land is pionieren Natuurjournaal mosselbroed. Het kweken in een bassin van één vijfde hectare met verschillende vijvers voor algen- en mosselkweek kon beginnen. Het zag er veelbelovend uit. De al gen deden het goed, maar de mos selen weigerden te eten. Waarom? De initiatiefnemers ston den voor een raadsel. „Uit onder zoek bleek dat onze algen dezelfde samenstelling hadden als algen uit de Oosterschelde." Mosselakker stapte 'uit nood' over op Ooster- scheldewater, aangevoerd via een pijp over de dijk. En het mossel- broed ging groeien. Een volgende tegenvaller diende zich aan. In de vijvers kwam ondanks filtering van het water dierlijk plankton en dat eet algen. Mosselakker heeft tot eind vorig jaar gedraaid. „Er is mosselzaad ge produceerd", stelt Dubbeldam opti mistisch. „Dat groeit goed aan tou wen bij viskwekerij Neeltje lans. Technisch kan het. Het is vooral de kunst de juiste algen in het bas sin te houden. Daar moet de ver- volgproef, hopelijk vanaf deze zo mer, zich op richten." Andere initiatieven voor schelp- dierkweek op land zijn er inmid dels, van viskwekerij Neeltje lans en de Wilhélminapolder, van de Yersekse firma's Prins en Dinge- manse en Roem van Yerseke. Dub beldam: „We wisselen kennis uit." Volgens Van Nieuwenhuijzen is dat hard nodig. „De akkerbouw kan terugvallen op een in eeuwen opbouwende kennis. Mossel- kweek op land is nog pionieren." PZC Dinsdag 12 mei 2009 I 3 Wandeltocht Het Wandelcomité Zeeland verzorgt de negende Bos- en duin- tocht. Deelnemers kunnen kiezen voor de volgende afstanden: 10-15-20-25-30-40-50 kilometer. Informatie via 0113-220757 of www.NWB-wandelen.nl. Burgh-Haamstede, molen De Graanhalm, 08.00-14.00 uur. Jutten Wie wil, kan met het biologisch museum Terra Maris gaan strandjutten langs de vloedlijn van Oostkapelle. Deelname is gratis, wel vooraf reserveren: 0118 582620 Terra Maris, Oostkapelle, 13.30 uur. Proefproject Mosselakker De praktijkproef met het kweken van mosselzaad op land is op Sint Philipsland uitgevoerd in een bassin met drie algenvijvers (elk 450.000 liter), twee mosselvijvers (elk 120.000 a 150.000 liter) en één waterfiltervijver. Het mosselzaad is gekweekt aan touwen met 'kunstmatig' mosselbroed van ongeveer één millimeter, afkomstig van mosselen uit het broedhuis van stichting Zeeschelp bij Kamperland. Het experiment leverde in één vijver in zeven maanden mosselzaad op van normale schelpgrootte, van ander half a tweeënhalf centimeter, en in één vijver van gemid deld een halve centimeter. Al het mosselzaad is om verder op te kweken tot con sumptiemosselen naar viskwekerij Neeltje Jans bij de Oosterscheldekering overgebracht, die is gespecialiseerd in het kweken van hangcultuurmosselen aan touwen. Klimaatmarkt De Zeeuwse winnaar van het klimaatstraatfeest houdt een energiebesparingsmarkt, met rommelmarkt en kinderspelle tjes. Er wordt uitleg gegeven over het project Buurtauto. Goes, Wagnerlaan, 14.00-16.00 uur. Tuinfair Meimarkt in Zierikzee. Op en rond het Haven plein, Havenpark en Oude haven staan marktkramen waar streekproducten wor den verkocht. Er zijn standwerkers en kinderattracties. Zierikzee, terrein Autobedrijf Legemaate, Boerenweg 4, 10.00-16.00 uur. foto Harmen van der Werf ie Kikkertje en Rana Nati 'ellewtg 35. 4315 CH Dreiseh Tel.nr. 0111-401459/401545 dinsdag t/m vrijdag 9 tot 17.1 zaterdag van 9 tot 17.00 uur ■v. V'.,' 3C-.WV.BCTglt Of je nou de plantengroei bekijkt, insecten bestu deert of de vogels inventari seert: de grensstreek van Oost- Zeeuws-Vlaanderen is altijd verras send anders. Er komen tal van planten en dieren voor die je el ders in Zeeland zelden of nooit ziet. Dat komt enerzijds doordat de bodem en het oppervlaktewa ter anders zijn. De bodem bestaat uit vrij kalkarm, pleistoceen zand en het water in sloot en plas is ver geleken met de rest van Zeeland 'voedselarm'. Maar ook het land schap speelt een rol. Er is relatief veel bos en het gebruik van de grond is op veel plaatsen wat min der intensief Dat is ook te danken aan de aanwezigheid van het uitge strekte waterwingebied rond Clin- ge en Sint Jansteen. Dit jaar wordt daar een broedvogelkartering uitge voerd. Het complete terrein wordt een keer of zes doorkruist en bij ie der bezoek worden de aanwezige vogels op een kaart ingetekend. Op die manier krijgen we een be trouwbaar beeld van de broedvo- gelstand ter plaatse. Het is lang geleden dat in het ge bied een min of meer complete broedvogelkartering verricht is. Uit de oude gegevens wordt wel duidelijk dat een aantal broedvo- gels verdwenen is. De geelgors, die hier zijn laatste Zeeuwse bolwerk had, is compleet verdwenen. Van de goudvink, die tien jaar geleden nog redelijk talrijk was, resteert slechts een enkel paartje. Hetzelf de geldt voor de gekraagde rood staart. De matkopmees ontbreekt dit jaar voor het eerst. Allemaal vo gels die het om uiteenlopende re denen niet redden. Gelukkig staat daar een heleboel positiefs tegenover. Dat de bosuil met meerdere paren aanwezig is, was te verwachten, omdat die hard op weg is om heel Zeeuws- Vlaanderen te bevolken. Maar en kele paren van de zwarte specht en zelfs een territorium van de kleine bonte specht zijn verrassin gen. Hetzelfde geldt voor een paar tje appelvinken, dat hier gesetteld is. Het zijn soorten die elders in Zeeland nauwelijks voorkomen. Vorige week cirkelde boven de bos sen een wespendief Voor deze soort is het volop trektijd, maar een vestiging in het gebied lijkt niet uitgesloten. De zandige rand van Zeeuws-Vlaanderen is altijd goed voor verrassingen. Wespendief in de top van een es. foto Chiel Jacobusse Hollandsche Hoevedag Diverse oude ambachten zijn te zien tijdens de Hollandsche Hoevedag in Goes. Een wielenmaker, smid, palingroker en go- tenkapper zijn aan het werk en er worden bo- terbabbelaars gebakken. 'Y.-. m-'M Kinderen kunnen pony- «Sl&liiijMMW 4hV; rijden bij de .kinder- agj^BSBifc-4 boerderij, een minivlot 1R| M maken bij het milieu- centrum en pannenkoe- ^SjJ|9L]9P -Jj^M ken bakken bij de scou- Ook zijn er optredens |ij J Wm van een kettingzaagkun- I stenaar en dansgroep H Vodago. Goes, Ambachtscen- trum de Hollandsche Hoeve, Katten- 99 dijksedijk 27, 13.00- ig9M99F 9HHI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77