Knoesten met karakter 1 Mr-' J U D - Voortuin op de schop WM» www.pzc.nl Archeologendag J j PZC Dinsdag 12 mei 2009 7 In de abdij van Middelburg wordt zaterdag 16 mei voor de tiende keer de Zeeuwse Ama teur-Archeologen Dag (ZAAD) ge houden. Het ochtendprogramma, dat om 10.30 uur begint, bestaat uit drie le zingen: Zeeland in de Romeinse tijd, de St. lanskerk in Sluis en de opgraving Vlissingen-Spui- straat/Lange Zelke. 's Middags ver zorgen zes amateur-archeologen presentaties. In de middagpauze wordt de expositieruimte van de Stichting Cultureel erfgoed Zee land aan de Groenmarkt 13 open gesteld. Daar worden vondsten uit het Zeeuws Archeologisch Depot geëxposeerd. Speciale aandacht is er voor de paleolithische vuistbij len, die Jan Meulmeester vorig jaar vond. Hij kreeg daarvoor de Bri tish Archaeological Award 2008. Daarnaast is er een selectie van het late ijzertijd aardewerk te zien uit het rituele depot van Grijpsker- ke-Kievitshoekweg. Aanmelding voor de ZAAD-dag: e-mail ae.bijdevaate@scez.nl, tel.: 0118 670885. COLOFON Buitengebied: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC. Buitengebied is een bijlage over landbouw, visserij, landschap, natuur, recreatie en tuinen. U kunt ons informeren: E-mail: buitengebied@pzc.nl Website: www.pzc.nl/buitengebied Postadres: PZC-redactie- secretariaat - onder vermelding van Buitengebied, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434 014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: j.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl door Claudia Sondervan Oude olijven zijn net Eftelingbomen, je blijft er naar kijken. foto Willem Mieras dee verkocht heeft, telde vijf eeu wen, woog 3500 kilo en had een stamomtrek van vier meter, vertelt hij trots. „Ze zijn ontzettend sterk. Het hout is keihard." Om de bomen op te potten bouwt Sandee er een 'wigwam' van stevi ge palen omheen met een katrol in top. Aan spanbanden om de stam wordt de boom omhoog ge hesen en in zijn pot neergelaten. Die pot vult Sandee met pot grond, lavakruim en microrhizza: een schimmel die de boomwortel helpt voedingsstoffen op te ne men. Sandee zette eens vijftien oude olijven neer op een Duits Rijnterras. Hij leverde ze aan ho tels en vakantieparken. Hij ver scheepte er ooit één naar een'sjeik in Dubai. Dichterbij takelde hij bo men in tuinen bij huizen van drie of vier ton marktwaarde. Maar ook bij een rijtjeshuis, vertelt hij. „Met zo'n boom op natuurstenen tegels heb je al snel een mooie, on derhoudsvrije tuin." Feitenkader Europese olijf - Olea europaea Langzaamgroeiende, langlevende en wintergroene boom uit Middellandse zee gebied, tot tien meter hoog en drie meter breed. Leerachtig, grijsgroen blad, trossen witte bloesem in de lente, maar niet voor de boom tien jaar is gewor den. Verzorging: volle zon, beschut tegen scherpe wind. Matig winterhard tot circa tien graden vorst. Bij vorst bladkroon beschermen met rieten matten of tuin- vlies. Planten in goed doorlatende grond, elk voorjaar organische mest geven. Kan niet tegen veel nattigheid, daarom het best in een grote pot of op een aarden wal. Verdraagt snoei zeer goed. Mogelijke plagen: wolluis, dop- of schildluis. Alternatieven: Jonge olijfjes zijn voor rond de 25 euro verkrijgbaar in tuincentra. Ook karakteristiek van uiterlijk doch goedkoper en bovendien streekeigen is de knotwilg. Maar die is zeer snelgroeiend, niet wintergroen, vraagt jaarlijks drasti sche snoei en is vatbaar voor stamrot. Eucalyptussoorten (zoals coccifera) behouden wel hun blauwgroene, geurige blad, hebben witte bloei en kleurig schilferende bast maar zijn vorstgevoeliger en doen het slecht in potten. Opletten bij