Hulp voor werkloze huiseigenaren Kroes akkoord met steun Fortis Zeeland in Europa quiz pzc Woensdag 13 mei 2009 13 Woningbezitter mag betalingsachterstand van hypotheek hebben. den haag - Huizenbezitters die in financiële problemen komen door bijvoorbeeld werkloosheid, hoe ven tijdelijk minder hypotheek te betalen. Huiseigenaren mogen een betalingsachterstand van maxi maal 9 procent van de totale hypo thecaire lening oplopen. Gemeenten en het Rijk nemen de maatregel om te voorkomen dat huizenbezitters door geldnood uit huis gezet moeten worden. Stich ting Waarborgfonds Eigen Wonin gen (WEW) staat borg voor de maatregel. Het Rijk en gemeenten staan op hun beurt weer garant voor de stichting. WEW, verant woordelijk voor de Nationale Hy potheek Garantie (NHG), stelt ech ter wel als voorwaarde dat huisei genaren alleen in aanmerking ko men voor de regeling als er zicht is op verbetering. Daarnaast komen alleen die woningbezitters in aan merking van wie de waarde van het huis onder de NHG valt, dus niet duurder is dan 265.000 euro. Banken zijn positief over het tijde lijk toestaan van betalingsachter standen. Als er zicht is op verbete ring van de financiële positie van de huiseigenaar, is dat beter dan een gedwongen verkoop met ver lies, aldus de branchevereniging van banken NVB. Verder wordt het makkelijker ge maakt om woningen te verhuren als een huizenbezitter met dubbe le woonlasten kampt. Gemeenten moeten hiervoor ruimte creëren binnen de Leegstandswet die ver huur nu veelal onmogelijk maakt. Daarnaast moet er toestemming TO De overheid neemt maatregelen om te voorkomen dat huizenbe zitters uit geldnood hun woning moeten verkopen. Zij mogen een betalingsachterstand oplopen. zijn van de geldverstrekker. Ook krijgen huizenkopers met een wo ning die onder de NHG valt, de ga rantie dat de woning wordt afge bouwd. Deze 'insolventieverzeke- ring' bij nieuwbouw moet kopers beschermen tegen bouwprojecten die stil komen te liggen door faillis sementen van bouwbedrijven. Van de nieuwbouwwoningen valt 70 procent overigens al onder een dergelijke verzekering via de GIW-garantie. De maatregelen gelden vanaf 1 juli. Kampen huizenbezitters al voor die datum met problemen, dan wordt er voor individuele gevallen met de banken naar een oplossing gezocht, belooft WEW-directeur Karei Schiffer. De Tweede Kamer overlegt van daag over maatregelen om de wo ningmarkt vlot te trekken. Een on derwerp is onder meer verhoging van de NHG-grens naar 350.000 euro. Daarmee zouden fors meer huizenbezitters hulp ktijgen. Aantal faillissementen stijgt explosief den haag - Het aantal faillissemen ten stijgt explosief, meldt het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). In maart werden ruim 670 bedrijven en instellingen, een manszaken niet meegeteld, failliet verklaard. Dit waren er ruim 130 meer dan in februari dit jaar. Bo vendien waren' het er 410 meer dan dan in maart vorig jaar. Zo'n grote toename heeft zich niet eer der voorgedaan, aldus het CBS. Badpaviljoen bij twaalf beste terrassen domburg - Badpaviljoen Dom burg is door de websitebezoekers en redactie van restaurantgids Spe- cialBite uitgeroepen tot beste ter ras van Zeeland. De zaak die Ferdi Dolk en Mirjam joziasse een jaar geleden openden eindigde bij de top twaalf van 126 restaurantterras sen. 'Een super hotspot' stelt de re dactie, die rept van steigerhout, lunch op het zand, hippe kussens en 'veel zee op het bord'. 