n veilig tegelijk Weekboek van een herder Trekpaardentocht rond Hulst Kajakvaren op de Noordzee Jutten langs de vloedlijn PZC Dinsdag 12 mei 2009 I 5 Over de houten schoen De klompen van de firma Traas zijn van wilg of populier (henrica; géén robusta, de in Zeeland meest voorko mende populierensoort, die is te zwaar) Alleen rechte bomen met weinig noesten zijn geschikt. Klompen worden uit nat hout gesne den, dat is makkelijker te bewerken en geeft een mooiere klomp. Klompenmaten zijn lengtematen; voor maat 44 is dat 35 centimeter. Klompen zijn erkend als veiligheids schoeisel en scoren op sommige punten zelfs beter dan veiligheids schoenen met stalen neuzen. In een uur tijd kunnen vijf paar klompen worden gemaakt. Dit jaar kan er voor het eerst een kajakvaartocht op de Noord zee voor de Walcherse kust worden gemaakt. De organisatie is in handen van Outdoor Inspiration en het natuurmuseum Ter ra Maris in Oostkapelle. Voorlopig staan er vier dagen gepland, waarop een kajak-arrangement wordt aangeboden: een vaar tocht gecombineerd met een vis-lunch bij Terra Maris. De da gen zijn: zaterdag 16 mei van 8.30 tot 14.15 uur, zondag 17 mei van 9.00 tot 14.30 uur, donderdag 21 mei van 11.00 tot 17.00 uur en vrijdag 22 mei van 11.00 tot 17.00 uur. Deelnemers moeten minstens 15 jaar zijn. Zowel beginners als ervaren kajakkers kunnen meedoen. Het maximum is vier deel nemers per tocht. Er wordt ongeveer 2,5 uur gevaren. Uitrus ting: waterschoenen (sandalen, gympen), wind- of regenjas, wetsuit/surfpak (is ook te huur), T-shirt. De tocht kost 53,- euro, inclusief kajakuitrusting, zwemvest, in structie, lunch. Een bezoek aan Terra Maris kost 4,- euro. Aanmelden bij Guido Krijger - Outdoor Inspiration, 066 205 263 80, e-mail info@outdoorinspiration. vroeger dan, want ook Jaaps voor ganger Kees Traas werkte al met machines. Bij de lintzaag worden de hout blokken versneden tot stukken waaruit precies één klcynp gaat. Die blokken gaan in de kopieerma chine. „In de machine staat een mal en die wordt exact gekopi eerd: één linksom en één rechts om, zodat je een linker- en een rechterklomp krijgt." Ook de boormachine, de volgende stap in het proces, werkt in spiegelbeeld. Tot slot gaan de klompen naar de droogkamer. Een dag of tien lig gen ze daar uit te wasemen. Daar na kunnen ze worden afgewerkt: geschuurd, geschilderd en gelakt. Toen Jaap een jaar of twintig was, produceerde de firma Traas ruim 50.000 paar per jaar. Vijfjaar later ging het zo slecht in de. klompen dat Kees Traas al het personeel moest ontslaan. Jaap: „Ik was de laatste. Met mijn lts-diploma heb ik werk kunnen vinden bij Zeetex. Dertien jaar heb ik daar gewerkt. Maar de klompen bleven trekken." Kees Traas had geen opvolger. „Een jaar of vijftien geleden ben ik gaan vragen of we elkaar niet kon den helpen. Toen ben ik in het be drijf gestapt." Hij heeft er geen se conde spijt van gehad. Jaap is nu 53, zijn vrouw - die in de zaak meehelpt - 50. „Als ik fa milie zou zijn van Traas, was ik de vierde generatie klompenmaker. Ik weet nu al dat mijn zoon me niet wil opvolgen. Na mij is het af gelopen in Zeeland. Er zal op een gegeven moment een omslagpunt komen. Dan moet ik kijken of het nog rendabel is, of ik ze nog zelf blijf maken of dat ik de klompen ga inkopen. Daar wacht je mee tot het echt niet anders kan." Ondanks verwoede pogin gen van Serge Klomp om het zieke lam uit de Schaapskudde Zeeuws-Vlaanderen te redden met een antibioticakuur en wilgentakken, is het beestje vo rige week overleden. Het dier was dusdanig verzwakt dat het niet meer mee kon met de hoofdkud de. „Maar ook dat hoort erbij", ver telt Natasja Vermeulen nuchter. „Natuurlijk bouw je met sommige lammeren of schapen een band op, omdat ze bij de geboorte bij voorbeeld extra zorg nodig heb ben gehad. Maar je moet er niet te lang bij stilstaan, het leven rond de Schaapskudde Zeeuws-Vlaande ren gaat door." Er is ook goed