aankoop: de boom heeft een goed uitlopende, groene kroon, de verkoper weet van verzorging, leeftijd en herkomst, de verkoper geeft garantie op de boom. Het is een antieke kast die nog leeft. Een mo nument. Een erfstuk dat van vader op zoon kan overgaan." Jan San dee werd vijfjaar geleden verliefd op een oude olijfboom. Die liefde groeide uit tot een bijzondere han del in Spaanse olijven op leeftijd, die Sandee tot in Polen en Dubai verkoopt. De Kamperlandse hove nier heeft er tweehonderd staan op zijn tuincentrum, in leeftijden tot driehonderd jaar. „Ik heb ook jonge olijfbomen van rond de vijf tig jaar oud en een stamomtrek van vijftig, zestig centimeter, maar die hebben nog een gladde bast. Pas na tachtig tot honderd jaar krijg je die verweerde, gegroefde stammen. Er zit zoveel karakter in. Het zijn Eftelingbomen. Je blijft er naar kijken." De olijfbomen komen uit Spaanse boomgaarden die gerooid worden voor huizenbouw of wegenaanleg, of uit gaarden die vernieuwd wor den. Kruinen en wortels worden drastisch gesnoeid waarna de bo men een paar jaar op de kwekerij blijven om nieuwe wortelkluiten aan te maken. Pas daarna komen ze op de markt. De olijven kosten evenveel als een buitenkeuken. Een eeuweling is een paar hon derd euro waard; een knoest die er gens in de zeventiende eeuw het leven begon kan op vierduizend euro komen. De oudste die San- Jonge olijfboom Al vijfjaar wordt het pampas gras in -de voortuin ge doogd. Het is een reusach tige pol siergras van meer dan een meter doorsnee, waar in de zomer witte pluimen uit komen. Ooit neergezet door een vorige bewo ner, maar bij mij slaat ieder voor jaar de twijfel weer toe. Snoeien en weer een jaartje aanzien of toch maar er uit halen? De beslissing is nu gevallen. Het pampasgras gaat er uit. Net als die heidestruiken, stokoude lavendel en lelijke, verwilderde sierberk. De zaag er in! Het moet een strakke tuin wor den. Modern, met een of twee per ken met vrolijke bloeiers en voor de rest gemakkelijk. De grote ach tertuin vergt al meer dan voldoen de energie en tijd. Ook een oude struik moet er aan geloven. Het is onduidelijk wat voor plant het is. Hij bloeit niet, heeft stekels en saai blad. In de winter een vluchtplaats voor de mussen, in de zomer staat de struik alleen maar groen en vorm loos te zijn. Een weinig positieve bijdrage aan de tuin dus. Tot voor kort althans, want een merel heeft anders beslist. Met on gekende snelheid heeft de vogel een nest geknutseld in de struik en ze zit inmiddels vol toewijding op haar eieren. Het gevolg is dus dat we een broedpauze in acht moeten nemen. Wachten tot de jongen zijn uitgevlogen en de hor monen bij de merel weer tot rust zijn gekomen. Zonder de vogel al te veel te storen ben ik aan de andere kant van de tuin toch maar begonnen. Als eer ste moet het pampasgras er aan ge loven. Met enig genoegen is de boomzaag er in gezet. Het is vrij wel de enige manier om het taaie, scherpe gras de baas te kunnen. De plant blijkt van bfhnen com pleet vergaan te zijn. Alleen de bui tenste ring is nog groen en vol le ven. Binnenin is een grote com- posthoop ontstaan. Stukje bij beetje snijden we het gras af Het is een rotkarwei. De scherpe stengels blijven aan je kle ren hangen en de armen zitten na korte tijd al vol krassen. Maar na een uur zagen, trekken, snijden en scheuren is een groot deel van het werk gedaan. Waar eens de fiere pluimen stonden, ligt nu een grote hoop met gras en compost te wachten tot de kliko is geleegd. 1 Si. V J,-?? apsv e- riTfS i i V' S-f Aj.V' ^5 De struik kan nog niet worden omgezaagd, omdat een merel er een nest in heeft gebouwd. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81