Meningen" Dick Cheney heeft geen wroeging over martelingen HM M' ggg ad Topaanbieding Aruba Brickell Bay nn Tamarijn REIZEN PZC Woensdag 13 mei 2009 1 5 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Nevenfuncties Momenteel zijn betaalde neven functies van rijks-, provinciale- en gemeentelijke gezagsdragers een hot item in de media. Zie ook de krant van 9 mei. Op zich een goe de zaak, al vind ik het niet nodig om daarbij op de persoon te spe len. Het gaat om het systeem van toezichthouders en de samenstel ling van raden van commissaris sen. In de praktijk blijkt, dat veel commissariaten worden toebe deeld aan politici, die reeds een goed betaalde openbare functie uit oefenen. Daarnaast is er sprake van een gesloten circuit van uitver korenen, omdat men huiverig is voor onbekende nieuwkomers. Dit heeft het ongewenste effect van vriendjespolitiek en een op eenstapeling van te veel commissa riaten bij één persoon. Nader on derzoek zal aantonen, dat het voor iemand met een fulltime baan on mogelijk is om goed voorbereid en zonder belangenverstrengeling lid te zijn van meerdere raden van toe zicht. Het is óf het een óf het an der. Het systeem moet worden her zien! Ton Overbeek Churchilllaan 1060, Terneuzen Plastic 2 Graag wil ik hiermee reageren op het schrijven van Thijs Schipper (krant, 9 mei) over het inzamelen van plastic. Al jaren brengen wij onze wintersportvakantie door aan de Weissensee in Karinthië in Oostenrijk. En wij weten niet be ter dan dat daar al het afval ge scheiden wordt ingezameld. Bij ons vakantiehuisje staan verschil lende containers: naast een contai ner voor het restafval ook een voor papier, voor plastic en zelfs een voor metaal, zoals blikjes en dergelijke. Het is echt niet de be doeling dat ieder stukje plastic wordt ingezameld, maar voorna melijk de flessen, yoghurtbekers etc. Wij vinden dit al jaren een goed initiatief en hebben ons er al tijd over verwonderd dat dit in Ne derland nog geen navolging had, gezien al het zwerfafval hier dat voornamelijk bestaat uit plastic (flessen). Van Haantje de Voorste is er dit maal duidelijk geen spra ke; beter nog: het werd tijd dat dit eens werd opgepakt. Conny van Dixhoorn Hoogaarsplein 5, Yerseke Olieprijzen Ondanks de wereldwijde recessie en de verminderde vraag naar olie blijkt de prijs van een liter benzi ne ineens binnen een week met 0,05 euro te stijgen. De oliemaat schappijen zien hun winst dalen met vele miljarden per kwartaal. Er rest slechts 2 a 3 miljard winst per kwartaal. Binnenkort zal de re gering wel overgaan tot financiële steun anders vallen de oliemaat schappen om. Vermoedelijk gaat het hier om de vakantie, wanneer veel mensen op reis gaan met de auto en de caravan. Dus dan wordt er meer met de auto gereden en meer benzine verbruikt. Er moet nu dus extra winst gemaakt wor den over de rug van de gewone man. Het kwartje van Kok, dat is nu omgerekend 0,12 euro is nooit van de benzineprijs afgegaan als je leest welke bedragen aan accijnzen er op brandstof worden verdiend dan is het wel duidelijk dat de staat (minister Bos) weer- in zijn vuistje lacht 0,05 euro erbij dus weer meer accijns. De oliemaat schappijen verdienen meer en die sukkels die zo nodig met hun sleurhut of hun heilige koe rondrij den betalen toch wel. A. de Waele H. Dunantstraat 20, Koewacht Verkeerscontrole Graag wil ik reageren over de ver keerscontrole achter de boulevard in Vlissingen. Wat heeft het nu voor zin om achter de boulevards controles te houden. De politie moet maar eens vaker over de ge hele boulevard controleren op