Zeeland Er is wel ruimte voor de watersport Het schort aan het imago 'Ziekenhuizen praten nog met niemand over financiering plannen' Boegbeeld PZC De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Woensdag 13 mei 2009 PZC ERNST JAN ROZENDAAL De Rabobank gaat op zoek naar een nieuw gezicht. Hockeyster Fatima Moreira de Melo is aan de kant ge zet. Ik vond het altijd wel een mooie combinatie. Dat oerdegelijke buurmeisje met haar kleuterstemmetje, knap maar niet opwindend, als uithangbord van die nuchtere, oer-Hollandse bank, meer Walstraat dan Wallstreet, waar alle boeren en middenstanders hun geld veilig weten. Even, heel even, toen de Postbank veranderde in ING, heb ik zelfs getwijfeld of ik, zoals vele anderen, zou overstappen naar de Rabobank. Zeker toen ING Anouk als boegbeeld koos. Zo'n rockbitch smijt het geld toch alleen maar over de balk? Is dat wel het goede voorbeeld? Uitgerekend deze week werd be kend dat ouders kinderen onvol doende leren hoe ze met geld moeten omgaan. Als ik de krant zo las, doen wij het thuis overi gens best aardig. Mijn zoons krij gen hun zakgeld per maand, een heitje voor een karweitje le vert af en toe iets extra's op, en poffen is taboe. Misschien zou den zij een rekening bij de Rabobank moeten hebben. Dacht ik. Tot ik gisteren een folder onder ogen kreeg met de kop 'Als je 18 wordt, gaat een wereld voor je open'. Daarmee probeert de Rabobank jongeren te verleiden. 'Bijna alles kan, bijna alles mag', begint het. Waarop een aantal voorbeelden volgt. Stel je heet Muts en je wil je achternaam veranderen. Of je wil zon der problemen de heftigste computergames aanschaffen. Of een nieuwe neus, grotere borsten, je flaporen weg. Het kan al lemaal als je meerderjarig bent, maar het kost geld. Dan is het handig als je bij een bank zit 'die niet moeilijk doet als je tooo euro rood staat'. Met andere woorden: je bent 18+, fuck je ouders. Logisch dat de Rabobank van fatsoenlijke Fatima af wil, die muts. Benieuwd wie nu het nieuwe boegbeeld wordt. Patty Brard schijnt weer helemaal in te zijn. Voor meer columnswww.pzc.nl/columns Met andere woorden: je bent 18+, fuck je ouders COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van intéressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (nai^) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorg«uldig cm 1 mei persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie Provinciale Staten willen meer ligplaatsen in Zeeland. De gemeenten hebben hun plannen al bij de provincie ingediend. Maar er is ook Natura 2000. door René Schrier Gedeputeerde Frans Hamelink (CU, coör dinatie Deltawate ren) wil niet de in druk wekken dat hij de zoveelste gedeputeerde in de rij is, die op de rem trapt als het om de watersport in Zeeland gaat. Ook al zou je na een onlangs ge houden vergadering van de Staten commissie Ruimte een andere in druk krijgen. Daarin vroegen de Staten nadrukkelijk om meer ruim te voor de watersport. Hamelink erkent dat in-de nota In terim Beleid Jachthavenontwikke ling Zeeland wellicht de indruk wordt gewekt dat er van alles niet mag. Hamelink: „We moeten wat beter aangeven dat er wel degelijk moge lijkheden zijn." Als voorbeeld wijst hij op de gemeente Tholen, waar de gemeente een nieuwe jachthaven met 600 plaatsen in Gorishoek wil aanleggen. En er heeft zich een particulier gemeld die een jachthaven bij de Bergse Diepsluis wil. Wat dat betreft herhaalt de histo rie zich. Elke tien jaar wordt de dis cussie over de ligplaatsen in Zee land opgerakeld en dan staan de gemeenten weer in de rij om hun wensen kenbaar te maken. In Zee land zijn nu ruwweg 11.500 lig plaatsen. Als alle plannen, rijp en groen, die de gemeenten en onder nemers hebben ingediend bij el kaar worden opgeteld, komen er nog eens 5000 tot 6000 ligplaatsen bij. Of het zo ver zal komen is maar zeer de vraag. De provincie Zee land heeft nadrukkelijk te maken met de voorwaarden die in Natura 2000 staan beschreven. Daarover zijn prestatieafspraken met Europa gemaakt. Maar, haast Hamelink zich te verklaren, er zijn wel dege lijk gebieden die buiten Natura 2000 vallen en waar best wat mo gelijk is. Zo vallen de bestaande ha vens allemaal buiten het Natura 2000 gebied. Hamelink: „Het is natuurlijk moei lijk om precies aan te geven wat de draagkracht van een gebied is. We hebben inmiddels ervaring met toegankelijkheidsregelingen en dat bevalt wel nu iedereen er aan gewend is. In die sfeer zijn misschien oplossingen te vinden." Hij voegt er aan toe dat iedereen het liefst heeft dat de