Jeruzalemse bisschop houdt hart vast f? Duitser tegen blokkeren sites met kinderporno 'Gezondheidszorg VS moet veel goedkoper' Duitse politie doet enorme drugsvangst De weg naar Lhasa Buitenlandblog op www.pzc.nl/oostwaarts PZC Dinsdag 12 mei 2009 7 Paus Benedictus bezoekt, op zijn reis in het Midden-Oosten, morgen de Palestijnse Westelijke Jordaanoever. Het enthousiasme daarover houdt niet over. door Ad Bloemendaal Monseigneur Anto nio Franco wordt moe van de vra gen over de talloze conflicten in het Heilig Land. „De paus komt hier niet heen om ruzie te zoeken", zegt hij tenslotte op een bijeen komst met de buitenlandse pers in Jeruzalem. „De Heilige Vader komt als pelgrim, om te bidden voor vrede en eenheid." Franco, de pauselijke nuntius in Jeruza lem, is geen man die de confronta tie zoekt. En waarom zou de paus naar het Heilig Land komen om ruzie te zoeken? Wat dat betreft kan hij de plaatselijke bevolking weinig leren. Na een driedaags bezoek aan Jorda nië begon Benedictus XVI gisteren aan het tweede en lastigste deel van zijn rondreis door het Mid den-Oosten. De kerkvorst verblijft de komende vier dagen in Israël en de Palestijnse gebieden. Hij is de derde paus in de geschiedenis die naar Israël gaat. Morgen is Benedictus de gast van het Palestijnse Bestuur van presi dent Mahmoud Abbas. Grote ver wachtingen koesteren de Pales- tijnen daar niet van. De nadruk van het pausbezoek ligt op de ver houding van het Vaticaan met de joden en Israël. De Palestijnen ontvangen de paus in Bethlehem en daar moeten ze het mee doen. Tot hun verdriet staat zijn pelgrimage langs de hei ligdommen in het Arabische deel van Jeruzalem onder supervisie van de Israëlische overheid. Wel hebben tientallen Palestijnse christenen uit d'e Gazastrook van de Israëlische autoriteiten toestem ming gekregen morgen het bezoek aan Bethlehem bij te wonen. Bij hoge uitzondering mogen zij de Gazastrook verlaten. Die hebben Israël en Egypte afgesloten sinds de radicale islamitische beweging De wind speelt met de pauselijke mantel tijdens de aankomst van de paus gisteren op de helikopterhaven van Jeru zalem. foto Tara Todras-Whitehill/AP Harnas er aan de macht kwam. Is raël heeft 95 pasjes uitgegeven voor christenen uit het verarmde Palestijnse gebied. In de Gazastrook wonen 2500 christenen te midden van 1,4 mil joen moslims. Het aantal rooms-katholieken is niet groter dan tweehonderd. Vroeger woon den er veel meer christenen in de Palestijnse gebieden. Duizenden zijn als gevolg van de politieke on rust en de beperkingen die Israël de Palestijnen oplegde naar het buitenland gegaan. De paus ziet het als een van de belangrijkste doelstellingen van zijn bezoek om de christenen in Israël, Jordanië en de Palestijnse gebieden een hart onder de riem te steken en hen er toe te brengen in hun land te blij ven. In Bethlehem zal de paus een toespraak houden in het vluchte- Berlijn - In de strijd tegen kinder pornografie is de Duitse regering lijnrecht tegenover het Duitse in- ternetvolk komen te staan. In ruim een week tijd hebben zo'n ze ventigduizend mensen hun elek tronische handtekening gezet on der een petitie tegen het blokke ren van internetpagina's met kin derporno. Daarmee heeft het bur gerinitiatief in recordtijd een debat afgedwongen in de Bondsdag. In de strijd tegen kinderporno wil familieminister Ursula von der Leyen (CDU) kinderporno op in ternet blokkeren. Het Openbaar Ministerie moet een lijst samen stellen van websites die niet meer toegankelijk mogen zijn. Internet gebruikers die toch naar dergelijke pagina's op zoek zijn, zouden als waarschuwing een rood stopbord op hun scherm moeten zien ver schijnen. De Duitse regering van CDU/CSU en SPD was het snel eens over een wetsvoorstel. „Wij zijn er tegen omdat het hier niet gaat om de aanpak van kinder porno, maar om censuur", zegt ini tiatiefneemster van de petitie Fran- ziska Heine. „Als de wet er komt, kan justitie heimelijk internetpagi na's blokkeren. Er is namelijk geen enkele controle mogelijk omdat de lijst met geblokkeerde adressen ge heim blijft. Daarmee komt het recht op vrije informatie in ge vaar." lingenkamp Al-Aida, pal aan de muur die de stad scheidt van Is raël. De plaatselijke overheid had het podium zo willen plaatsen dat de paus constant in beeld zou zijn met het beton op de achtergrond, maar Israël heeft daar een stokje voor gestoken. Na wat gesoebat ging het Palestijn se Bestuur akkoord met een po dium aan de kant