'Negativiteit over economie neemt af boston - Topman Niek Hoek van verzekeraar Delta Lloyd stelt dat de negatieve geluiden over de fi nanciële crisis wereldwijd zijn ver stomd. „TWee maanden geleden za ten we nog in de fase van het over drijven, maar dat is veranderd", al dus Hoek. Hij verwacht nog dit jaar herstel en gematigde economi sche groei. De periode van 'doom gloom', ofwel een zwaar pessi mistische kijk, is volgens hem voorbij. „Het lijkt bijna of er is af gesproken geen negatieve geluiden meer te laten horen", aldus Hoek. Spoorvervoer groeit in Rotterdamse haven münchen - Vanuit de Rotterdamse haven zijn het afgelopen jaar voor het eerst meer dan een miljoen containers per spoor afgevoerd. In 2008 verlieten 11,6 procent meer containers de haven per trein in vergelijking met het jaar ervoor. Dit terwijl er minder containers over de weg en het water de haven uitgingen. Dat maakte het Haven bedrijf Rotterdam gisteren bekend op een beurs in München. Vraag uitzendkrachten blijft fors dalen lijnden - De vraag naar tijdelijk personeel in de Nederlandse uit- zendmarkt blijft fors dalen ten op zichte van vorig jaar. De omzet daalde in de vier weken tot 19 april met 23 procent. Het aantal ge werkte uren ging 25 procent om laag. Dat blijkt uit dinsdag gepubli ceerde cijfers van brancheorganisa tie ABU, waarbij ongeveer 80 pro cent van de Nederlandse uitzen ders is aangesloten. MARKT 'IsCuQIBBHB Markt Goes Aardappelen (in euro) Frites: 7,75 -11,00; Export: 8,50 -10,00. Uien (in euro) Zaaiuien, droog uit de schuur, 2e klas: 4,50 - 5,50. Granén, zaden en peulvruchten (in euro per ton) Tarwe maal: 128,00; Tarwe voer: 123,00. Fourage (in euro per ton) Tarwestro, ie kwaliteit, Gr Pakken: 60,00 - 65,00; Tarwestro, ie kwali teit, KI Pakken: 80,00 - 90,00; Ger stestro, ie kwaliteit, Gr Pakken: 70,00 - 80,00; Gerstestro, ie kwali teit, KI Pakken: 75,00 - 90,00. brussel - Europees Commissaris Neelie Kroes van Concurrentie is gisteren akkoord gegaan met de extra staatssteun die België en Luxemburg hebben gegeven aan Fortis voor de verkoop aan BNP Paribas. Commissaris Kroes vindt de steun en de concurrentieverstoring mini maal. „De redelijk uitgebalanceer de extra steun voor Fortis was no dig om de verkoop van de bank aan BNP Paribas doorgang te laten vinden", aldus Kroes „Ik ben er vast van overtuigd dat Fortis Bank levensvatbaar wordt wanneer zij samengaat met BNP Paribas." De Belgische en Luxemburgse overheid moest Fortis extra hel pen, nadat aandeelhouders een eer ste verkoopplan aan BNP Paribas hadden verworpen. In een tweede plan nam de Belgische overheid meer risico op zich en beloofde meer garanties bij verliezen. Luxemburg stak meer geld in het bedrijf. 1 Provincie Zeeland Bent u 'aware' van de strijd tegen het water? Wie kent de strijd van Zeeland tegen het water niet? De laatste grote overstro ming was in 1953 waarbij in Zuidwest Nederland 1837 mensen zijn overleden. Maar rampen houden zich niet aan grenzen. Ook in België stierven 22 mensen en in Engeland 306. Sinds die tijd werken de overheden in Zeeland. Engeland en België samen om overstromingen te voorkomen en de gevolgen daarvan te beperken. Met subsidie van de Europese Unie zijn hiervoor een aantal projecten gestart Een van de projecten is het project Aware. Dat wil er voor zorgen dat ook u zich bewust bent van wat te doen bij een mogelijke ramp. In 2007 is er als test in Terneuzen een grootschalige oefening gehouden in samenwerking met Oost Vlaanderen. Vraag: Welke Zeeuwse wijk is tijdens de oefening van Aware in 2007 geëvacueerd? Uw antwoord kunt u doorgeven op: www.zeeland.nl/europaloket Zonder inzet van Europees geld was het niet mogelijk geweest om dit project in Zeeland te starten. Wil jij ook invloed hebben op Europees beleid? Laat dan op Z juni je stem horen! -J ting gisteren naar buiten bij de presentatie van haar jaarverslag. Vorig jaar werd er op de bloemenveilingen na het recordjaar 2007 nog 0,3 procent meer omgezet. Dit jaar is de situatie echter drastisch veranderd. Het rela tief koude weer en de economische recessie hebben de opbrengsten in de eerste vier maanden met 8 procent doen dalen. foto Evert Elzinga/CPD Provincie Zeeland ondersteunt de Europese Verkiezingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13