hardrijders. Daar kunnen ze veel meer boetes innen. Vooral het stukje Boulevard de Ruyter is een heerlijke racebaan. Ook eens meer controleren op de horden Duitsers die maar op de stoep blijven fiet sen en niet voor de voetgangers op zij gaan, maar dan zie je geen poli tie. Ook de invaliden in hun invali dewagentjes scheuren maar alsof er geen voetgangers bestaan. Maar dan zie je ook geen politie. De politie zie je alleen maar als 's morgens vroeg de krantenjongen over de stoep fietst. Chris Wolf Kanariesprenk 297, Vlissingen Coalitie Sluis Verbaasd en vol bewondering la zen we het nieuwe initiatief van Adri Rosendaal, William Gijsel en Chris van de Vijver. Adri Rosend aal, de Heintje Davids van de ge meente Sluis, zal opnieuw een po litieke comeback beleven. Een poli ticus pur sang, die met visie reeds pre-electoraal een coalitie smeedt, een tripartite, teneinde een sterk collectief/defensief te creëren. Wat een veerkracht, worstelen en op nieuw weer boven komen drijven, chapeau! Tja, een eventueel vacant wethouderschap, zeer benieuwd welke respondenten zich zullen aandienen. Mogelijk ook eens in België een hengeltje uitslaan, Guy Verhofstadt verkiest misschien Ne derlandse gemeentepolitiek boven Europese ambities? En dan heb ben we weer een zwaargewicht. Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje Dictee 3 In deze rubriek ging het over de ge biedende wijs. Correct is 'Loop (al lemaal) naar de pomp', 'Wend u(zelf) tot de directeur'. Als je dat tegen meer personen zegt, is het geen 'Loopt en wendt', maar ook 'Loop en wend'. Waarom? De Al gemene Nederlandse Spraakkunst (ANS, 1997) vermeldt op pagina 66-67 dat de normale regel de stam van het werkwoord is ('Loop niet weg', 'Hou(d) je(zelf) koest'). In formeel taalgebruik - niet de da gelijkse kost - wordt bij meerdere personen soms wél stam+t ge bruikt. In archaïsche, ouderwetse (vaste) uitdrukkingen komt die t ook voor ('Komt allen tezamen', 'Neemt en eet', 'Geeft acht'). Ten slotte: de ANS staat op internet, de correcte schrijfwijze in een van de ingezonden stukken is 'geüpda- tete' grammatica en 'Loopt u naar de pomp' en 'Wendt u zich tot de directeur' zijn geen (gewone) ge biedende wijs, maar die zinnen hebben een normaal onderwerp! Rein Leentfaar Dorpsstraat 46, Breskens Oud-vicepresident VS trotseert al wekenlang de publieke opinie. door onze correspondent Frank Hendrickx Dick Cheney, onder George Bush de 'machtigste vice- president ooit', haalt al we ken hard uit naar iedereen die de 'martelpraktijken' van de rege- ring-Bush bekritiseert. Het is een ongeschreven wet in de Verenigde Staten: ex-presidenten en vicepresi- denten laten zich niet uit over hun opvolgers. Dick Cheney trekt zich er tot ergernis van de nieuwe rege ring niets van aan. Hij gaf de afge lopen weken talloze interviews. Steeds is er dezelfde kritiek: „Het beleid van Barack Obama maakt Amerika onveiliger." Het provoce rende optreden van Cheney komt voor veel waarnemers in Washing ton als een verrassing. De ex-vice- president treedt nu meer op de voorgrond dan tijdens zijn jaren in het Witte Huis. In de rege- ring-Bush was Cheney 'de grijze kardinaal', de ervaren bestuurder die als geen ander de bureaucratie wist te bespelen, de havik die te genstanders op een zijspoor zette, de onvermoeibare souffleur van de president. Nu zwijgt Bush en is Cheney opeens de luidruchtige pleitbezorger van wat president Obama een 'duister hoofdstuk uit de Amerikaanse geschiedenis' noemt: de verhoortechnieken toe gepast op terreurverdachten zoals 'water boarding' (simuleren van Dick