van een nabijge legen school. Maar de muur is in dit deel van Bethlehem zo promi nent aanwezig, dat alleen een gods wonder ervoor kan zorgen dat paus en beton niet samen in beeld komen. De Rooms-Katholieke aartsbis schop van Jeruzalem, de uit Jorda nië afkomstige Faoud Twal, maakt zich ondertussen vooral zorgen over waar de paus hem mee zal op schepen. Anders dan zijn voorgan- nordhorn - De Duitse douane heeft 400 kilo amfetamine en 130 kilo marihuana aangetroffen in een vrachtauto met Brits kente ken. Het gaat om de grootste amfe taminevondst in de Duitse geschie denis. De amfetamine en marihua na waren afkomstig uit Nederland. Dat heeft de Duitse politie giste ren bekend gemaakt. De vondst is enkele dagen geheim gehouden. De amfetamine heeft een straat waarde van zeker zes miljoen eu ro, de waarde van de marihuana wordt op circa twee miljoen euro geschat. Douanemedewerkers trof fen de drugs aan in een vrachtauto die werd bestuurd door een 36-jari- ge Engelsman. gers is Twal niet bang toe te geven dat het tussen christenen en mos lims niet altijd botert; opmerke lijk, omdat er in de Palestijnse Ge bieden bijna een taboe rust op be richten over christelijk-islamiti- sche spanningen. „We hebben se rieuze problemen met de moslims en met het sterker worden van de islam in deze regio", vertelt hij. „Christelijke families in Bethle hem lijden daar onder. Dat is me de het gevolg van de verzwakking van het centrale gezag in Palesti na." Monseigneur Twal heeft de heilige vader vanuit Jeruzalem advies ge stuurd voor diens toespraken, maar hij houdt toch zijn hart vast: „Een goed woord voor de moslims brengt mij in moeilijkheden, een goed woord voor de joden brengt mij ook in moeilijkheden." Paus verklaart zich tegen ontkennen Holocaust „Het lijden van de slachtoffers van de Holocaust mag niet wor den vergeten, ontkend of gebaga telliseerd." Dat zei paus Benedic tus XVI gisteren tijdens een be zoek in Jeruzalem aan Yad Vashem, het monument voor Joodse slachtoffers in de Twee de Wereldoorlog. De paus meed het museum van het monu ment omdat daar een foto hangt van Pius XII (1939-1958) met daarbij de vermelding dat deze paus wordt verweten te weinig voor de Joden te hebben gedaan. Pleidooi voor tweestaterioplossing Paus Benedictus XVI heeft giste ren bij aankomst in Tel Aviv ge pleit voor een tweestatenoplos- sing voor het Palestijns-Israëli sche conflict. Hij gebruikte ech ter het woord 'eigen land' en niet het woord 'staat'. De Israëli sche premier Benjamin Netanya hu weigert de Palestijnen een ei gen staat toe te zeggen hoewel de VS en andere bondgenoten hem onder druk zetten dat te doen. De Israëlische president Shimon Peres heette de paus op de luchthaven welkom. Lof voor koning Abdullah van Jordanië Met een oproep tot religieuze verdraagzaamheid verliet paus Benedictus XVI gisterochtend Jordanië. Hij riep alle Jordaniërs, christen of moslim, op 'te bouwen op de stevige fundamenten van de reli gieuze verdraagzaamheid die de leden van verschillende gemeen schappen in staat stelt in vrede en wederzijds respect samen te leven'. Hij prees koning Abdul lah II van Jordanië voor diens in spanningen om de dialoog tus sen de godsdiensten te bevorde ren. washington - President Barack Obama komt met plannen om de kosten van de gezondheidszorg in de Verenigde Staten in tien jaar tijd met 2 biljoen dollar (1,47 bil joen, euro) terug te dringen. Hij wil niet alleen de kosten verlagen, maar de gezondheidszorg ook voor meer mensen toegankelijk maken. Ongeveer 46 miljoen Ame rikanen hebben geen ziektekosten verzekering. Volgens regeringsfunctionarissen in Washington heeft Obama over zijn plannen overeenstemming be reikt met zes organisaties die de be langhebbenden vertegenwoordi gen: de verzekeringsmaatschappij en, de artsen, de ziekenhuizen, de farmaceutische fabrikanten en de werkers in de gezondheidszorg. Als de plannen worden verwezen lijkt, zouden gezinnen ongeveer 2500 dollar per jaar aan ziektekos ten kunnen besparen. De Amerikaanse regering wil ook de belastingen voor werkende ge zinnen in de komende tien jaar met 736 miljard dollar (540 miljard euro) verlagen. Voor dezelfde pe riode periode is voor bedrijven een belastingverlaging van 100 mil jard dollar (73 miljard euro) voor zien. Minister van Financiën Ti mothy Geithner zei gisteren dat Washington met de belastingverla gingen direct wil investeren in de maatschappij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7