provincie zegt: daar mogen 300 nieuwe lig plaatsen komen, daar 200 en daar niets. Maar die kant wil hij niet op: „We willen op de mogelijkhe den van het gebied wijzen. Het is aan de gemeenten om met de plannen te komen. De provincie schept de kaders en de conditie." De gedeputeerde ziet ook wel in dat de waterrecrea tie een interessante bron van inkomsten voor Zeeland is. „Hier liggen natuurlijk kansen. Maar we moeten een evenwicht zien te vinden tussen de verschil lende functies. Zo heeft de Wester- schelde op het gebied van de na tuurwaarden een achterstand. Daar moet verandering in worden gebracht en dat aspect moeten we dus meenemen als we iets in de sfeer van de watersport doen. Daar komt bij dat de Westerschel- de ook nog een belangrijke functie heeft als verkeersader voor de scheepvaart. Daar moet je'allemaal rekening mee houden." Dat Fries land wel het imago heeft van wa tersportprovincie ligt volgens hem aan de toegankelijkheid en de schaal van de Zeeuwse wateren. Daar moet met promotie iets aan worden gedaan. Provincie heeft altijd de rem gezet op de Zeeuwse watersport. In april 2002 verscheen het Wa tersportactieplan. En daarin stond het probleem al haarfijn beschreven. Het ontbreekt Zeeland en de Delta als geheel aan een duide lijk aan watersport verbonden ima go. De toerist komt naar Zeeland voor de zon, zee en het strand. Het beeld dat men van deze provincie als watersportgebied heeft, beperkt zich tot Zeeland als een ideaal oord voor de ervaren watersporter die met een flink jacht de grote wateren bevaart. Verder genieten bepaalde specifieke vormen van watersport, zoals de duiksport en surfsport op bepaalde specifieke locaties enige bekendheid. Dat Zeeland veel meer te bieden heeft, is onvoldoende bekend of wordt in ieder geval niet voldoende uitgebuit. Dat geldt zeker wanneer we het Zeeuwse beeld afzetten tegen andere (watersport) regio's zoals bij voorbeeld Friesland. Dat was 2002. En het hele verhaal is nog steeds actueel. De watersport wordt in Zeeland op alle fronten stiefmoe derlijk behandeld. In hetzelfde stuk uit 2002 is becijferd dat de vas- te-ligplaatshouders 78 miljoen eu ro in Zeeland besteden, de passan ten 13,5 miljoen en de mensen die een boot huren 2,3 miljoen euro. Dat er in de loop van de jaren niet zo veel veranderd is, valt ook wel te verklaren. Door de jaren heen stonden de gedeputeerden die ver antwoordelijk waren voor deze vorm van recreatie bepaald niet te trappelen om wat te doen aan uit breiding van het aantal ligplaatsen. In 1992 wilde toenmalig gedepu teerde Greet de Vries-Hommes (PvdA) niet verder gaan dan een bescheiden uitbreiding. De natuur waarden van het Deltagebied we gen te zwaar, liet De Vries een aan tal gemeentebestuurders weten die stuk voor stuk kwamen plei ten voor uitbreiding van de lig plaatscapaciteit. In die bijeenkomst (1992) ging de Kapelse wethouder het verst. Hij was zo brutaal om voor de jachtha ven in Wemeldinge uitbreiding van 85 ligplaatsen tot 450 te vra gen. En dat terwijl De Vries voor de hele provincie niet verder wilde gaan dan 250 vaste ligplaatsen en 185 voor passanten. Inmiddels zijn er in de jachthaven van Wemeldin ge 496 vaste ligplaatsen gereali seerd. Sluipenderwijs gaat het ge woon door. Zorgondernemer Loek Winter wil ook Zeeland inlijven. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De MC groep van Loek Winter mag dan de Zeeuwse ziekenhuizen aan zijn nog te vor men zorgketen willen toevoegen, in Goes en Vlissingen weten ze van niets. „We hebben geen con tact gehad met Loek Winter over de financiering", zegt woordvoer der Jaap Nelemans van de zieken huizen in Vlissingen en Goes. „En we hebben ook nog geen con tact gehad met andere mensen die zeggen te willen investeren in de Zeeuwse ziekenhuizen. We gaan nu eerst een goed plan maken. Dan gaan we kijken welke gebou wen en faciliteiten daar voor no dig zijn. Pas daama gaan we naar de financiering kijken." Winter liet gisteren weten dat zijn MC groep moet uitgroeien tot een landelijke keten van ziekenhuizen, waar de Zeeuwse ziekenhuizen on derdeel van zouden moeten wor den. De MC groep onderhandelt op dit moment met een zieken huis in Weert. Winter kreeg be kendheid toen hij de failliete IJssel- meerziekenhuizen overnam, in een interview in het Parool zei Winter gisteren dat de Zeeuwse ziekenhuizen 'potentiële gegadig den zijn'. „Maar zij komen pas aan de orde als Flevoland en Weert op de rails staan. Dat gaat zeker acht tien maanden duren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2