Een ezel is het ideale dier voor 1 Speelzaal en opvang fuseren Freek de Jonge naar Borsele ProRail krijgt boete van 65.000 euro voor snelheidsovertredingen 'v i Mannen met geweer zorgen voor onrust mt--: - Mwmm 1 8 Dinsdag 12 mei 2009 pzc B Stichting in Borsele gaat met Bevelandse organisatie samen. 's-gravenpolder - Stichting Peu terspeelzalen Borsele fuseert per 1 september met stichting Kinderop vang De Bevelanden. De huidige peuterspeelzalen in twaalf van de vijftien dorpskernen in Borsele blijven bestaan, zolang er genoeg kinderen komen. Tien peuterspeelzalen worden wel om gevormd tot peutergroepen. In het dagelijks reilen en zeilen verandert daardoor niets. „Ouders kunnen dan een tegemoetkoming krijgen via de belastingdienst", zegt coördi nator Carolien de Koek van stich ting Peuterspeelzalen Borsele. „Ze moeten wel allebei werken." De peuterspeelzalen in Nisse en Driewegen worden niet omge vormd, omdat hun huisvesting - een dorpshuis en gymzaal - niet voldoet aan de eisen van de Wet Kinderopvang. Dat is dus vooral een juridisch verhaal. De Borselse stichting is de laatste zelfstandige stichting voor peuter- speelzaalwerk op de Bevelanden die opgaat in een groter geheel. De Koek: „We zijn te kwetsbaar. Een grotere organisatie heeft ook meer financiële middelen om peuter speelzalen met tijdelijk minder be zoekers, zoals in 2006 in Nisse, overeind te houden." Cabaretier draait proef voor onder meer decemberconference. heinkenszand - De gouwe ouwe onder de Nederlandse cabaretiers, Freek de Jonge, is voor een optre den 'gestrikt''door de werkgroep Podiumkunsten van de Culturele Raad Borsele. De Jonge opent het nieuwe speel seizoen 2009-2010. Hij doet dit 18 september. De Jonge komt in Bor sele proef draaien voor vijf televi sieprogramma's, waaronder de de cemberconference. Onder het motto 'Er is genoeg el lende in de wereld, daar kunnen wij ook nog wel bij' is het 25 sep tember in De Stenge in Heinkens- zand de beurt aan het komische duo Ernesto 8c Marcellino met ca baretier Wilfried Finkers uit Twen te. Wilfried werkte veel met zijn broer Herman tot die stopte om gezondheidsredenen. Verder staat dit jaar op het nieuwe Borselse podiumprogramma: im provisatiecabaret Op Sterk Water (24 oktober), taaltalent en zanger Kees Torn (13 november), het Echt Antwaarps Theater (10 december) en een shanty-middag (27 decem ber). Zes activiteiten zijn er in 2010, met tot slot als topact 18 april de Nederlandstalige band Amazing Stroopwafels, bekend van de hit Oude Maasweg. Schapen horen bij Texel, paarden bij Friesland en als als het aan Bianca Plune ligt, zijn ezels vanaf het najaar onlosmakelijk verbonden met Noord-Beveland. door Raymond de Frel S aartje, Sanne, Lilly en Raf- ke sjokken nu nog door de wei in de buurtschap Stroodorp bij Kamper land. Je kunt niet zeggen dat ze de reis vanuit hun vorige woonplaat sen Ambtsdelden en het Belgische Frasnes-lez-Anvaing nog in de be nen hebben (ook ezels reizen soms met de auto), maar een beet je bijkomen moeten ze nog wel. Hun nieuwe baasje, Bianca Plune (35), vond hen op internet, onder wierp ze aan een keuring en wist toen: ja, deze dieren zijn prima ge schikt om mijn droom te verwe zenlijken. In het najaar hoopt Plune een ezel verhuurbedrijf te hebben opgezet. Mensen die een dagje over het ei land willen trekken, kunnen bij haar een ezel huren. „Je kunt zelf standig een ezel meenemen of sa men met een gids wandelen. Daar naast zou het mooi zijn om tot een samenwerking met andere on dernemers te komen. Een drie door David Duijnmayer goes - Spoorbeheerder ProRail moet binnen twee weken 65.000 euro betalen vanwege het structu reel