't Rietveld staat in voormalig moeras Ruilwinhel Vogelwacht de boer op met zwaluwnesten Dag voor zilte zaak en smaak SMWC s PZC Dinsdag 12 mei 2009 21 Boerderij Adrie Rotte gebouwd in het laagste gebied van Schouwen. Schouwen-Duiveland kent een flink aantal huizen en boten met opvallen de namen. In deze serie worden ze verklaard. door Marijke Vael KERKWERVE - „Vóór 1953 stond hier in de buurt een kleine Schouwse stolpboerderij met een rieten dak. Die ging verloren tij dens de watersnoodramp, want het water kwam hier heel hoog. Dit gebied is het" laagste gedeelte van Schouwen. Vroeger was het moeras." De 55-jarige Adrie Rotte weet veel van het poldergebied ten westen van Kerkwerve, tussen de Delingsdijk en de provinciale weg N59. Hij woont reeds 52 jaar aan de Zwaardweg, in een boerderij die de naam kreeg van de stolp boerderij die door de ramp verlo ren ging: 't Rietveld. Adrie's vader, Anton Rotte, kende het gebied al. „Toen hij in 1948 trouwde, kocht hij op 't Schutje een boerderij met landbouw grond, want hij wilde graag boer worden, net als zijn opa van moe derskant." De watersnoodramp dwong het jonge stel om uit te wij ken naar Wissekerke. „Maar mijn vader wilde terug naar Schou wen-Duiveland. Daar wilde hij boeren." Door inbreng van zijn landbouwgrond aan 't Schutje en grond van zijn moeder nabij Kerk werve, kreeg Anton Rotte via de herverkaveling een splinternieuwe boerderij met 15 hectare grond aan 'Het is de ouderlijke woning, we zijn hier geworteld' de Zwaardweg. „Toen ze hier in trokken stond 't Rietveld al op het hek tussen de dampalen. Later liet mijn vader de naam op de gevel aanbrengen." Behalve met de voormalige stolp boerderij, heeft de huisnaam vol gens Adrie Rotte ook te maken met het feit dat zeer overvloedig riet groeit in en langs sloten en vaarten van het voormalige moe rasgebied. „Het komt overal dwars doorheen. Vroeger moesten we dat zelf weghalen, met een zeis en hooivork. Daar was je nogal een poos mee bezig. Tegenwoordig ver zorgt het waterschap het zelf met een klepelmachine. Een hele voor uitgang." Adrie hielp van kinds af aan mee op het gemengde bedrijf, dat hij in 1979 overnam. „Ik houd van boe ren, net als mijn vader." Daar kwam vroeger heel wat bij kijken. „Mijn vader bewerkte het land met een trekpaard voor de ploeg. En er was geen waterleiding. We hadden een watertank, die mijn vader met paard en wagen naar Moriaanshoofd bracht om te vul len." Tegenwoordig is 't Rietveld voorzien van moderne gemakken. Adrie woont er met Elly Stouten, waarmee hij in 1983 trouwde, en hun kinderen Thomas (18) en Li- sanne (15). „We hebben een derde deel van de schuur bij het woon huis getrokken om daarin een rui me keuken te maken, waardoor de woonkamer groter werd. En er kwam een extra slaapkamer." Saneringsbedrijf na herverkaveling Boerderij 't Rietveld is een zogenaamd saneringsbedrijf. Het werd nieuw gebouwd toen de Schouwse polders na de watersnoodramp opnieuw werden ingedeeld: de herverkaveling. De Delingsdijk, waar de boerderij niet ver vandaan ligt, werd eveneens gecreëerd na de ramp van 1953. Die dijk is een extra waterkering. Hij vormt een splitsing tussen het noordwesten en het lager gelegen zuidoostelijk deel van het eiland. Adrie en Elly zijn verknocht aan de boerderij. „Het is de ouderlijke woning, we zijn hier geworteld. Ik roep wel eens: ik verkoop de hele rotzooi. Maar het zou toch niet meevallen om hier weg te gaan." Omdat 15 hectare bouwgrond te genwoordig te weinig is om van te kunnen leven, werkt Adrie Rotte