maken alleen met school uitstapjes Steun voor medium Jomanda Koenders halveert subsidies 'Scholen moeten geld niet oppotten' PZC Dinsdag 12 mei 2009 5 Meisjes haken eerder af Meisjes uit bijstandsgezinnen (53 procent) doen vaker om fi nanciële redenen niet mee aan sport of culturele activiteiten dan jongens (42 procent). Jonge kinderen (5-11 jaar) uit bijstandsgezinnen doen vaker niet mee vanwege geldgebrek dan oudere kinderen (12-17): 53 versus 41 procent. Het percentage arme kinderen dat nergens aan meedoet, is 34 procent tegenover 17 pro cent van de niet-arme kinde- Van de kinderen in bijstandsge zinnen zit 44 procent op een sportclub, 38 procent die dat wel graag zou willen niet. Van de niet-arme kinderen zit 77 procent op een sportclub en 13 procent die dat wel graag zou willen niet. (bron: SCP-rapport 'Kunnen al le kinderen meedoen?') Kinderen voetballen op straat in Den Haag. Voor veel kinde ren uit arme gezinnen is een lid maatschap van een sportvereni ging te duur. Zo'n half miljoen Nederlandse kinderen tussen de 5 en 18 jaar groeien op in zo'n arm gezin. foto Kick Smeets/GPD/HH Derya: „Ze spelen wel buiten, met kinderen uit de straat. Maar ik heb wel eens gehoord dat het goed is voor kinderen als ze op sport zit ten, of muziekles." Kemal knikt. Hij voetbalt graag op het pleintje, maar denkt een 'veel betere voetballer' te worden bij een echte club. Van kinderen zoals die van Derya zijn er bijna 350.000 in Nederland. Hun ouders moeten rondkomen van minder dan 120 procent van het sociaal minimum, de grens die de meeste gemeenten hanteren voor hun armoedebeleid voor kin deren. De gevolgen van het niet-meedoen aan cultuur en sport voor kinderen zijn desas- DEN HAAG - SP-Kamerlid Jasper van Dijk vindt dat het kabinet moet regelen dat schoolbesturen geen geld oppotten, maar juist in vesteren. De Algemene Onderwijs bond kwam gisteren met cijfers waaruit opnieuw blijkt dat het ba sis- en voortgezet onderwijs veel grotere reserves hebben dan nodig is: circa 2 miljard euro. Van Dijk wil vandaag tijdens het vragenuurtje opheldering van de staatssecretarissen Dijksma en Van Bijsterveld. „Het geld moet niet naar de spaarbank, maar naar de schoolbank", zegt hij. „Scholen houden een buffer aan van 30 pro cent van hun vermogen, terwijl 15 procent al voldoende is." treus, zegt hoogleraar gezinspeda- gogiek Hans-Joachim Schulze aan de Vrije Universiteit. „Niet mee doen leidt tot uitsluiting. Ook als kinderen volwassen worden. Door samen te voetballen of muziek te maken, leren kinderen communi ceren, met anderen omgaan en soms ook conflicten oplossen." Dat beaamt hoogleraar sociologie Godfried Engbersen van de Eras mus Universiteit. Toch is hij voor al verbaasd over het aantal kinde ren dat géén gebruik maakt van de armoederegelingen van gemeente of sociale dienst. Volgens het SCP-rapport maakt meer dan de helft van de bijstandsgezinnen er geen gebruik van. Van de overi- Alternatieve genezers voor rechter vanwege dood Sylvia Millecam. door Frans Bosman AMSTERDAM - De Amsterdamse rechtbank is overspoeld met brie ven van Jomanda-aanhangers die vragen af te zien van vervolging. Dat zei rechtbankvoorzitter M. Diemer gisteren aan het begin van de rechtszaak tegen het medium en twee alternatieve artsen. Volgens het Openbaar Ministerie zijn de drie mede schuldig aan de dood van actrice Sylvia Millecam die in augustus 2001 overleed aan borstkanker. Ze zouden haar heb ben wijsgemaakt dat het geen kan ker was maar een bacteriële infec- ge arme gezinnen is dat ruim 90 procent. „Blijkbaar hapert het armoedebe leid in de uitvoering", zegt Engber sen. De laatste tientallen jaren is volgens hem flink bezuinigd. Daarmee is hoogleraar sociaal ze kerheidsrecht aan de Vrij Universi teit, Gijs Vonk, het eens. De uitvoe ring van het armoedebeleid is vol gens hem veel te bureaucratisch en te versnipperd. „Dan weer moet iemand bij de ene stichting aankloppen en dan weer bij een volgende. Overal gelden andere re gels en formaliteiten. Mensen ra ken daarvan in de war." Hij vindt dat de overheid bepaalde voorzieningen als sport en muziek tie en haar van operaties en che motherapie hebben afgehouden. Het OM rekent dat tot het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel. Justitie heeft vijftig getuigen ge hoord. De nabestaanden zijn boos over de vervolging van Jomanda en de twee artsen. 