Mosselkweek op Beestachtig www.pzc.ni 2 i Dinsdag 12 mei 2009 PZC Slikken van Flakkee Een wagen achter een trekker brengt deelnemers naar het zui delijke deel van de slikken. Daar grazen Fjrodenpaarden en Heckrunderen. Er gaat ook een gids mee. Reserveren kan via 0187-681789. Deze natuurexcursie vindt ook plaats op donderdag. Melissant, vertrek: parkeerterrein Midden-Slikken, 19.00 uur. Meeuwenkolonie Excursie met een gids naar een meeuwenolonie in de duinen van Westerschouwen. Reserveren via 0900-2020233. Burgh-Haamstede, uitkijktoren Adriaan v.d. Weideweg, 19.00 uur Fietstocht Een fietstocht van 25 kilometer, speciaal voor senioren. Een bezemwagen begeleidt de tocht en er is EHBO aanwezig. Infor matie: Jan Bakker, 0111-641679. Zierikzee, Sportpark Den Hogen Blok, 13.30 uur. Wandelen op Stampersplaat Staatsbosbeheer brengt wandelaars met de boot naar Stampers plaat: een vrij vlakke, laaggelegen zandplaat in de Grevelingen. Daar volgt een wandelexcursie met de boswachter, onder meer langs grazende Shetlandpony's. De tocht duurt tweeënhalf uur. Reserveren via 0900-2020233. Zonnemaire, Haven van Bommenede, 13.30 uur. Melkveehouderij Rondleiding op melkveehouderij De Blauwe Hoeve, waar twee melkrobots de koeien melken. Deze rondleiding is obk op dins dag. Retranchement, Braamdijk 21,11.00 uur. Orchideeën Wandeling door oude kreek en poldertjes, op zoek naar orchi deeën en vogels onder leiding van een gids van Staatsbosbe heer. Reserveren kan bij VW Schouwen-Duiveland, 0900-2020233. Deze wandeling is ook op zaterdag. Dreischor, Knotwilgendreef aan Weg door het Dijkwater, 19.00 De Zeeuwse Boerderij Expositie in Tholen toom de overgang van Zeeuwse boerderij en waar mens en dier onder één dak leefden tot de hedendaag se grootschalige bedrijven. De tentoonstelling is iedere werk dag te bezoeken. Gemeentehuis Tholen, Hof van Tholen 2, 8.30-17.00 uur. door Harmen van der Werf Akkerbouwer Wim van Nieuwenhuijzen is 'avontuurlijk' ingesteld. „Wil je overleven in de akkerbouw, dan moet je op zoek naar nieuwe kansen." Twee jaar geleden begon hij algen en mosselen te kweken op land. De provincie, landbouworganisa tie ZLTO en schelpdierdeskundige Marco Dubbeldam van stichting Zeeschelp in Kamperland hielpen hem. Het viel niet mee, maar er is vooruitgang geboekt. Innovatie was rond 2004 opeens het toverwoord in de schelpdier wereld. De traditionele mossel- kweek - 'boeren op het water' - kwam verder onder druk te staan door gebrek aan mosselzaad en strengere natuurregels. Dubbeldam stichtte op Noord- Beveland een broedhuis voor het produceren van mosselbroed, onaf hankelijk van de vrije natuur. Pro vinciaal visserijambtenaar Jaap Broodman bracht Dubbeldam en Van Nieuwenhuijzen samen. Inno vatieproject Mosselakker was gebo ren. De provincie en ZLTO gaven subsidie. Het bedrijf van Van Nieuwenhuij zen ligt op Sint Philipsland vlakbij de Oosterscheldedijk. Van Nieu wenhuijzen: „Toch zijn we eerst met grondwater gaan kweken, van 160 meter diepte, want dat is steriel en constant van tempera tuur." Najaar 2007 bracht Dubbeldam Op een zonnige dag, eind april, bezoek ik een boom gaard in de buurt. De stil te van de vroege ochtend geeft me toch het gevoel dat het hier barst van het leven. Het maakt mijn wandeling spannend. Maar niet al leen voor mij. Vanachter de elzen haag van de boomgaard heb ik zicht over een perceel met winter tarwe waar zich een zestal hazen ophoudt. Half verborgen achter het nog spaarzame blad van de haag denk ik ongezien de dieren te kunnen observeren. Het is een illusie. Lam- pe, zoals de haas in jagerstaal ook wel wordt genoemd, heeft mij al lang gezien. Althans mijn bewegin gen waargenomen. Met argusogen word ik gadegeslagen. Hoewel de haas weinig diepte ziet omdat de ogen zijdelings in de kop staan, staat daartegenover dat het ge zichtsveld naar beide zijden meer dan 180 graden bestrijkt. Elke be weging van schuin voor tot schuin achter wordt geregistreerd. Recht op gaan zitten (een kegel maken) geeft hem de kans nog meer te zien en sneller eventueel gevaar te onderkennen. Naast de zichtwaarneming is het gehoor zeer scherp. Lampe houdt zijn lepels, zijn lange oren, alert omhoog. Spanning spreekt uit de houding van het dier. Zal hij zich met grote snelheid uit de voeten maken of zich zo klein mogelijk maken in de hoop niet te worden ontdekt? Beide tactieken zijn meermalen succesvol geble ken! In het voorjaar vermindert de waakzaamheid aanzienlijk. Paarlus- tig als de rammelaars zijn, verlie zen ze hun voorzichtigheid. Met meerdere rivalen gaan ze af op de bronstlucht van de moerhazen. Een ontvankelijke moer maakt Lampe gek. Ze speelt met de ram men door voor ze uit te rennen. Daarbij toont ze een uitzonderlij ke conditie. Ze schud haar min naars een voor een af De grootste volhouder heeft de meeste kans vader van haar kinde ren te worden. Blijven er meerdere potentiële vaders over, dan zijn de gevechten niet van de lucht: er wordt getrapt en geslagen, aan ha ren getrokken en gebeten, soms met de dood als gevolg. De drift tot voortplanting is zo sterk, niets zal moerhaas en ram melaar tegenhouden. Oudhollandse spelen Op het pleintje achter Historisch Museumde Bevelanden staan Oudhollandse spelen klaar. Kinderen in de basisschoolleeftijd kunnen er steltlopen, hoepe- len, sjoelen, hinkelen, kege len en diaboloën. Ook enke le kringspelletjes met de liedjes van vroeger komen aan bod. Na afloop kunnen liefhebbers gortepap en wa tergruwel proeven. Bij slecht weer zijn er speur tochten in het museum. Goes, Historisch Museum De Bevelanden, 14.00-16.00 >f7 /«5 - r .Jr.- Cf' Wim van Nieuwenhuijzen (staand) en Marco Dubbeldam bij het kweekbassin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 76