Binnenland Veel kinderen te arm voor sportclub Kemal en Harika Gezinsvoogden zien twee keer zo veel nieuwe kinderen als in 2000 Niemand maakt bedden zo comfortabel als Jensen 4 j Dinsdag 12 mei 2009 PZC Verkrijgbaar bij de volgende bedspeciaaizaken: Jensen Experience Stores: Den Bosch T- 073-6134530 Jensen Experience Shop in Shops: Axel Pot Interieur T 0115-562010 Eindhoven Schellen Slaapcomfort T 040-2441344 Tilburg Ditvoorst T 013-5422122 Uden Romantovich T 0413-274588 Voortaan nog één telefoongids op de mat AMSTERDAM - Nederland krijgt van af donderdag nog maar één tele foonboek thuisbezorgd. Dat komt doordat De Telefoongids en de Gouden Gids zijn samenge gaan, melden de bedrijven. Beide boekwerken werden jarenlang apart bij iedere Nederlander afge geven. Koningin opent gerenoveerd paleis AMSTERDAM - Koningin Beatrix opent op 13 juni het van binnen gerenoveerde Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam. Het pu bliek kan een dag later terecht. Het paleis onderging de afgelopen 3,5 jaar een renovatie. Het paleis staat nog wel in de steigers, omdat de buitenkant nog wordt opgeknapt. Scholen krijgen geld voor beter klimaat AMSTERDAM - Scholen krijgen 215 miljoen euro om het binnenmi lieu in hun gebouwen te verbete ren en te investeren in energiebe sparing. De rijksoverheid stelt de miljoenen beschikbaar, verspreid over dit jaar en volgend jaar. Het betere binnenklimaat moet het ziekteverzuim terugdringen. Ontslag voor weigeren hand geven terecht UTRECHT - Het Vader Rijn College in Utrecht heeft een docente die uit godsdienstige overwegingen weigerde haar mannelijke collega's een hand te geven, terecht ontsla gen. Dat heeft de Centrale Raad van Beroep bepaald. De islamiti sche vrouw werd eerder door de school geschorst. WtÊÊÊBBÈÊÊÊË Een op de vijf kinderen buitenspel ondanks overheidssubsidies. DEN HAAG - Eén op de vijf Neder landse kinderen van 5 tot 18 jaar (een half miljoen jongeren) doet niet aan sport, muziekles of scou ting. Daar is in hun gezin geen geld voor. Toch doen hun ouders zelden een beroep op de subsidieregelingen die daar voor bestaan. Dat blijkt uit een onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP), dat vandaag wordt gepresenteerd. Het onderzoek is het eerste in een reeks van vier. De onderzoeken moeten in kaart brengen of ge meenten er in twee jaar tijd in sla gen het aantal kinderen te halve ren dat om financiële redenen niet meedoet aan sport, cultuur of an dere activiteiten. Voor hun ontwik keling is het volgens het kabinet beter dat kinderen daar wel aan mee kunnen doen. Zo wordt vol gens de regering de tweedeling tus sen rijk en arm doorbroken en worden kinderen beter voorbereid op de maatschappij. Gemeenten hebben voor dat doel zowel in 2008 als in 2009 40 mil joen euro gekregen; de zogeheten Aboutaleb-gelden, vernoemd naar de toenmalige staatssecretaris van Sociale Zaken. In juni 2008 beloof den ze in een convenant er alles aan te doen om dat geld binnen twee jaar uit te geven voor deelna me aan culturele activiteiten en sport. Via contactpersonen als huisart sen, leraren en maatschappelijk werkers, moeten jongeren worden opgespoord die voor een bijdrage in aanmerking komen. In maart van dit jaar werd echter via het weekblad Binnenlands Bestuur be kend dat veel gemeenten niet we ten hoe ze dit geld uit moeten ge ven zodat het geld vaak op de plank blijft liggen. Volgens het SCP leven er bijna 350.000 kinderen uit 120.000 gezin nen in armoede. Dat wil zeggen dat het gezin minder dan 120 pro cent van