overtreden van snelheidsbe perkingen op de Zeeuwse spoor lijn. Minister Cramer van Vrom heeft dat middels een dwangbevel aan ProRail laten weten. Sinds 2006 mogen goederentrei nen op het Zeeuwse spoor 's nachts niet harder dan zestig kilo meter per uur rijden. Uit inspec ties van Verkeer en Waterstaat bleek dat de nachtelijke maximum snelheid de afgelopen jaren regel matig is overschreden door ver voerders. Dertien overtredingen daagse trektocht bijvoorbeeld, met vaste plaatsen om te overnachten. Een picknicktocht is ook mogelijk. Voorwaarde is wel dat er wandel routes worden gemaakt. Dat moe ten we allemaal nog uitwerken, maar we zitten hier in elk geval op een plek waar nog veel kan. Echt, Noord-Beveland is het eiland van de mogelijkheden", zegt Plune. Eerder werkte Plune in de re- dassering, psychiatrie en ver slavingszorg. Drie jaar gele den kwam ze naar Zeeland en trok ze in bij haar vriend Philip Janssen in Middelburg. Vorig jaar vonden ze een idyllisch stekje in Stroodorp. Janssen verkast daarom binnenkort zijn authentieke boek binderij vanuit de Zeeuwse hoofd stad naar het Noord-Bevelandse ge hucht. „Philip heeft het vaak druk, ik wilde ook graag zelf iets onder nemen. Waarom ezels? Ha, mis schien wel omdat ik er op lijk? Nee, zonder gekheid. Een ezel is al tijd in balans, is betrouwbaar en hanteert een rustig tempo. Pony's en paarden zijn onberekenbaar, ezels niet. Dat trekt mij, van een ezel word ik rustig. Daarnaast heb ik kennelijk talent om dieren af te richten." Niets dan lof dus voor de ezel, al is Plune de laatste diëzal ontkennen dat het ook een eigenaardig dier is. „Een ezel komt op voor zichzelf, maar de uitspraak dat 'iemand zo koppig als een ezel is', slaat ner gens op. Je kunt een ezel namelijk wel overreden om iets te doen. Een paard weigert keer op keer om over een bruggetje te gaan, ter wijl een ezel zijn angst kan over winnen. Dat hij de eerste keer niet wil, betekent niet dat-ie het de tweede maal ook niet doet." De komende maanden worden ge bruikt om de vier reeds gearriveer de ezels op te leiden tot ideale trek- tochtdieren. Binnenkort krijgen Saartje, Sanne, Lilly en Rafke gezel schap van een vijfde soortgenoot, die luistert naar de naam Dizzy. En met de aanschaf van Sanne heeft Plune dubbel prijs, want in juli werpt zij een veulen. „Veel meer ezels kan ik hier niet kwijt, maar ik heb nog een ander idee. Ik hoop dat ik een aantal ezels kan uitzetten voor begrazing van een natuurgebied. Dat is niet alleen een meerwaarde voor de natuurbe leving van mensen, het heeft nog een positief effect. Een ezel eet als een van de weinigen distels. Zet hem in een grasveld en hij speurt eerst naar distels. In Zeeland geldt een distelverordening, dus is ieder een verplicht om iets aan onkruid te doen. Lijkt mij dus interessant voor de provincie." Veel meer kan Plune er nog niet over kwijt, ze is nog in onderhandeling met ver schillende partijen om haar plan van de grond te krijgen. De ge meente Nootd-Beveland onder steunt haar initiatief „Een koe pakt het lange gras, een ezel het korte. Bovendien zijn ezels gek op wilgentakken. Die zijn op Noord-Beveland genoeg te vin den." In Frankrijk en België bestaan al veel ezelverhuurbedrijven, maar in Nederland helemaal niet. „Gek eigenlijk, want de ezel is wereldwijd misschien wel het meest gebruikte dier. Dat kan hier toch ook? Ga lekker wandelen met je gezin. Is je kind moe? Dan zet je 'm gewoon op de rug van de ezel." Plune wil vooralsnog tien ezels in haar bezit hebben, het liefst van verschillende, in het oog springen de rassen. Zover is het nog niet, eerst maar eens kijken of haar idee aanslaat. Plune: „Ik