Buitenland Demjanjuk blijft President Zuma wil 't land Teleurstelling in Israël over rede paus 8 I Woensdag 13 mei 2009 pzc Mortier treft enige kliniek oorlogszone COLOMBO - In de oorlogszone in het noorden van Sri Lanka is giste ren de enige functionerende kli niek getroffen door een mortiergra naat. Hierdoor zijn 49 patiënten en omstanders gedood en meer dan vijftig anderen gewond ge raakt. Dat zegt dr. Varatharajah, de enige gezondheidsfunctionaris van de Sri Lankaanse overheid in het gebied.Minister Koenders van Ontwikkelingssamenwerking wil spoedoverleg in de EU over de si tuatie in Sri Lanka. Verenigde Staten in mensenrechtenraad VN GENEVE - De Verenigde Staten heb ben zich voor het eerst laten kie zen in de mensenrechtenraad van de Verenigde Naties. Onder de vo rige president George Bush wilde Washington niets van het interna tionale orgaan weten onder meer vanwege anti-Israëlische besluiten. De nieuwe Amerikaanse president Barack Obama wil de relatie met de raad, die in 2006 is opgericht, verbeteren. De VS kregen 167 van de 191 geldige stemmen. Ex-politicus beboet om 'onthoofden' Hitier BERLIJN - De man die vorig jaar het wassen beeld van Adolf Hitier ont hoofdde in Madame Tussauds in Berlijn, heeft een boete gekregen van 900 euro. De aanklager had een boete van 6.300 euro geëist we gens het toebrengen van schade aan het beeld en veroorzaken van lichamelijk letsel bij een suppoost. De nu werkloze 42-jarige Berlijnse oud-politicus verklaarde te willen protesteren tegen de commerciële belangen van Madame Tussauds. Verdachte bloedbad België langer vast DENDERMONDE - De rechtbank in het Vlaamse Dendermonde heeft gisteren de hechtenis van Kim De Gelder met drie maanden ver lengd. De man wordt er onder meer van beschuldigd in januari twee baby's en een kinderleidster te hebben doodgestoken in een crèche in Dendermonde. De ver dachte was naar de rechtbank ge komen met een duikbril, om te voorkomen dat de pers zijn ge zicht zou zien. Italië verijdelt aanslag vliegveld De Gaulle BARI - De Italiaanse politie heeft naar nu bekend is gemaakt in no vember twee vermeende strijders van terreurnetwerk Al Qaida opge pakt. De mannen zouden van plan zijn geweest een terreuraan slag te plegen op vliegveld Charles de Gaulle bij Parijs. Dat meldden Italiaanse media gisteren. De ver dachten zijn een Franse imam van Syrische afkomst en een tot de is lam bekeerde Fransman. Ze zou den ook doelwitten in Groot-Brit- tannië op het oog hebben gehad. Weer aanslag op school meisjes Afghanistan muhmud - Voor de derde keer bin nen drie weken lijkt een Afghaan se meisjesschool doelwit te zijn ge weest van een aanval met een on bekend gas. Vierentachtig leerlin gen, elf leerkrachten, het school hoofd en twee schoonmakers van een school in Muhmud Raqi in de provincie Kapisa moesten gisteren in een ziekenhuis worden opgeno men. Toen de Taliban het in het land voor het zeggen hadden mochten meisjes niet naar school. Verdriet in Sichuan. foto AP President China staat stil bij aardbeving PEKING - In China zijn gisteren de slachtoffers van de aardbeving in de provincie Sichuan herdacht. Door het natuurgeweld een jaar ge leden kwamen meer dan 80.000 mensen om het leven. Duizenden mensen worden nog altijd ver mist. Tienduizenden wonen nog in tenten en tijdelijke huizen. De officiële herdenkingsdienst in Yin- gxiu werd rechtstreeks in heel Chi na uitgezonden. President Hu Jin- tao leidde de plechtigheden. Met de aanhouding van John Demjanjuk hoopt de Duitse justitie nog één keer een nazimisdadiger