sinds 1989 ook bij een andere boer. Een bijbaan die hij twee jaar geleden hoofdbaan werd, toen hij besloot om 12,5 hectare van zijn bouwland te verkopen, „je moet te genwoordig steeds groter worden als boer." Daarom ontraadt hij zijn zoon, die aan de Hogere Agrari sche School in Dronten studeert, toch om te gaan boeren. YERSEKE - In partycentrum De Zae- te in Yerseke wordt woensdag 27 mei tussen 10.00 en 17.00 uur de 'Zilte zaken en smaken dag' gehou den. Tijdens het evenement staan allerlei activiteiten, workshops, le zingen, een forum en een markt op het programma voor iedereen die iets met aquacultuur te maken heeft. Ook wordt het eerste kistje zeekraal en lamsoor uitgereikt aan gedeputeerde Toine Poppelaars. Vanuit het onderwijs zijn al projec ten in ontwikkeling die op de Zil te zaken en smaken dag samenko men. Zo is er een 'zilt lab' en zijn er demonstraties over producten en diensten van (agro)bedrijven door studenten van het Edudelta College Goes en is er een zilte proeverij door studenten van de horeca-opleiding van het ROC Zee land. De Hogeschool Zeeland geeft een workshop onder de titel 'De zin en onzin van algenteelt'. Aanmelden voor de dag kan via www.edudelta.nl. .a-tije 2o0| Ora-nSe Bij de Rullwmkel draait alles om punten er speelt geld geen rol. U kunt punten verdienen door andere deelnemers te helpen met spul len die u over hebt, of door een klusje op te knappen. Met de verdiénde punten kunt u zelf spullen afnemen of hulp vragen bij dingen waar u zelf minder goed in bent. WAAR GELD GEEN ROL SPEELT VANDAA3, DIN5DA312 MEI, 0NTVAN3T DE RlllLWINKEL OP PALEIS NOORDEINDE UIT-HANDEN J VAN PRINSES MAXIMA HET APPELTJE VAN ORANJE 2009/ NAMENS 5MW0 BEDANKEN WIJ Provincie Zeeland Goes /IIRWS Oranje Fonds De Ruilwinkel Couwervestraat 2, GOES Telefoon 0113-212653 www.ruilwinkelgoes.nl i$w'' j? Aantal huiszwaluwen Schouwen-Duiveland neemt langzaam toe. ZIERIKZEE - Een overstekende dak rand, liefst wit geschilderd en met een vrije aanvliegroute. Dat is de plek waar de huiszwaluw liefst nes telt. Om de huiszwaluwenstand op te krikken gaat de Vogelwerk groep van-de Natuur- en Vogel wacht de boer op met kunstnes ten. Geen overbodige luxe, volgens Ted Sluijter van de vogelwerk groep. In 1993 werden op het ei land nog 844 nesten geteld, maar in 2002 waren er minder dan de helft van over. De laatste jaren ver toont de zwaluwstand weer een opgaande lijn. Vorig jaar werden 644 nesten geteld. Sluijter hoopt dat het herstel doorzet. Of dat lukt, hangt af van een aantal, facto ren. Zwaluwen overwinteren in de Sahel en die heen- en terugreis overleeft maar ongeveer de helft. Het voedselaanbod is van cruciaal belang. Een zwaluw eet insecten. Als dè vogels in een gebied terecht komèn waar veel insecticide is ge bruikt, is het voedselaanbod onvol doende en loopt de stand terug. Sluijter: „Alleen al om de soort in stand te houden moet elke zwa luw minstens zeven jongen per jaar grootbrengen." Nestgelegen heid is daarom belangrijk. „Zwalu wen kunnen niet overal geschikte klei vinden voor hun nest. Daar om maken wij kunstnesten voor ze." Dat systeem werkt goed vol gens Sluijter. „Het werkt het beste als er ergens in de buurt al zwalu wen zitten." De kunstnesten zijn volgens Sluijter makkelijk te mon teren. Wie meer wil weten kan bellen met Ted Sluijter (0111-653014) of Gijs van den Ende (0111-414831). Adrie Rotte en zijn gezin zijn verknocht aan 't Rietveld. „We hopen hier nog lang te kunnen blijven wonen. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65