9 Rookverbod: een juridisch bord spaghetti Helft artsen wil zelf niet in dossier patiënt Alternatief FNV voor hogere leeftijd AOW dreigt uit te blijven m Onrust in jeugdinrichting Is de viering New York 400 alleen voor bobo's? Stem op de poll van Lilian Goes America op www.pzc.nl/blog 4 Woensdag 13 mei 2009 PZC Vooral huisartsen maken bezwaar tegen elektronisch dossier. DEN HAAG - Ruim de helft van alle artsen wil niet dat hun eigen medi sche gegevens worden opgenomen in het landelijke elektronisch pa tiëntendossier (EPD). Een op de drie medici heeft hiertegen be zwaar gemaakt. Een kwart van hen overweegt dat alsnog te doen. Dat blijkt uit onderzoek van art senvakblad Medisch Contact. Opvallend is dat het aantal artsen dat bewaar heeft gemaakt tegen het EPD ongeveer tien keer zo groot is als het aantal andere bur gers dat weigert zijn gegevens erin te laten opnemen. Vooral huisartsen maken hierte gen bezwaar. Van hen heeft 66 pro cent een bezwaarformulier inge vuld of is van plan dat te doen. On der psychologen, andere sociaal ge neeskundigen en medisch specia listen ligt dat aandeel op ruim vijf tig procent. Volgens de artsen Uit onderzoek van een artsenvak blad blijkt dat de meeste artsen weigeren hun eigen gegevens te laten opnemen in het Elektro nisch Patiëntendossier. waarborgt het EPD hun privacy onvoldoende. Het is bovendien on duidelijk hoe inzage in het dossier en de bewaking ervan wordt gere geld, menen ze. De artsen hebben daardoor geen vertrouwen in de veiligheid van het systeem dat het hen, maar ook apothekers en zie kenhuizen, gemakkelijker mpet maken medische gegevens van pa tiënten in te zien. Volgens de dok ters die geen bezwaar aantekenen tegen de opname van hun medi sche gegevens in het EPD, zorgt het patiëntendossier er vooral voor dat medici efficiënter kunnen werken. De voordelen wegen daar mee op tegen de nadelen, oorde len ze in Medisch Contact. Over de veiligheid van het patiëntendos sier werd al eerder gesteggeld. Zo bleek vorig jaar uit onderzoek dat de techniek van het EPD hapert. Artsen, apothekers en Kamerleden vrezen bovendien dat gegevens in het EPD gemakkelijk kunnen uit lekken en zo in handen kunnen komen van verzekeraars. Die zou den daarmee op hun beurt zieke cliënten een zorgverzekering kun nen weigeren. Om deze kritiek het hoofd te bieden kondigde minister Klink onlangs aan de verplichte aansluitdatum 1 september 2009 enkele maanden op te schorten. ZUTPHEN - In de gesloten jeugdin richting De Sprengen in Zutphen is gisteravond onrust ontstaan. Vijf jongeren verzamelden zich op een van de daken uit protest tegen een straf die ze hadden gekregen van de leiding. Dat zei een woord voerder van het ministerie van Jus titie gisteren. De jongeren bekogel den onder meer toegesnelde poli tieauto's. Meerdere auto's raakten PETER daarbij beschadigd, meldde de poli tie. Er is niemand uitgebroken, vol gens de woordvoerder is er geen ri sico op ontsnapping. De politie heeft: de inrichting betreden en is met de jongeren in gesprek om ze weer naar hun cel terug te krijgen. Volgens de justitiewoordvoerder is een van de jongeren inmiddels weer naar binnen gegaan. In de in richting zitten negentig jongeren. Het gerechtshof in Den Bosch heeft gesproken: het rookverbod in kleine horecazaken zonder personeel is een juridisch misbaksel en kan in de prullenbak. door Harm Harkema Voor de horecazaken met personeel, die moeten zorgen dat de werknemers geen hin der van tabaksrook ondervinden, verandert er voorals nog niks. Belangrijkste vraag voor de kroegtijgers in de éénmansza ken: mogen we dan nu de sigaret weer opsteken? Het antwoord is even mistig als de rookwolken waarin ze zich zo graag hullen. „We zitten in een interbellum, een tussenfase", zegt raadsheer J.H. van der Kaaden van het gerechts hof in Den Bosch. Ofwel een be stuurlijk en juridisch bord spaghet ti. Het gerechtshof heeft het rookver bod 'onverbindend' verklaard. Dat betekent in principe dat het over twee weken onherroepelijk vernie tigd is. Vanaf dat moment zou er dus weer gerookt mogen worden in de eenmanszaken, ware het niet dat het Openbaar Ministerie in Den Bosch onmiddellijk na de uit spraak bekendmaakte dat het in cassatie gaat. Het verbod blijft dus in elk geval gehandhaafd tot er een uitspraak van de Hoge Raad ligt. Dat kan nog maanden duren. De vraag is echter of die uitspraak nog van groot belang zal zijn. Ge zondheidsminister Ab Klink liet