Griep in Mexico lang onopgemerkt ordentelijk hervormen in Duitsland Saberi bezat geheim Iraans document 'Hij mag dan doen alsof hij ziek is, ik heb geen medelijden met hem' PZC Woensdag 13 mei 2009 9 Virus officieel vastgesteld bij meer dan 5.000 mensen. MEXICO-STAD - Het nieuwe griepvi rus is in Mexico lang onopgemerkt gebleven. Wetenschappers schat ten dat in het land mogelijk al 23.000 mensen ermee besmet raak ten voordat iemand zich realiseer de dat er een epidemie was uitge broken. De Cubaanse ex-president Fidel Castro beschuldigt Mexico er zelfs van de epidemie bewust ver zwegen te hebben totdat de Amey- kaanse president Barack Obama op bezoek was geweest. „De Mexicaanse autoriteiten licht ten de wereld niet in over de aan wezigheid van het virus, terwijl ze op het bezoek van Obama wacht ten", schreef Castro op een websi te van de Cubaanse overheid. Oba ma maakte vorige maand op weg naar een Amerikaanse top in Trini dad een tussenstop in Mexico. De Mexicaanse griep is wereldwijd officieel bij 5.251 mensen vastge steld. Van hen zijn zeker 61 men sen aan de ziekte overleden. Het aantal bevestigde griepgevallen in Mexico stond gisteren op 2.059, waarvan 56 met dodelijke afloop. fW In Mexico waren volgens weten- schappers al zo'n 23.000 mensen besmet met het nieuwe griepvi rus, voordat bekend was dat er een epidemie was uitgebroken. Alleen de VS telt meer gevallen, 2.600, met drie doden. Behalve Cu ba hebben ook Thailand en Fin land de eerste gevallen gemeld, tel kens bij mensen die uit Mexico wa ren gekomen. In Nederland zijn drie gevallen vastgesteld. Volgens een studie in het weten schappelijke tijdschrift Science tel de Mexico mogelijk al 23.000 geval len toen het op 23 april meedeelde te kampen met een epidemie. Het onderzoek gaat uit van een morta liteit bij het HiNi-virus tussen de 0,4 en 1,4 procent. Dat zou neerko men op tussen de 6.000 en 32.000 gevallen, maar hoofdonderzoeker Neil Ferguson van het Imperial College in Londen tekent erbij aan dat de data onvolledig zijn. „Het is erg moeilijk in dit stadium de ge volgen voor de menselijke gezond heid in cijfers uit te drukken." Op grond van DNA-onderzoek van het virus denken de onderzoe kers dat de eerste besmetting rond 12 januari heeft plaatsgevonden. Het huidige virus lijkt de onder zoekers ongeveer net zo ernstig als dat van 1957, maar minder dode lijk dan dat uit 1918. Mocht het virus zich in Nederland uitbreiden dan zullen zeer waar schijnlijk scholen als eerste wor den gesloten. Dat heeft Jim van Steenbergen van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) gisteren gezegd. Deskundi gen benadrukten dat het virus niet op zijn retour is. Ook bezoek aan Israël werd journaliste kwalijk genomen. TEHERAN - De Iraans-Amerikaanse journaliste Roxana Saberi, die maandag in Teheran op vrije voe ten werd gesteld, heeft gisteren ge zegd erg blij te zijn over haar vrijla ting. Zij bedankte allen die zich in zetten voor haar invrijheidstelling na vier maanden cel. Ondertussen kwamen nieuwe details naar bui ten over haar veroordeling tot spio nage wegens het bezit van een ge heim document. Saberi's advocaat Saleh Nikbaht zei dat Saberi een 'vertrouwelijk document' over de Amerikaanse oorlog in Irak had gekopieerd. Het document was eigendom van een onderzoekscentrum dat is verbon den aan het bureau van de Iraanse president. Saberi kreeg het docu ment onder ogen in haar functie van vertaalster voor de website van het centrum, de Raad van Uit voering. PW Journaliste Roxana Saberi blijkt een document over de oorlog in Irak te hebben gekopieerd. Ook werd haar in Iran verweten naar Israël te zijn gereisd. Tijdens haar proces werd het ko piëren van het document en het bezit van de kopie als een