achter de tralies te krijgen. Voor kampoverlevenden en nabestaanden gaat het om gerechtigheid. door onze correspondent Achilie Prick Na vele jaren onderzoek en juridisch getouwtrek zit de van nazimisda den verdachte John Demjanjuk (89) sinds gisteren in een Duitse cel. Maar of het tot een proces komt is onzeker. Artsen moeten eerst vaststellen of de naar eigen zeggen zwaar zieke man kan worden verhoord en vervolgens te rechtstaan. Demjanjuk wordt verdacht van hulp bij de moord op 29.000 ge vangenen in het concentratiekamp Sobibor in 1943. In de zes maan den dat hij daar als kampbewaar der actief zou zijn geweest, dreef hij volgens justitie duizenden man nen, vrouwen en kinderen gewe tenloos de gaskamer in. De namen van veel slachtoffers zijn bekend. Het gaat vooral om joden die af komstig waren uit het Nederland se tussenkamp Westerbork. „We hebben hem het 21 pagina's tellende arrestatiebevel voorgele zen en de komende tijd wordt hij medisch onderzocht", zei hoofdof ficier van justitie A. Winkler giste ren in München. „Als dat goed af loopt, kunpen we binnen enkele weken een formele aanklacht te gen hem indienen. Als er een pro ces komt, duurt dat sowieso tot in de loop van volgend jaar." De advo caat van Demjanjuk tekende giste ren gelijk beroep aan tegen het ar restatiebevel. Hoewel de naam Demjanjuk al dertig jaar verbonden is met nazi misdaden, was hij geen aanvoer der of hoge functionaris, maar een van de vele relatief kleine schakel- tjes in de moordmachine van de nazi's. Hij werd in 1920 in Oekraï ne geboren als Iwan Nikolaje- witsch Demjanjuk en viel als sol daat van het Rode Leger in 1942 in handen van de Duitsers. Hij zou zijn ingegaan op het aanbod lid te worden van de SS. De Duitsers hadden hulp nodig bij de Aktion Reinhardt, de moord op joden in het bezette Polen. Op 27 maart 1943 zou Demjanjuk als kampbe waarder zijn begonnen in vernieti gingskamp Sobibor. In 1952 wist Demjanjuk als 'oor logsslachtoffer' naar de VS te ont komen waar hij sindsdien met zijn gezin een rustig leventje leidde als automonteur van Ford. Dertig jaar geleden doken de eerste aanwijzin gen op over Demjanjuks rol in de Holocaust en in 1988 werd hij in Is raël als Twan de Verschrikkelijke' de beul van kamp Treblinka ter dood veroordeeld. In 1993 werd hij vrijgesproken omdat sprake was van persoonsverwisseling. Na jarenlang onderzoek deed de Duitse justitie afgelopen maart op nieuw aangifte tegen Demjanjuk. Nu voor zijn rol in Sobibor. Een SS-legitimatiebewijs en nieuwe ge tuigenverklaringen zijn de kern van het bewijs. Na twee maanden touwtrekken zette de VS Demjan juk, die dat vanwege gezondheids reden wilde tegenhouden, maan dagavond op het vliegtuig. Zijn arrestatie op het vliegveld van München gisteren heeft vooral een grote symbolische waarde. Duitsland blokkeerde de vervol ging van oud-nazi's in de jaren '50 en '60. Om nazimisdaden te kun nen blijven vervolgen werd pas in 1979 geregeld dat moord in Duits land niet kan verjaren. De vervol ging kwam in de jaren '80 pas goed op gang. Desondanks wer den er van de 106.000 verdachten slechts 6.495 veroordeeld. „Het maakt mij niet uit of hij in de cel komt of niet, het gaat er om dat dit proces plaatsvindt", zei de 82-jarige Thomas Blatt. De overle vende van Sobibor was eergisteren toevallig ook vanuit Amerika naar München gevlogen. Om te getui gen tegen Demjanjuk. „Ik wil de waarheid", zei Blatt. Demjanjuk zit voorlopig vast in de Stadelheim-gevangenis in Mün chen, dezelfde plek waar Hitler in 1920 even vastzat voor opruiing. Mocht