gistermiddag weten een uitspraak van het gerechtshof in Leeuwar den te willen afwachten, later de ze maand in een soortgelijke zaak tegen een klein café. Komt dat tot eenzelfde conclusie als het Bos- sche hof, en dat is goed mogelijk, dan is wat Klink betreft te praten over aanpassing van de wet. „De minister hoeft niet per se zijn gelijk te halen", zei zijn woordvoer der gisteren. Al hield Klink de afge lopen maanden toch wel heel erg aan dat gelijk vast. Maar de aan staande uitspraak van het hof in Leeuwarden lijkt dus een belangrij ke rol te gaan spelen in de afwegin gen van Klink, die nog deze week met de Kamer in debat moet over de kwestie. Maar dan nog is de kous niet af. Want de regeringspartijen PvdA, CDA en CU, die nu het achterste van de tong nog niet laten zien ('we wachten eerst het standpunt van de minister af) staan niet te trappelen om roken in kleine kroe gen toe te staan. Dat leidt immers weer tot rechtsongelijkheid met betrekking tot de grotere cafés. Kortom: zowel juridisch als be stuurlijk en politiek is door de bomen het bos nog nauwelijks te zien. Twee jaar geleden waren zowel Klink als het parlement de weg er al in kwijtgeraakt, blijkt uit de uit spraak van het Bossche hof Toen kwam het rookverbod voor de ho reca tot stand. De maatregel waar in het verbod voor éénmanszaken werd vormgegeven, was gebaseerd op artikelen uit de Tabakswet uit respectievelijk midden jaren ne gentig en uit 2004. Toen werden er hele andere discussies gevoerd, in andere woorden ook, waardoor de diverse artikelen niet meer op elkaar blijken aan te sluiten. Zo vindt het rookverbod voor een manszaken zijn oorsprong in een wetsartikel uit 2004, terwijl in de toelichting daarbij overduidelijk staat dat horecabedrijven juist moeten worden ontzien. Dat slaat juridisch als een tang op een var ken, vindt het hof in Den Bosch - en het zou opmerkelijk zijn als het hof in Leeuwarden daar anders over denkt. Omzetverlies Zo'n drieduizend horeca-onder- nemers zonder personeel kun nen wellicht de asbakken weer op de bar zetten. Het rookver bod heeft gaten geslagen in de omzet van kroegen en discothe ken. Tweederde van de café-ei genaren noemt het rookver bod de belangrijkste oorzaak van omzetverlies. De kroegen hebben tot april dit jaar zo'n 7,3 procent aan omzet verlo-, ren. Het is lastig de omzetdaling aan het rookverbod te wijten. De totale horeca, van hotel tot restaurant, ziet de inkom sten immers achteruit hollen; hotels zelfs met 8,1 procent. Uitbaters zonder terras en ruimte voor een rookplek heb ben tot april hun inkomsten 30 tot 40 procent zien dalen, al dus Koninklijke Horeca Neder land. Er zijn geen cijfers over het aantal kroegen dat is ver dwenen wegens inkomstender ving door het rookverbod. 6 on ft y Vakbond komt met gedeeltelijk afschaffen aftrek hypotheekrente. DEN HAAG - Het lijkt er vooralsnog niet op dat er een haalbaar alterna tief komt voor de verhoging van de AOW-leeftijd van 65 naar 67 jaar. De FNV heeft gisteren tijdens zijn vierjaarlijks congres het plan geop perd om de renteaftrek van hypo theken boven de miljoen euro af te schaffen. Daarnaast kan volgens de vakcen trale de AOW-premie naar draag kracht worden geheven, waardoor rijkere ouderen meer moeten beta len. De FNV meent dat het kabi net-Balkenende met deze plannen vier miljard euro binnen kan ha len. Om de AOW-leeftijd op 65 jaar te houden is 4,2 miljard euro nodig. De kans dat het kabinet ech ter instemt met dit alternatief van de grootste vakbond is nagenoeg nihil. Met de opbrengst van verhoging van de AOW-leeftijd wil de rege ring de gevolgen van de economi sche crisis verzachten. Na het berei ken van het sociaal akkoord in wq Het FNV-congres kwam gisteren met een alternatief voor het ver hogen van de AOW-leeftijd dat het kabinet al op voorhand had uitgesloten. maart heeft het kabinet werkge vers en werknemers in de So ciaal-Economische Raad (SER) tot oktober gegeven om alternatieven daarvoor te zoeken. Lastenverzwa ringen in de vorm van hogere pre mie of aanpak van de hypothee krenteaftrek heeft de regering bij voorbaat uitgesloten. De FNV heeft tijdens het congres het rapport 'Samen betalen voor de AOW' gepresenteerd. Daarin concludeert de bond dat vooral de laagste inkomens de du pe zijn van verhoging van de AOW-leeftijd. Op het congres is Agnes [ongerius opnieuw tot FNV-voorzitter geko zen. Er waren geen tegenkandida ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4