Kastelein: 'Eindelijk gerechtigheid!' Zorgpolis desnoods opleggen, zegt Klink Psycholoog moet slaan kind melden Onderwijsinspectie: diploma is niet altijd betrouwbaar pzc Woensdag 13 mei 2009 5 De overwinning op minister Klink is gisteren in veel kleine cafés gevierd. Centrum van de feestvreugde was café Victoria in Breda, dat het rookverbod tot dusver met succes trotseert. Het nummer 'Mag Ik Hier Roken?' van de Brabantse feestband WC Experience ('Sta ik in de file midden op de A2, dan vraag ik: Mag ik hier ro ken?') werd gistermiddag luidkeels meegezongen in café Victoria in Breda. Eerder op de dag oordeelde het Gerechtshof in Den Bosch in Dienst signaleert ook toename van handel in vervalste diploma's. den haag - Scholen en schoolbe sturen in het voortgezet onder wijs, het mbo en het hoger onder wijs houden onvoldoende toezicht op de kwaliteit van examens en de examinering. Hierdoor zijn de diploma's die hun leerlingen halen niet altijd be trouwbaar en gelijkwaardig. Dat stelt de Inspectie van het Onder wijs in een rapportage over 2007/2008. Volgens de inspectie is het met de examens vooral slecht gesteld in de basisberoepsgerichte leerweg van het vmbo. Bij de voor bereiding, afname en beoordeling van het centraal examen houdt hoger beroep dat het rookverbod voor de kleine horeca niet geldig is. Dus stroomt café Victoria rond half drie al vol met klanten, café-ei genaren en cameraploegen. „Het is een enorme opluchting. Eindelijk gerechtigheid!" zegt uitbater Ton- ny van Haperen met een sigaret in zijn hand. „Ik ben heel trots dat we dit door puur knokken bereikt hebben", reageert Fanny'Hagens, op de uitspraak van het gerechts hof in Den Bosch. De eigenaresse van café The Underground in Mid delburg was naar eigen zeggen één van de eerste Zeeuwse horeca-on- dernemers die zich aansloot bij de Stichting 'Red de Kleine Horeca Ondernemer'. „Er is naar ons ge luisterd. Het is heel onrechtvaardig als je een rookvrije werkplek moet creëren, voor personeel dat je niet hebt. Het voelt alsof ik in mijn ei- slechts vier procent van de exami natoren zich volledig aan de regels. De inspectie verklaart voortaan strenger te gaan controleren of de examenregels worden nageleefd. In Nederland groeit intussen de handel in vervalste diploma's. „Het lijkt wel een internationale bende", stelde minister Plasterk van Onderwijs gisteren tijdens de persconferentie van de Inspectie van Onderwijs. De vervalste on- derwijspapieren worden volgens de inspectie vooral via internet ver handeld, vaak door actieve e-mail- campagnes. De diploma's kunnen op ieder gewenst vakgebied wor den uitgedraaid. De kosten liggen tussen de 200 en 10.000 euro. Om aan de vervalsingen paal en perk te stellen moet er een diploma- register komen, zegt de inspectie. gen huiskamer een regel opgelegd krijgt, die niet op mij van toepas sing is. Ik rook zelf: dus als er in mijn zaak mensen roken, belast ik daar niemand mee. Niet-rokers hebben de keuze om naar een rookvrij café te gaan. Grote café's kunnen namelijk wel een rook ruimte maken." Volgens Hagens daalde haar omzet met twintig tot dertig procent „Dat kwam ook door de crisis, maar mensen die eerst na hun werk kwamen voor een biertje en een sigaretje, die zag ik niet meer." Overigens stonden de asbakken bij Underground sinds de eerste uitspraak van de rechter weer op de bar. „Het zal vanaf nu veel relaxter worden. Ik hoef niet meer iedere vreemde in mijn zaak met argusogen aan te kij ken." Ook eigenaresse Dinie van den Berge van café De Pub in Ter- Maximumtarief rijbewijs in 2010 den haag - Vanaf 2010 zitten ge meenten vast aan een maximumta rief dat ze mogen vragen voor een rijbewijs. Daarmee komt een ein de aan de grote kostenverschillen. Minister Eurlings (Verkeer) en staatssecretaris Bijleveld (Binnen landse