'Voorop staat nog steeds dat we Sylvia tijdens haar ziekte en in haar keuzes onvoor waardelijk hebben gesteund en ge respecteerd. Het stoort ons dat an deren het met dit respect niet zo nauw hebben genomen',, schreven zij aan de koningin. In september 1999 constateerde de huisarts van Millecam een knob beltje in haar rechterborst. Vanaf dat moment bezocht de actrice me disch specialisten in het Amster gratis moet maken. „Vroeger wer den muziekscholen gesubsidieerd, nu zijn ze peperduur." Veel van de gemeentelijke voorzie ningen zijn niet kostendekkend. Ie mand krijgt bijvoorbeeld 100 euro terug, terwijl 120 euro nodig is. Dan haakt die dus af, stelt oud-di recteur en mede-oprichter Robert Hanrath van Stichting Leergeld, een landelijke organisatie die gezin nen helpt wegwijs te worden in de armoederegelingen. „Ook scha men mensen zich vaak voor hun armoede. Als je eerst bij het ver keerde loket staat en vervolgens om vijf voor vijf het luik op je vin gers krijgt, komen velen er nooit meer terug." damse Onze Lieve Vrouwe Gast huis, het VU Medisch Centrum, het Antoni van Leeuwenhoekzie kenhuis en het Radboudzieken- huis in Nijmegen. Maar Millecam weigerde behandeling, bang dat ze door chemotherapie haar mooie bos haar kwijt zou raken en ver vroegd in de overgang zou belan den. Volgens een specialist was ze zich 'rationeel bewust dat ze een agressieve tumor had maar emotio neel niet'. Millecam zocht haar heil in het al ternatieve circuit. Een jaar voor haar dood schreef ze de specialist in het Antoni van Leeuwenhoek: 'Ik ben me bewust dat ik een keu ze maak waar u het niet mee eens bent.' \^as ze voldoende in balans om die keuze te maken, vroeg de Nut van promotie hulp aan Derde Wereld voor minister onduidelijk. DEN HAAG - Minister Bert Koen ders van Ontwikkelingssamenwer king snijdt in subsidies voor ronde tafelgesprekken, festivals en burger platforms, waarmee organisaties hulp aan de Derde Wereld promo ten. De bezuiniging van 30 mil joen euro betekent een halvering van het budget. Onderzoek heeft uitgewezen dat het nut van zulke 'draagvlakprojecten' vaak volstrekt onduidelijk is. Dat schrijft Koenders in een brief aan de Tweede Kamer. De 20 mil joen euro die ontwikkelingsorgani saties, als ICCO, OxfamNovib en Cordaid, standaard krijgen aan draagvlaksubsidies wordt ge schrapt. Verder wordt de Nationa le Commissie voor Internationale Samenwerking en Duurzame Ont wikkeling (NCDO), die jaarlijks 30 miljoen euro mag verdelen, gedeci meerd. De organisatie krimpt in tot een klein kenniscentrum voor ontwikkelingssamenwerking. Het publiekstijdschrift IS, dat de NC DO uitgeeft, blijft bestaan. Volgens de minister is er jarenlang sprake geweest van 'een blinde vlek' bij het verstrekken van draag vlaksubsidies. „Er wordt bij de pro jecten te veel voor eigen parochie gepreekt", zegt Koenders in een toelichting vanuit Zuid-Afrika. De minister neemt zijn besluit op basis van een onderzoek door de Inspectie voor Ontwikkelingssa menwerking en Beleidsevaluatie (IOB). Die concludeert na het be kijken van 33 gesubsidieerde pro jecten dat het effect van draagvlak subsidies niet te beoordelen is. De omschrijvingen zijn vaak vaag en evaluaties worden nauwelijks ge daan. „Dat betekent niet per definitie dat het geld over de balk is ge gooid", aldus Koenders. „We wé ten het niet." Het verstrekken van subsidies om steun voor ontwikkelingssamen werking te creëren, blijft bestaan. Dat is een afspraak binnen de Vere nigde Naties. Koenders wil dat de gesubsidieerde projecten voortaan meer zijn gericht op jongeren. rechtbank zich gisteren af. Of werd ze beïnvloed? Uit getuigenverklaringen blijkt dat Jomanda grote invloed had op Mil lecam. Vaak zou de actrice voor een beslissing hebben gezegd: 'Even checken bij Jomanda.' Mille cam was bang voor een operatie. Jomanda zou haar in die gevoelens hebben gesteund. Snijden was geen optie had zij doorgekregen. Jomanda heeft het volste vertrou wen dat ze vrijgesproken wordt, zei haar advocaat Luc Benistant. Ze was niet op de zitting, maar in Canada gebleven omdat ze vreest dat er 'iets ergs in of bij de rechts zaal' gaat gebeuren. De rechtbank vond het zeer 'onbevredigend' dat het medium niet op haar proces verscheen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5