voor haar zeer belastend feit bestem peld. Ook een bezoek dat Saberi in 2006 aan Israël bracht, werd tegen haar gebruikt. Iraanse burgers is het niet toegestaan Israël te bezoe ken. De 32-jarige Saberi had in hoger beroep het bezit van de kopie er kend en haar verontschuldigingen aangeboden. Zij had benadrukt dat zij uit nieuwsgierigheid had ge handeld en de kopie niet aan Ame rikaanse functionarissen had laten zien of gegeven. Het hof besloot daarop maandag haar oorspronke lijke straf van acht jaar wegens spionage om te zetten in een voor waardelijke straf van twee jaar we gens ongeoorloofd bezit van een document, zei Nikbaht. Saberi's zaak leidde tot een ople ving van de spanningen tussen Washington en Teheran in een pe riode dat beide landen dichter bij elkaar leken te komen. Saberi reisde zes jaar geleden naar Iran om daar als freelance journa liste te werken voor media als de Amerikaanse National Public Ra dio en de Britse BBC. Haar vader is in Iran geboren. In januari werd zij opgepakt. werd negen jaar geleden grond van de meeste blanke boeren met geweld onteigend waarna de land bouwsector instortte en de rest van de Zimbabwaanse economie in een vrije val meesleepte. 'Een groep zuivelboerderijen werd een woongebied met schamele huisjes' In Johannesburg, 150 kilometer ten zuiden van Ostrich Oasis, wordt op de fruit- en groente markt van de wijk Yeoville ge klaagd over de prijs van voedsel. De Ghanees Kofi Oheni heeft een mooi ogend ffuitstalletje. „Het is prima spul maar duur. En de prij zen blijven stijgen", merkt hij op. Oheni geeft de trage landhervor ming de schuld. „Blanke boeren in vesteren niet meer omdat ze bang zijn hun land te verliezen. Die paar nieuwe zwarte boeren krij gen weinig steun van de overheid om van een goed lopend blank be drijf een goedlopend zwart bedrijf te maken." Recent onderzoek bracht aan het licht hoe inefficiënt de landhervor mingen zijn. Een groep van 22 zui velboerderijen in het zuidoosten van het land, gekocht door de over heid voor een miljoen euro, is nu een woongebied met schamele huisjes. Het ministerie van Platte landszaken geeft toe dat wanbe leid een belangrijke oorzaak is van de falende landhervormingen. door Dylan de Gruijl DEN HAAG - De herinneringen aan Sobibor waren bijna verdwenen uit de dromen van Jules Schelvis (88), een van de laatste overleven den uit het Duitse vernietigings kamp Sobibor. Maar de laatste maanden spookten ze weer in alle hevigheid rond. De sfeer, de geur, de smerigheid, de angst, de dood. „Toen dacht ik: jongen, waarom doe je jezelf dit aan?" Vlak daarna trok Schelvis zich te rug als 'burgeraanklager' uit het ge plande proces tegen John Demjan- juk die ervan wordt verdacht als nazikampbeul in Sobibor te heb ben gewerkt. „Zo'n optreden was te belastend voor me." Demjanjuk werd gisteren door de Verenigde Staten uitgeleverd aan Duitsland. Schelvis arriveerde in Sobibor in het voorjaar van 1943. Hij was bij de grote razzia van 26 mei met zijn vrouw en schoonfamilie opge pakt in Amsterdam en via Wester- bork naar het vernietigingskamp getransporteerd. Zijn vrouw Ra chel en schoonfamilie werden de zelfde dag vermoord. Schelvis over leefde door een SS'er ervan te over tuigen dat hij fit genoeg was om als Arbeids-]ude naar een werk kamp te vertrekken. „Ik ben maar een paar uur in Sobibor geweest." Na zijn pensionering schreef hij Vernietigingskamp Sobibor, een baanbrekend historisch werk over de verschrikkingen in het kamp. Demjanjuk wordt veroordeeld, ver wacht Schelvis. Gerechtigheid, stelt de Sobibor-expert, ook al be landt hij niet in de cel. „Hij mag dan doen alsof hij ziek is, maar ik heb geen medelijden met hem." Jacob Zuma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9