f? 'Verklaar verkoop van kerncentrale nietig' op Meedoen Weègschaal Bodycheck LEZERSEXTRA PZC Er zijn ook witte raven Optimisme opmerkelijk Cashflow stropt Nuchtere aanpak loont Bewoner betrapt inbreker Meld u aan voor de PZC-familieloop op 20 juni www.pzc.nl/familieloop PZC Dinsdag 12 mei 2009 3 die we anders binnen wisten te ha len, worden nu voor onze neus weggekaapt door bedrijven van buiten de provincie." Dat kan de concurrentie door onder de regu liere marktprijs te duiken, zegt De Bat,. „En dat is uiteindelijk voor niets en niemand goed. Want als het zo blijft, zul je een keer mee moeten in die spiraal." Meer dan driekwart van de bedrij ven in Zeeland heeft te lijden on der omzetverlies. Volgens de meest recente werkloosheidscijfers zitten momenteel bijna achtdui zend Zeeuwen zonder baan. Dat de crisis zich in een paar maanden tijd verder heeft ver diept, kan ook worden afgelezen aan het percentage bedrijven dat voor zijn personeel werktijdverkor ting heeft aangevraagd: 11,3 pro cent. Dat was in januari nog 4 pro cent. Bij meer dan de helft is een vacaturestop van kracht. Een derde verwacht dit jaar te moeten snoeien in de vaste perso- nèelskosten, 21 procent heeft dat al gedaan. Jaap Wielaart, directievoorzitter Rabobank Wal- cheren-Noord-Beveland: „Ik herken de situatie zoals die uit de enquête naar voren komt. Gelukkig zijn er ook witte raven bij de bedrijven, die werken op een minder conjunctuur-ge voelige manier. Soms zie je bedrijven die heel goed reageren op omzetverlies. Die weten door kostenbe- perking de verloren marge bij omzetverlies op te van gen. In tijden als deze zie je waar echte management vaardigheid zit. Het optimisme dat in 2010 het leed geleden zal zijn, komt voor mij erg vroeg. Ik kan het vooruitzicht nog niet ontdekken. De sectoren die het hardst teruglopen zijn bouw en chemie." Wies Saman, secretaris Brabants-Zeeuwse Werk geversvereniging in Zeeland: „De crisis verdiept zich. Opmerkelijk is dat bedrijven daar toch een andere benadering bij hebben dan twee maanden geleden. Ze nemen maatregelen, maar hebben vertrouwen dat het ook weer goed komt. Het tweede opmerkelijke is het optimisme: zoveel onder nemers die aangeven dat volgens hen het ergste leed geleden kan zijn. Ondernemers zien blijkbaar licht aan het einde van de tunnel en dat is positief Wij zie dat nog niet. Kenmerk van deze crisis is dat die zich door alle sectoren heen beweegt. Maar vooral de bouw en de chemie worden geraakt." Louise Beduwé, regiomanager MKB Zeeland: „Dit is serieus, dat weten we al langer. Zeeland heeft een enorm grote groep kleine bedrijven. Zestig pro cent van de ondernemingen in Zeeland is kleinbe drijf. Normaal werkt die bedrijvengroep als een soort harmonica bij crises, maar deze crisis is mondiaal. Voor de bouw wordt het lastig na de bouwvak. Voor de transportsector geldt dat net zo hard. Wat wij on dernemers vragen: betaal je collega zoals wij eisen dat de overheid rekeningen voldoet. De cashflow stropt. Kleine bedrijven komen in problemen met liquiditeit en kunnen leveranciers niet meer betalen. Dat vergt een nieuwe, creatieve bancaire oplossing." Mare Volleman, woordvoerder Kamer van Koop handel in Zeeland: „Het lijkt er op dat we het diepste punt gaan nade ren, maar als ondernemers lichtpunten zien aan de horizon: wij bij de KvK zien die nu niet. Er is een sterke daling in het aantal startende ondernemers: twaalf procent minder nieuwe bedrijven in de eerste drie maanden dan vorig jaar in die periode. Wat wel telt - en als ik zie hoe Zeeland presteert naast de Bra bantse bedrijven blijkt dat waar: de Zeeuwse onder nemer heeft iets meer spek op de botten. Zeeuwen ondernemen toch anders. Ze hebben een nuchtere, kleinschaliger manier van