Zaken) hebben daarover overeenstemming bereikt. neuzen reageert blij. „Dit is heel goed nieuws!" Ze vindt het besluit terecht. „Je moet kleine café's spa ren voor het rookverbod. Mijn ca fé heeft een oppervlakte van 12 bij 4,5 meter: daar kan je geen rook ruimte in maken." Voor Van den Berge heeft het besluit weinig ge volgen. „Wij hebben de asbakken nooit weggehaald, omdat 95 pro cent van onze klanten rookt. Ge lukkig hebben we nooit een boete gehad. Ik rook niet, maar je weet gewoon dat het erbij hoort. An ders heb je in horeca niks te zoe ken." Van den Berge denkt dat nu de kous niet af is. „We kennen Klink al een beetje. Er wordt straks vast streng controleren of je echt geen personeel hebt. In de zo mer hebben wij wel eens hulp van een stagiaire, dus dat wordt straks veel loopwerk voor mij." Rechter ziek in Puttense moordzaak zutphen - De behandeling van de Puttense moordzaak is gistermid dag stopgezet nadat rechtbankvoor zitter R. Krijger plotseling ziek werd. Krijger kreeg 'een stevige griepaanval' en is enige tijd uitge schakeld. Hij wordt vervangen door een rechter die de zaak al volgde vanaf de tribune. Minister kiest voor harde aanpak onverzekerden. den haag - Mensen die na twee boetes blijven weigeren een zorg verzekering af te sluiten, krijgen vanaf volgend jaar een verzekering opgelegd. De premie wordt vervol gens ingehouden op hun loon of uitkering. Dat wetsvoorstel van mi nister Ab Klink (Volksgezond heid) wordt vrijdag in de minister raad behandeld. Volgens cijfers van het CBS waren er vorig jaar 171.000 mensen zon der éen basisverzekering. Daarbij gaat het vooral om twintigers en dertigers. Ook zijn allochtonen va ker onverzekerd dan autochtonen. Het kabinet besloot februari vorig jaar al om alle onverzekerden te gaan opsporen en hen zonodig zelf bij een zorgverzekeraar in te schrijven. Klink heeft nu de plan nen daartoe uitgewerkt. Volgens het ministerie van VWS krijgen onverzekerden eerst drie maanden de tijd om alsnog een zorgverzeke ring af te sluiten. Weigeren ze dat, dan volgt er een boete van 300 eu ro. Na een tweede weigering en een tweede boete van 300 euro, worden ze verplicht onderge bracht bij een zorgverzekeraar. PTC Minister Klink wil mensen die weigerén een zorgverzekering af te sluiten hard aanpakken, het stoort hem dat veel mensen on verzekerd zijn. den haag - Voor psychologen zou duidelijker moeten zijn wanneer zij vermoedens van kindermishan deling kunnen melden bij andere instanties. Zo reageren PvdA en CDA in de Kamer op de berisping van een psychologe uit West-Bra bant door het regionaal tuchtcolle ge in Eindjjoven omdat zij haar be roepsgeheim heeft geschonden. De vrouw deelde vertrouwelijk in formatie met de politie, omdat zij vreesde dat haar cliënte en de kin deren van die cliënte slachtoffer van huiselijk geweld waren. Zon der op dit individuele geval in te kunnen gaan, vindt CDA'er Mir jam Sterk dat minister André Rou- voet voor Jeugd en Gezin er de geestelijke gezondheidszorg op aan zou moeten spreken als het be roepsgeheim aanpak van kinder mishandeling in de weg staat. Hij zou dat moeten doen als nog meer psychologen bij een melding het tuchtcollege op hun dak krijgen. Haar PvdA-collega Dijsselbloem vindt dat de zorgplicht van hulp verleners voorrang heeft boven het beroepsgeheim. Volgens de Pv- dA'er bestaat er nu nog een grijs gebied als het gaat om de melding van mishandeling. dËdizepaeb-as§.ei^R.2-4..pe^s. Jre2ettinq,^cl. resej^eringskft^ej,.J^cukfoute'n;vc>ortehoiiden>-. Vlak nadat het gerechtshof in Den Bosch heeft geoordeeld dat het rookverbod niet geldt voor de kleine horeca, stroomt het Bredase café Victoria vol met opgetogen klanten en café-eigenaren die tegen het rookverbod strijden. foto Frank Poppelaars/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5