'Voor iedereen een plek in de haven' DE LEEUWENKONING PZC Twijfels over co-financiering plannen bij de Brouwersdam Haven Zierikzee vanaf nü verkrijgbaar s PZC Woensdag 13 mei 2009 25 Havenmeester Zierikzee beginnen de dag met uitrekenen ligplaatsen. De PZC volgt deze zomer de gebeur tenissen in en rond de haven van Zie rikzee. Tussendoor worden uitstapjes naar andere havens op Schou- wen-Duiveland gemaakt. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Zaterdagmiddag-in de haven van Zierikzee. Havenmees ter Erik Beije praat bij het drijven de toiletgebouw door zijn porto foon met collega Wim Fokker die in de zodiac vaart. Hij vertelt wel ke scheepjes er aankomen, zodat Fokker de schippers een ligplaats kan aanwijzen. De eigenaar van een vijftien meter lang motorjacht wil graag samen met twee bevrien de zeilers liggen. „Dat kan nu wel, zo druk is het niet", zegt Beije en geeft de wensen door aan Fokker. Maandagochtend, het is stil in de haven. De mosselvloot vist op zaad, de meeste passanten zijn weer naar huis en de kade ligt er leeg bij. Havenmeester Flip dè Leeuw heeft tijd voor een gesprek. Zoals gebrui kelijk is hij om half acht begon nen. „Eerst vaar ik een rondje door de haven", vertelt De Leeuw. „Er zijn schippers die vroeg wegva ren in de hoop dat ze dan niet hoe ven te betalen. Die zijn pas "s avonds aangekomen als onze werk dag erop zit." De Leeuw heeft een ijzersterk ge heugen ontwikkeld voor het per dag bijhouden van passanten. „Ik weet precies wie wel of niet be taald heeft." Als havenmeester is hij verantwoordelijk voor de juiste gang van zaken en de veiligheid in de haven. „Eigenlijk is dit geen ha ven, maar gewoon het verlengde van het Havenkanaal. Grotere sche pen kunnen hier ook niet keren. De ziekenboot Henri Dunant komt deze week achterwaarts het kanaal door. Met goede boeg schroeven is dat geen probleem. Maar ik heb dit jaar al twee keer een kapitein van een passagiers schip gehad die het niet aandurf de, die zijn doorgevaren." De Zie- rikzeese haven is in trek bij passan ten. Uit de omliggende havens ko men op zaterdag de weekendpas santen. De Leeuw: „Ik ben blij met de uitbreiding van de jachtha ven in Bruinisse. We krijgen veel mensen van de Grevelingen. Die komen vrijdag naar hun bootje, va ren zaterdag naar Zierikzee, gaan de stad in, doen boodschappen, pakken een terrasje en eten wat. De volgende dag varen ze weer te rug." Er zijn ook passanten die een week of langer blijven. Zij maken fietstochtjes over het eiland of no digen vrienden uit op de boot. „Als er een steiger tegen de dam- wand bij Rollandthof zou worden geplaatst, en dat is heel goed moge lijk, dan zouden na wat bagger- werk daar deze passanten kunnen liggen. In alle rust en met alle voor zieningen vlakbij. Dat zou ruimte geven in de haven." Op hoogtijda gen trekt de haven 125 tot 175 pas santen per nacht. Veiligheid is belangrijk. Regelma tig liggen de schepen zeven stuks naast elkaar. „Elk derde, vijfde en zevende schip moet lijnen naar de wal hebben staan zodat de rijen strak blijven liggen. En elk schip ligt met de boeg naar de keersluis. Bovendien liggen motor- en zeil jachten op lengte bij elkaar. Want de ruimte is schaars. Wij beginnen 's ochtends al te rekenen wie we waar kunnen leggen. Het geeft een goed gevoel als alles er netjes bij ligt en iedereen een plaatsje heeft." Raad wel blij met plan om Ecoscope elders onder te brengen. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De plannen zijn leuk, er moet ook zeker wat gebeuren bij de Brouwersdam maar over de financiering zijn toch twijfels bij de gemeenteraad. Wethouder Ad Verseput slaagde er gisteravond niet in om de raad unaniem achter het voorstel voor co-financiering van het project 'Brouwersdam, hotspot for active leisure' te krijgen. De twijfel bij de raad kan Verseput in een heel moeilijk parket breng en. Samen met de provincies Zee land, Zuid-Holland, het Grevelin- genschap en de gemeente Goedere ede heeft hij een aanvraag inge diend voor 2,2 miljoen euro subsi die voor het ontwikkelen van de Brouwersdam. Dan gaat het over verbeteren van infrastructuur, het opzetten van een goede promotie voor het gebied maar ook over het opzetten van een nieuw educatie centrum voor onderwaternatuur in Scharendijke. Deze subsidie komt er echter alleen, als er sprake is van co-financiering door de in dienende partijen. Als de raad 'nee' zegt, zal Verseput terug moe ten 'naar de overige partners en' zou het hele project in gevaar kun nen komen. De twijfel bij sommige fracties zit vooral in de onduidelijkheid die er op dit moment is. Een deel van het half miljoen waar om gevraagd wordt moet terugverdiend worden De gemeente hoopt op subsidie voor de Brouwersdam. Om dat geld te krijgen moet de gemeen te zelf ook wat op tafel leggen. De raad twijfelt hierover. door het onderbrengen van Eco scope bij het onderwaternatuur- centrum. Alleen is nu nog niet ze ker of dat inderdaad door kan gaan. Daar loopt nog een studie naar en de raad wil niet het risico lopen dat er straks bijgedragen moet worden aan het Brouwers- damproject en dat daarnaast ook Ecoscope nog steeds gesteund moet worden. De gemeente draagt jaarlijks ruim 70.000 euro bij aan de exploitatie van het milieu- en educatiecen trum. Een situatie die enkele frac ties een doorn in het oog is en daarom is al verschillende malen geopperd de stekker uit het cen trum te trekken. Vrijwel alle frac ties zijn dan ook voorstander van het onderbrengen van Ecoscope in het infocentrum in Scharendijke. Eind deze maand komt het onder werp opnieuw aan de orde in de gemeenteraad. Havenmeesters Flip de Zeeuw (rechts) en Erik Beije in gesprek met passanten in de Zierikzeese haven. foto Dirk-jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57