zakendoen. Dat loont." COMMENTAAR De bezem moet door het armoedebeleid. Want het werkt niet. Tenminste niet voor kinderen die graag aan sport of aan cultuur doen. Het Sociaal en Cultureel Planbureu meldt dat heel veel bijstandskinderen puur uit geldgebrek nergens aan meedoen. Er zijn wel allerlei regelingen voor hen, maar die zijn vaak veel te ingewikkeld en soms ook niet kostendekkend. Dus haken hun ouders af. Zo worden honderdduizenden kinderen op achterstand gezet. Dat is niet te verteren. Het is dus zaak om sport, muziek, toneel en dergelijke veel beter toegankelijk te maken voor kinderen uit arme gezinnen. Dat kan door de regels sterk te vereenvoudigen, zoals ook gebeurt met de gemeentelijke belastingen. Gemeenten kunnen die zonder bureaucratie automatisch' kwijtschelden. Zo zouden kinderen uit gezinnen met zeer lage inkomens min of meer automatisch gratis aan een sportieve én aan een culturele activiteit naar keuze moeten kunnen deelnemen. Het sociale minimum navenant optrekken is nog beter. Dan kunnen alle ouders zelfstandig in de complete ontwikkeling van hun kinderen voorzien. MIDDELBURG - De politie Zeeland heeft gistermiddag rond half zes een man aangehouden wegens in braak in een woning aan de Lange- vieleweg in Middelburg. De vijftigjarige inbreker werd op heterdaad betrapt in een woning aan de Langevieleweg door de be woner zelf De bewoner was net te rug van een bezoek aan het politie bureau. Hij had daar aangifte ge daan van een inbraak die een dag eerder was gepleegd in zijn wo ning. De bewoner heeft de vijftigja rige inbreker, afkomstig uit Middel burg, in huis gehouden totdat de politie ter plekke was. De verdachte is in verzekering ge steld. Meet lichaamsvet, vocht spiermassa Deze personenweegschaal heeft een lichaamsanalyse functie en meet het lichaamsvet, lichaamsvocht en de spiermassa. De weegschaal geeft op basis van deze gegevens de dagelijkse caloriebehoefte weer. Met 12 geheugenplaatsen en een comfortabele 'step-on' inschakeltechniek. Weegt tot 180 Kg. Weegschaal Bodycheck PSB (28505) Normale prijs €39,95 Lezersprijs 29,95 exclusief €4,95 verzendkosten. Voor meer informatie en levertijden zie webwinkel. Bij vragen belt u de Klantenservice: 0900-2021352 0,45 per gesprek). Het is helaas niet mogelijk om uw bestelling telefonisch of per email door te geven. 1 ikbestelsnel op www.pzcml/gezondheidswinkel door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Als de verkoop van Es- sent aan het Duitse RWE door gaat, moet minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) dat besluit vernietigen. Dat vindt de Tweede Kamerfractie van de SP. Die wil vandaag in het vragenuur debatteren met minis ter Maria van der Hoeven (Econo mische Zaken) over de consequen ties van de verkoop voor de kern centrale Borssele. Kamerlid Paulus Jansen: „Minister Van der Hoeven heeft eerder al gezegd dat de kern centrale in publieke handen moet blijven en dat ze geen trucjes ac cepteert. Nu dat wel gebeurt - de centrale wordt economisch eigen dom van RWE en blijft juridisch in handen van de overheid - moet ze ingrijpen." Dat kan volgens Jan sen door juridisch samen met Del ta op te trekken. Delta eist een dwangsom van 500 miljoen euro van Essent, RWE en de aandeel houders van Essent als de centrale niet in publieke handen blijft. „Of de minister van Binnenlandse Zaken moet het verkoopbesluit nietig verklaren." De voorzitter van de T\veede Kamer bepaalt van ochtend of de vraag wordt toegela ten tot het vragenuur. Zo niet, dan stelt de SP het aan de orde in een spoeddebat. De Brabantse Staten houden vrijdag ook een spoed debat over de verkoop van Essent. april '09 Rolant Quist foto ANP januari '09

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3