Cheney een verdrinkingsdood), 'walling' (het smijten van een naakte ver dachte tëfjen een muur) en slaap- onthouding. „Cheney'doet iets heel uitzonder lijks voor een politicus", zegt Bar ton Gellman, auteur van de ont hullende biografie Angler ('Henge laar', naar de codenaam die de ge heime dienst aan de vicepresident gaf). „Op een moment dat die ver hoortechnieken verguisd worden 'Het beleid van Barack Obama maakt Amerika onveiliger' in heel Amerika zegt hij: 'Ik heb het gedaan en ik heb absoluut geen spijt'. Het is ook daadwerke lijk zijn beleid, door hem ontwik keld, door hem in werking gezet. Hij heeft een absoluut vertrouwen in de juistheid van zijn beslissin gen en wil zich verdedigen." Che ney trotseert met bijna sardonisch genoegen de publieke opinie. Ame rikanen walgen van de details die vrijkomen over de verhoren van terreurverdachten, maar volgens Cheney is er juist reden om trots te zijn. „Over twintig tot dertig jaar zal dit beschouwd worden als het grootste succes in inlichtingen- verschaffing ooit", zei Cheney. „We hebben de levens van duizen den, misschien wel tienduizenden Amerikanen gered", liet hij weten. Die berouwloze houding wakkert-4 de roep om strafrechtelijke vervol ging aan. Links Amerika eist dat Cheney, consequent Darth Vader genoemd naar de schurk uit de films Star Wars, moet boeten voor zijn vermeende machtsmisbruik en wetsovertredingen. Critici zien in de voormalige vicepresident het brein achter alle Amerikaanse ex cessen na de aanslagen van 11 sep tember 2001. „Cheney is niet bang voor straf rechtelijke vervolging", zegt Gell man, die dit jaar een Pulitzer Prijs won voor zijn berichtgeving over de vicepresident. „Hij is ervan overtuigd dat hij zich volledig juri disch heeft ingedekt via speciale decreten en juridische memo's die het beleid goedkeurden. Het lijkt me pèrsoonlijk ook sterk dat Che ney strafrechtelijke problemen krijgt" Cheney zal zijn tegenstan ders blijven tarten, meent Gell man. „Cheney geeft niets om zijn imago. Hij is zich heel erg bewust van zijn impopulaire status, maar dat doet voor hem niet ter zake. Cheney kijkt verder vooruit. Hij werkt toe naar het moment dat er een nieuwe aanslag plaatsvindt in - Amerika. Dan kan hij zeggen: 'Zie je wel: ik heb de VS veilig gehou den en Obama niet'." Dit hotel ligt op loopafstand van het prachtig witte zandstrand van Palm Beach waar de grote resorts liggen. Het gezellige centrum van Oranjestad ligt op ca. 10 minuten en de belangrijkste winkel straat, restaurants en uitgaansgelegenheden vindt u al op ca. 5 minuten afstand/Direct naast het hotel zijn leuke kleine winkeltjes en cafés gevestigd. Gun jezelf Aruba voor een zorgeloze vakantie! I (reisnummer: AUA230-14) tot200pp. korting Gun jezelf Aruba in dit kleurrijke en gezellige hotel, waar alle kamers direct uitkijken op de prachtige blauwe zee en het schit terende witte zandstrand van Druif Beach. U kunt er heerlijk relaxen of gebruik maken van de vele sportfaciliteiten. Het All Inclusive concept geeft u de vrijheid naast de facilitei ten van dit hotel, ook gebruik te maken van alle faciliteiten van het zusterhotel Divi Aruba. (reisnummer: AUA23Ö-04) 1MI Aanbiedingen géiden voor boekingen gemaakt voor 31/05/09 en met vertrek tfm 25/6/09. Prijzen zijn vanaf prijzen per persoon o.b.v. G-klasse (Martinair). Ind. luchthaven- erf vliegbelasting en brandstof- en veiligheidstoeslag- Ga naar oad.nl/aruba of uw ANVR-reisadviseur. BESTE PRIJS 2009 KWALITEIT P All Inclusive Off Ml/yiy Ij/rn-J a al-'''-'., I -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15