Demjanjuk geen proces krij gen of worden vrijgesproken, dan zal de Duitsland tot zijn dood in zijn levensonderhoud moeten voorzien. Demjanjuk is stateloos en niemand wil hem hebben. Boven: John Demjanjuk arriveert in een ambulance bij de Stadelheim-ge vangenis in München. foto Uwe Lein/AP Onder: Een pasfoto van Demjanjuk op een militair document. TEL AVIV - Veel Israëli's zijn teleur gesteld over de toespraak die paus Benedictus XVI maandag heeft ge houden in Yad Vashem, het her denkingscentrum voor de joodse slachtoffers van de "Rveede Wereld oorlog in Jeruzalem. Zij betreuren dat de kerkvorst niet is ingegaan op de rol van de kerk in de oorlog. Rabbijn Yisrael Lau uit Tel Aviv, een overlevende van de oorlog en voorzitter van het Yad Vashem-bestuur, zei voor de radio dat Benedictus 'een histo risch moment heeft gemist'. Hij be treurde dat de paus niet het aantal van zes miljoen vermoorde joden heeft genoemd en niet het woord vermoord gebruikte, zoals zijn voorganger, paus Johannes Paulus II wel deed. De paus bezocht gisteren de Koe pel van de Rots in het oude deel van Jeruzalem. Hij is het eerste hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk dat het voor moslims heilige gebouw betrad. Ook bracht hij een bezoek aan de Klaagmuur en een zaal waarvan wordt verondersteld dat het de plaats is waar Jezus Christus kort voor hij stierf het Laatste Avondmaal hield. Een woordvoerder van het Vati- caan zei gisteren tegen journalis ten dat Benedictus nooit lid van de Hitlerjugend was. De paus zei eerder juist dat hij tegen zijn zin lid van de beweging is geweest. Geen Zimbabwaanse toestanden in Z-Afrika bij herverdelen grond. Schichtig stappen de struisvo gels naar de omheining. De langbenige dieren, die in staat zijn grote afstanden af te leg gen, hebben slechts beperkte bewe gingsruimte op de boerderij die sinds kort het. eigendom is van een vrouwencoöperatie. De nieuwe eigenaren van 'Ostrich Oasis' zijn elders: ze volgen een cursus van een week voor het fok ken van struisvogels. De bewaker van de boerderij moet de dieren zolang verzorgen. Ostrich Oasis was twee jaar gele den door de overheid gekocht van een blanke boer en geschonken aan een groep zwarte boeren in het kader van de landhervorming in Zuid-Afrika. Maar twee maan den geleden werd hen de boerde rij afgenomen omdat ze de dieren hadden verwaarloosd. Van de 77 struisvogels waren er twintig ge storven. De vrouwencoöperatie die alleen ervaring heeft in maïs-, teelt en het houden van kippen, mag het nu proberen. Ostrich Oasis ligt in Dinokeng, een zanderige vlakte zo'n vijftig ki lometer ten noorden van Zuid-Afrika's hoofdstad Pretoria. Het is een van de weinige boerde rijen in de wijde omgeving die ei gendom is van zwarte Zuid-Afrika nen. Zeker tachtig procent van de agrarische grond in het land is nog in blanke handen. Dat is het ge volg van een regeringsbesluit uit 1913 dat 87 procent van het land ex clusief voor blanken bestemde. Di rect na het einde van de apartheid in 1994 kondigde de eerste demo cratische regering aan die scheve verhouding snel recht te trekken. Maar daar is weinig van terechtge komen. Jacob Zuma, de nieuwe president van Zuid-Afrika, maakte zich tij dens de verkiezingscampagne po pulair bij arme Zuid-Afrikanen door versnelde landhervorming te beloven. Een moeilijke opgave, want hij wil niemand dwingen te verkopen en de grondprijzen in Zuid-Afrika blijven stijgen. Zuma bezweert geen Zimbabwaanse toe standen te willen. In het buurland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8