuur weg geëbd door polderen Droogte moet voor boer niet te lang duren MIDDELBURG - De droogte van de afgelopen weken leidt nog niet tot grote problemen bij de Zeeuwse boeren, maar een flinke regenbui zou ze niet slecht uitkomen. Door de droogte willen de gewas sen niet echt groeien. Er is - geme ten vanaf begin april - een neer slagtekort van zo'n negentig milli meter. Toch blijven de boeren er laconiek onder. „Het is de natuur hè, daar doe je nu eenmaal niks aan." pagina 2 en 3: graag een natuur lijk leuk voorjaarsregenbuitje AZ laat Van Gaal naar Bayern vertrekken ALKMAAR - Louis van Gaal wordt trainer van Bayern München. De 57-jarige Amsterdammer was al rond met de Duitse topclub en gis teren ging ook het bestuur van de landskampioen uit Alkmaar ak koord. Er was een gesprek van slechts een klein uur voor nodig. Van Gaal, die nog één jaar onder contract stond bij AZ, had steeds beweerd de club alleen te verlaten voor een functie als bondscoach van Argentinië, Duitsland, Enge land, Spanje of Nederland. pagina 31: Van Gaal van Bayern EN Zeeland: 2 en 3, 21 t/m 29; Binnen land: 4 t/m 7; Buitenland: 8 en 9; Economie: 12 en 13; Meningen: 15; Weer: 18; Strips: 19; Sport: 30 t/m 33; Televisie: 34 en 35. VLISSINGEN - Oud-voetballer Danny Blind heeft gistermiddag in Vlissingen het eerste Zeeuwse Cruyff Court geopend. De technisch manager van Ajax, en oud-inwoner van Oost-Souburg, deed dat door vanaf de middenstip een bal te schop pen richting de Vlissingse wethouder Rob van Dooren. Daarna werden ballonnen opgelaten. Er waren ook toespraken, onder meer van directeur Scheldemondcollege. Het kunstgrasveld ziet er precies hetzelfde uit als alle andere 88 Cruyffveld- jes in Nederland: met oranje goals, een knalgele middenstip en blauwe hekken. Als blijkt dat ge bruikers van het veld voor overlast zorgen, wor den er maatregelen genomen, heeft de gemeente verontruste buurtbewoners beloofd. foto Ruben Oreel Carole Thate van de Johan Cruyff Foundation. Na de opening werd het veld meteen in gebruik ge nomen. De zaalvoetballers van Groene Ster uit Vlissingen en een jeugdteam van de Jeugd Voet bal Opleiding Zeeland speelden een openings wedstrijd. Daarna was er een voetbaltoernooi tus sen Vlissingse scholen en buurten. Het Vlissingse Cruyff Court is te vinden in Weijevliet, naast het BRUSSEL - Eurocommissaris Neelie Kroes pakt de Amerikaanse chipfa brikant Intel hard aan. Het bedrijf moet een recordboete van ruim een miljard euro betalen vanwege het overtreden van mededingings regels. Volgens Kroes heeft de grootste chipfabrikant ter wereld de kleine re concurrent AMD geen eerlijke concurrentie geboden. Intel zou computerfabrikanten en detailhan del hebben betaald om geen pro ducten van AMD te gebruiken. Voor commissaris Kroes zal de In- tel-boete een van haar laatste grote zaken zijn: zij zou in het najaar worden opgevolgd door de Franse minister Christine Lagarde. Intel kondigde aan in beroep te zullen gaan tegen de recordboete. „Intel tekent krachtig bezwaar aan tegen dit besluit. Wij geloven dat dit besluit verkeerd is en de reali teit van de sterk concurrerende markt voor computerchips ne geert", zei topman Paul Otellini. pagina 6: 'Vrouw van tien mil jard' slaat nog grote slag Ook zestienjarigen mogen stemmen zie pagina 4 reageer op www.pzc.nl UW reacties: 526 Zeeland is de ideale watersport provincie eens jofiëens 13% Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088-013 99 10 8 11688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 1