neem de tijd, al zullen de mensen mij deze zomer wel al door het gebied zien lopen met mijn dieren. Dat is om te trainen, maar daarmee maak je natuurlijk ook meteen reclame. Het trainen vraagt tijd, maar je kunt ezels echt goed dingen bijbrengen. Je moet ze benaderen als een zevenjarig kind, zoveel verstand hebben ze. Ezels staan trouwens ook bekend om hun goede omgang met ver standelijk gehandicapte mensen. Een beetje zoals dolfijnen dat heb ben. In Friesland heb je al zoiets als koe knuffelen, waarom zouden we hier niet dezelfde magie met ezels kunnen bereiken?" goes - Verontruste getuigen bel den gisteravond om 18.51 uur de politie omdat ze bij de Schippers- wegeling in Goes twee mannen met een geweer zagen rondlopen. Op basis van het signalement hiel den agenten een half uur later op de Theuniswegeling in 's-Heer Hendrikskinderen twee mannen aan. Zij waren in het bezit van een paintballgeweer. In de auto van de mannen, 23 en 29 jaar oud en afkomstig uit Goes en de gemeente Borsele, vond de politie ook nog paintballmunitie en een gaspatroon. Het geweer, de munitie en de patronen zijn in be slag zijn genomen. zijn zonder meer vastgesteld. Per overtreding moet Prorail vijfdui zend euro betalen. Vrijwel gelijktijdig met het dwang bevel krijgt ProRail van Vrom een gedoogbeschikking. Op basis van die beschikking worden overtre dingen van de Wet Geluidhinder weer wel gedoogd en ook worden de snelheidsbeperkingen opgehe ven. Alleen binnen de bebouwde kom van Goes geldt nog een snel heidsbeperking: daar mogen goe derentreinen zowel overdag als 's nachts niet harder dan zestig kilo meter per uur. ProRail laat weten het dwangbevel bij de rechter aan te vechten, omdat zij het oneens is met de wijze waarop gemeten is en ze van mening is dat het om een verjaarde zaak gaat. Het be drijf wijst erop dat inmiddels sane ringsmaatregelen zijn getroffen zo als het plaatsen van geluidsscher men. ProRail vindt het verkeerd dat Vrom daarmee geen rekening heeft gehouden. De wetgeving rond bestrijding van geluidhinder van spoorverkeer zit erg ingewik keld in elkaar. In 2008 wees de Raad van State nog een door mi nister Cramer vastgesteld pakket maatregelen af Voor 1 september moet ProRail met een nieuw pak ket komen. Tot x januari 2010 wordt geluidhinder gedoogd. sSite. fM Naam: Lilly Leeftijd: 3 jaar Komt uit: Frasnes-lez-Anvaing (Bel- g'ë) Bianca Plune: „Lilly heeft duidelijk potentie om een trekdier te wor den. Ze heeft een volgzaam karak ter, heeft ervaring met het omgaan met gehandicapte kinderen en is zo lief dat ik haar wil laten dekken door een hengst." Naam: Sanne Leeftijd: 3 jaar Komt uit: Ambt-Delden Bianca Plune: „Sanne is voor de helft afstammeling van het Poi- tou-ras, oftewel de Franse reuzen- ezel. Dat ras heeft wel iets weg van een mammoet. Ze krijgt in juli een veulen. Ze is een echte wandelaar ster, heeft een heerlijke tred en is met recht een kroelkont." Naam: Saartje Leeftijck 1,5 jaar. Komt uit: Frasnes-lez-Anvaing Bianca Plune: „Saartje is kindvrien delijk, heeft een hoge aaibaarheids factor vanwege haar lange haren en lijkt mij een prima dier om op te lei den voor dag- en trektochten. Het is een schat, allesbehalve een happer. Haar ras? Ik heb geen idee, volgens mij is ze een ratjetoe. i ;;'W - \.-;i Naam: Rafke Leeftijd: 5 jaar Komt uit: Frasnes-lez-Anvaing Bianca Plune: „Rafke is een heel rus tige hengst, eigenlijk is-ie zelfs een beetje een sufferd. Hij balkt niet veel, wat voor een hengst opvallend is. Zijn vosachtige kleur maakt hem uniek, ik ga hem daarom ook zeker inzetten om mooie veulentjes te ma ken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 38