Zonder de Libelle en de Margriet had het jaren langer geduurd voordat de pil populair zou worden' Rob van Vuure, oud-hoofdredacteur Libelle Libelle viert feest. Het oudste vrouwenblad van Nederland bestaat 75 jaar. Deze week reizen lezeressen massaal naar Almere voor de Libelle Zomerweek. Het tijdschrift heeft bijna een half miljoen abonnees. Ooit waren dat er 750.000. 'Ik ben niet tegen diepgang, maar dit leest lekker weg' 'Om de weg naar het hart van den man te vinden: Oefent u in de kunst van het luisteren. Sympathie, begrip, belangstelling, dat zijn alle eigenschappen van de goede luisteraars. Het zijn de eigenschappen die een man gaarne ziet in de vrouw of het meisje dat hij niet vergeten zal!' 'Wascht u regel matig na iedere maaltijd af Niet opsparen. U krijgt dan een rommelige keuken en straks ziet u als een berg tegen den grooten tijdroovenden afwasch op.' A-lles strijken is helemaal niet nodig en de meubels wrijven is ook overbodig. Breien is een rage. Libelle brengt het Dikke pennen snelbrei-feest. Mode. De jaren '90 grijpen weer terug naar de jaren '40: 'Geen aparte lijn die de garderobe van iedere vrouw bepaalt, maar haar eigen keuze met een knipoog PZC Woensdag 13 mei 2009 I 11 trouwe vriendin door Maartje Huijben foto's GPD Corrine van Duin, hoofdredactrice van „Libelle is niet bang zichzelf steeds opnieuw uit te vinden. Het is met veel liefde en vakman schap gemaakt. Het blad heeft beter opgelet dan de concurrentie door snel internet op te gaan. De nieuwe flamboyante vorm geving is ook een succes. Een hele nieuwe groep vrouwen wordt aangesproken, zonder dat ouderen hun lijfblad inruilen voor een ander blad met een bejaarde jf uitstraling." Matthieu Slee, hoofdredacteur Story „Als ik de Libelle per ongeluk vergeet mee te nemen voor mijn moeder is dat het grootste gemis. Dit weekblad geeft haar het 'huiskamergevoel'. Bij Story hebben we het voordeel altijd over actualiteit te kunnen schrijven, maar Libelle moet interessant blijven met een combinatie van rubrieken en positief t nieuws. Dat doet het heel knap.' Jaren '30 'Bedorven lucht is een bijna even groote vijand als vocht, meende de huisdokter. Zien we niet vaak een groot aantal menschen bijeen in een klein vertrek, met een gloeiende kachel en alles potdicht - menschen; en dan nog roken ook? In zoo'n kamer wordt de lucht vergift. Stook een beetje harder en zet een raam open, of een ventilator. U kunt het geld beter aan kolen besteden dan aan medicijnen.' „Tien jaar geleden was ik de Libel le helemaal zat. Zó oubollig, met onderwerpen die me helemaal niet aanspraken: over pubers en hartklachten bij ouderen. Toen heb ik 'm opgezegd." Het had Andrea Plattje, nu 38 jaar, nog wel zo'n mooie voortzetting van een traditie geleken. Haar oma had de Libelle immers zeker vijftig jaar lang trouw gelezen, Andrea's moeder kocht het blad regelmatig en Andrea zelf las er ook regelmatig in. Maar helaas, de Libelle kon haar niet meer boeien. „Ik las toen lie ver bladen als Viva en Flair, die wa ren een stuk moderner." Een paar jaar geleden kreeg ze weer eens een exemplaar van het oudste vrouwenblad in handen. Een vriendin had een abonnement genomen en die vroeg of ze de oude nummers wilde hebben. Andrea was positief verrast. „Het blad is een stuk moderner gewor den. Er staan nu interviews in met foto Rikkert Harink mensen van mijn leeftijd, zoals laatst bijvoorbeeld met Carice van Houten. Bovendien zijn de on derwerpen een stuk moderner." Wat waarschijnlijk ook mee speelt, is dat het leven van Andrea is veranderd. Ze heeft nu Cécile Narinx, hoofdredactrice „Libelle is een instituut én een warm nest. Een grande dame en een jonge blom tegelijk. Zo willen we allemaal wel oud worden!" Leontine van den Bos, hoofdredactrice „Een fantastisch jubileum, een f enorme felicitatie waard. Libelle is net als de Margriet een anker voor Nederlandse vrouwen. Het zijn vriendinnen voor honderdduizenden vrouwen die de ruggengraat van dit land [vormen. De kracht van Libelle Eerlijke emotie, herken baarheid, een rustpunt M in de maatschappij, veelzijdigheid." Jaren '40 een gezin met twee jonge kinde ren. „Als ik nu een verhaal over pu bers lees, denk ik: dat staat mij dus ook nog te wachten", lacht ze. Met de opmerking van critici, dat het blad weinig diepgang kent, is de Almelose het niet helemaal on eens. „Binnen een uur heb je 'm uit, maar dat vind ik juist prettig. Veel onderwerpen worden aange stipt. Ik ben niet tegen diepgang, maar dit leest gewoon lekker weg." Het eerste wat ze leest zijn de vas te rubrieken, zoals het dagboek van Anne Wil en de strip Jan Jans en de Kinderen. „Wat ik mis zijn verhalen over kleine kinderen. Daar mee zouden ze ook een jonger pu bliek aanspreken." Als haar vriendin het abonnement zou opzeggen, dan zou ze nu de Li belle zelf gaan kopen. „Als de ver halen me tenminste aanspreken. Ik beslis in de winkel welk blad ik neem. Ik neem geen abonnemen ten, omdat ik altijd vergeet ze op tijd op te zeggen." Jaren '50 Jaren '60 Een lezeres schrijft: 'Een heel gekke ziek te, die schoonmaak. Zodra het zonnetje warm wordt, krijg ik de kriebels en lucht ik alle dekens Jaren '80 en matrassen, was ik de gordijnen en doe de kasten. Als mijn man thuis komt en zegt: wat is het weer netjes, dan ben ik er trots op hoor!' Jaren '70 jaren'90

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11