'Markt heeft geen oog voor sociale cohesie' 'Ik vind het in zekere zin een vloek' Jan Luiten van Zanden, economisch historicus PZC Dinsdag 12 mei 2009 9 en echte tegenbeweging zie ik I niet, ook niet nu het crisis is. De tegenstanders die er zijn, worden als folkloristische verte- genwoordigers uit de bible belt gezien; mensen die om religieuze redenen te gen de 24 uurseconomie zijn." Aan het woord is professor Harry Verbon, hoogleraar openbare financiën aan de Universiteit van Tilburg. Hij ziet het tij niet meer keren. „Ik ben heel pessimistisch." Eind jaren negentig keerde hij zich al fel te gen het liberale marktdenken en de 24 uurs economie die daarvan het gevolg was. „De markt heeft geen oog voor sociale cohesie", stelde hij toen. Het gezin zou er door wor den ontwricht. Kinderen zouden er crimine- ler en minder solidair met oudere generaties door worden. Hij verklaarde het marktdenken toen al fail liet. Want wat is het economisch nut als het massaal loslaten van de 9 tot 5 economie mensen alleen maar ongelukkiger maakt? „Het is alleen maar erger geworden", zegt hij een decennium later in zijn kamer die uit kijkt over de Tilburgse campus, waar aan het eind van de middag de meeste studenten goedgeluimd naar huis gaan. „Ik zelf heb er niet zo'n last van, de universiteit is niet op zondag open en iedereen gaat op tijd naar huis. Ik zie zelfs wel de voordelen als klant: het is prettig dat je altijd alles kunt kopen. Maar er zijn heel veel mensen in beroepen waar de markt nu van verlangt dat ze altijd maar moeten komen opdraven. Voor hen is het een ramp." Zij komen volgens Verbon in de problemen, omdat ze hun rol in het gezin amper meer kunnen vervullen. Het gevolg: mannen ma ken carrière, vrouwen kiezen voor kleine part-time baantjes om ook nog voor de kin deren te kunnen zorgen. Zo belemmert de 24 uurseconomie ook de ar beidsdeelname door vrouwen, stelt Verbon. „Vrouwen moeten nu kiezen; óf kinderen, óf een carrière. En dat laatste wordt hen heel moeilijk gemaakt. Het alternatief zou zijn de kinderen fulltime in dagverblijven te stop pen, en dat willen we in Nederland niet." Zijn oplossing is radicaal: keer zo veel moge lijk terug naar de werktijden van 9 tot 5. „Of nog korter zelfs, zodat mannen en vrouwen eV^erl 15 no9n/ef Joop van Gooi heeft een éénmansbedrljf: cd- en dvd-speciaalzaak Roots Mail Music die ook via internet verkoopt. Hij doet sinds kort niet meer mee aan de lange reeks koopzondagen en -avonden. „Meer uren leve ren niet per definitie meer omzet op. Mijn za terdagen vóór koopzondagen waren altijd een stuk minder druk. En als ik elke zondag mee doe, doe ik mezelf tekort in mijn privéleven." Sinds 1 januari doet hij niet meer mee aan extra zon dagen. „Maar ik ben wel flexibel: als een klant mij belt dat 'ie langs wil komen, ga ik desnoods gewoon even open." Van Gooi werkt 45 tot 50 uur per week en vindt dat genoeg. In de feestmaanden opent hij wel een paar koopzondagen en extra koop avonden zijn winkel. „Anders zou ik een dief van mijn eigen portemo- nee zijn. Maar ik doe niet alle middagen en avonden mee. Want als je de arbeid eerlijk gaan verdelen. De totale ar beidstijd hoeft zo niet korter te worden. Man nen moeten nu gedwongen fulltime gaan werken als ze tenminste carrière willen ma ken. Dat hoeft dan niet meer: vrouwen doen dan immers 100 procent mee." Verbon denkt niet dat de huidige crisis een kentering betekent „Je ziet dat er alleen maar wordt gezegd dat we nóg langer moe ten gaan werken. Ook in verband met de toe nemende vergrijzing. Dat staat allemaal haaks op de mogelijkheid om goed voor je ge zin te kunnen zorgen." „We zitten in een spagaat", vervolgt Verbon. „Aan de ene kant gaan we steeds meer wer ken. Aan de andere kant groeit de zorg voor de ouderen de komende jaren enorm. Het probleem is: wie wil er straks nog in de oude renzorg met die lastige onregelmatige werktij den gaan werken als het aantal arbeidskrach ten in Nederland sowieso schaars wordt? Mensen kiezen dan voor andere banen met makkelijkere uren. Vooral als ze ook nog wat tijd voor zichzelf en hun gezin willen over houden." Verbon voorziet dat dan alleen nog de rijken goede commerciële zorg kunnen betalen en dat er daarnaast een onderklasse van arme, slecht verzorgde ouderen ontstaat. Dat alleen de Christenunie het in de politek tegen de 24 uurseconomie opneemt, maakt het er niet beter op. „Het CDA, ooit de partij van het gezin, heeft dit onderwerp duidelijk laten liggen." Van de rest verwacht Verbon niets. Volgens hem ligt de schuld vooral bij de paarse kabi netten, waarin PvdA, D66 en VVD het marktdenken omhelsden. Verbon richt zijn hoop dan ook veel meer op het bedrijfsleven. „Er komen gelukkig steeds meer moderne werkgevers die ruimte aan thuiswerkers geven. Zoals hier in Tilburg In terpolis, waar mensen niet eens meer een vaste werkplek op kantoor hebben. Dat is niet alleen goed voor gezinnen en de rolver deling tussen mannen en vrouwen, maar ook voor het fileprobleem. Er zijn dan ook minder kantoorkolossen nodig. Je moet dat echter wel goed organiseren: zorgen dat je de productiviteit van mensen in de gaten houdt. Dat ze thuis geen duimen gaan zitten draaien." foto Edwin Wiekens me na de kerst kunt oprapen omdat ik oververmoeid ben, schiet ik daar ook niks mee op." Als consument vindt hij het wel handig dat hij buiten de normale winkeltijden boodschap pen kan doen, vooral de dagelijkse. „Als ik het in Nederland voor het zeggen zou hebben, zou ik over de 24 uurseconomie zeggen: comprimeer het een beetje, maak het niet te gek. Ik ken de economische gevolgen niet precies, maar ik denk wel dat mensen er niet gelukkiger van worden. Bovendien: shoppen kan heel verslavend zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9