het sociaal minimum kan besteden. Nederland telt in totaal 2,5 miljoen gezinnen met kinde ren. Voor een éénoudergezin met een kind is het sociaal minimum zo'n 1025 euro bruto per maand, exclusief vakantiegeld. In deze groep zijn niet-westerse allochto nen, kinderen uit eenoudergezin nen en kinderen uit bijstandsgezin nen oververtegenwoordigd. Vooral de laatste groep doet amper mee aan sport of culturele activiteiten. Bij bijstandskinderen die nergens aan meedoen, is dat in tweederde van de gevallen uit geldgebrek. Ter vergelijking: bij de niet-arme kin deren is dat 16 procent. Die geven vaker als reden op dat ze een activi teit niet leuk vinden of al iets an ders doen in hun vrije tijd. Meer dan de helft van de bijstandsgezin nen maakt geen gebruik van subsi dies van gemeenten en sociale diensten voor dergelijke activitei ten. Een half miljoen kinderen tussen de 5 en 18 jaar doen niets aan cultuur of sport. Van hem komen er 350.000 uit arme gezinnen. Subsidie van de overheid wordt slecht gebruikt. door Rudi Buis en Mayke Calis et is druk bij de groentestalletjes en viskramen op de markt. De Turkse Derya (29) rekent H drie komkommers af, voor 1 euro. Een koopje en dat kan ze goed ge bruiken. „Mijn man heeft soms werk. Geld om te eten is er wel, maar voor andere activiteiten hou den we niks over", verzucht ze. Derya wijst naar haar twee kinde ren, de 7-jarige Kemal en zijn 5-ja- rige zusje Harika. „Hun enige uit stapje is met school. De afgelopen meivakantie zijn we elke dag naar de speeltuin geweest. Geld voor iets anders is er niet." Kemal zegt graag op voetbal te wil len, net als wat vriendjes van school. En sinds Harika op tv de dansers in het kerstcircus heeft ge zien, wil ze niets liever dan turn- les. Maar daar is geen geld voor. moet te /VOG EEN ?la5' DOE. HET MN nu Wet op de jeugdzorg zorgt volgens CBS voor forse toename. DEN HAAG - Het aantal kinderen dat onder toezicht wordt gesteld, neemt de laatste jaren flink toe. In 2007 ging het om 10.600 nieuwe gevallen. Dat is bijna een verdubbe ling ten opzichte van 2000. Het gaat om kinderen die door hun ouders worden verwaarloosd en onder toezicht komen van een ge zinsvoogd. Ouders zijn verplicht diens instructies op te volgen. Dat blijkt uit de nieuwste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2007 stonden er in totaal 29.500 kinderen onder toezicht. In vergelijking met 2000 is dat een toename van 41 procent. Van de kinderen die onder toe zicht worden gesteld, gaat iets meer dan de helft naar een pleeg gezin of een instelling. Sinds de invoering van de Wet op de jeugdzorg in 2005, worden kin deren eerder onder toezicht ge steld, zegt CBS-woordvoerder Chantal Melser. „De schade die kinderen oplopen als ze langdurig In 2007 kwamen 10.600 kinde- ren voor het eerst onder toezicht van een voogd te staan. De over heid grijpt tegenwoordig eerder in bij gezinnen. worden mishandeld of verwaar loosd, moet zoveel mogelijk wor den beperkt. Daarom wordt er eer der ingegrepen in een gezin. Ook wordt er beter door de verschillen de instanties samengewerkt." Ook gruwelijke incidenten als dat met het meisje Savannah dat in 2004 door haar ouders werd ver moord en dood in de kofferbak van een auto werd gevonden, ver snellen het onder toezicht plaat sen. Ouders kunnen ook het ouderlijk gezag kwijtraken. De voogdij wordt dan overgedragen aan Bu reau Jeugdzorg. Het aantal kinde ren dat onder voogdij staat, schom melt al jaren rond de 5000. www.jensenbed.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4