nieuws. Zo hebben vrijwel alle pubs een baasje gevon den. Zeven weken geleden beviel moeder Tatza (8 jaar) van zes pubs, die momenteel onderdak vinden bij Natasja in Zuidzande. Natasja heeft een dagtaak aan het verzorgen van de pubs. Haar dag begint met het uitlaten en voeren van haar drie volwassen honden. Daarna zijn de pubs aan de beurt, die gedurende de nacht in de ben- che slapen. Poepen en plassen doen de pubs in de daarvoor spe ciaal bedoelde benche, die 's och tend direct wordt schoongemaakt. „En als de pubs eten hebben ge had en weer gaan slapen, heb ik eindelijk tijd om mezelf te verzor gen", vertelt Natasja, die op een dag zo'n zes keer met de dweil moet uitrukken om poep en plas van het parket te verwijderen. „Uiteindelijk is het de bedoeling dat de pubs zindelijk worden en hun behoefte op een daarvoor be stemde plek gaan doen. Maar dan zit jê wel al in de elfde of twaalfde week." Als de eerste pubs weg gaan over twee weken, hoopt Na tasja dat de beesten inmiddels zo ver zijn dat ze hun behoefte zo lang mogelijk kunnen ophouden. „Dat leer ik ze aan door zoveel mo gelijk met ze te oefenen. Om 12 uur, voordat ik in bed kruip, laat ik ze nog een keer plassen. Dat doe ik drie keer per nacht. Het streven is uiteindelijk dat ze het een hele nacht kunnen ophouden. Maar een ongelukje blijf je altijd hou den." Momenteel hebben de pubs nog niet het volle besef waar ze moe ten poepen en plassen. En dus staat de emmer met sop en dweil voortdurend in de aanslag om er aan te pas te komen. Toch leert Na-' tasja de pubs al spelenderwijs aller lei trucjes aan. „Vooral de lichtkleu rige pub, die over twee weken naar Jan Klomp gaat, is erg leergie rig. Het blijven zitten en staan leert ze snel aan." Natasja houdt zelf ook een pub, een zwarte reu die ze de basistechnieken gaat le ren. „De reu moet volledig sociali seren, aan mensen gewend raken en weten om te gaan met drukke situaties. Daarvoor neem ik hem mee naar de rommelmarkt of de supermarkt. Uiteindelijk moet hij zelf zijn grenzen kennen, weten wat er wel en niet mag." Naast Na tasja en Jan neemt ook Serge een pub over. De andere pubs gaan naar een koppel in Aardenburg, een baasje in Duitsland en een col lega op de Noord-Veluwe die ook een schaapskudde heeft. Maar voordat de pubs weggaan krijgen ze eerst nog een tweede in enting met een levend vaccin. Na tasja: „Daarvan kunnen de hon den best even ziek zijn. Dan heb ik ze liever nog bij mij zodat ik ze de beste zorg kan bieden." foto's Ronald den Dekker Donderdag 21 en vrijdag 22 mei worden er in het Land van Hulst authentieke trekpaardentochten gehouden. De hoeve Konstance in Vogelwaarde (Groot Cambrondijk 13) is steeds het vertrekpunt. Er wordt gereden met trekpaarden en Haflin- gers, die originele boerenkarren trekken. De deelnemers trek ken ouderwetse boerenkleren aan. Donderdag 21 mei leidt de tocht eerst naar Brouwerij De Halve Maen in Hulst (aankomst circa 10 uur). Vandaar gaat het verder naar Zandberg en Graauw. Rond 15 uur is de aan komst gepland bij Zicht der Schelde in Paal. Vrijdag 22 mei rijden de karren via de polders rond het Groot Eiland naar Vo gelwaarde, waar een luch gereed staat. Via de Margaretsedijk en de Pauluspolder komt Hoeve Konstance weer in zicht. Info en inschrijven: Stan Verbist 06 423 443 90 of Adri Dees 06 531764 15- Van zaterdag 16 mei tot en met vrijdag 22 mei staat Walcheren in teken van de achtste editie van de Week van de Zee. Dui nen, strand en zee staan hierbij centraal. Dit jaar wordt de aan dacht gevestigd op duurza me vis. Op zaterdag 16 mei wordt vanuit Terra Maris in Oostkapelle 'Jut ten langs strandpalen en vloedlijnen' gehouden. Vooraf is er een inleiding bij het zoutwateraqua rium. Verder is er een klei ne expositie opgezet over duurzame visserij. Aanvang 13.30 uur; aan melden vooraf en telefo nisch via Terra Maris, 0118 582620. Deelname gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79